[Ajánlom]

A valóság a legjobb meseíró

2018. június 18.

Az utolsó emberevők, a rá bízott rabnővel megszökő fegyőr, egy tajtékpipáért folytatott per. Csak néhány azok közül a történetek közül, amelyek nem egy Móricz vagy Móra novelláskötetben, hanem A szolnoki törvényszék története a sajtó tükrében című könyvben jelentek meg.

Nem akarnék senkit sem elriasztani ennek a remek kis kötetnek az elolvasásától azzal, hogy Országos Bírói Hivatal pályázatainak köszönhetően a Szolnoki Törvényszék a Magyar Nemzeti Levéltár szolnoki tagintézményével karöltve immár évek óta dolgozik a megyei és a helyi bíróságok történetének feldolgozásán. Márpedig e három szervezet és a lelkes közreműködők nélkül nemhogy szegényebbek lennénk szűkebb pátriánk múltjának sok-sok fontos mozaikjával, de számtalan parádés történet is a feledés homályába veszne. Amelyek amúgy remek képet festenek a XIX. század végétől a második világháborúig tartó időszak közgondolkodásáról és közállapotairól. Tényleg ne riasszon el senkit a hosszú cím vagy éppen a nagyon komoly kiadó: ez egy rendkívül szórakoztató, és még tanulságosnak is nevezhető könyvecske.

Amit érdemes az elejétől végigolvasni. Mert így mindjárt megérezhetünk valamit abból a lelki és verbális harcból, ami a XIX. század végén Jászberény és Szolnok között dúlt amiatt, hogy a törvényszék is az új megyeszékhelyre, azaz hozzánk került. Így bő százhúsz év távlatából olvasva a korabeli tudósításokban a berényiek "átkozódását" azt gondolom, az akkori döntés megmentette a megyét attól a kétfejűségtől, ami Nógrádra, Komáromra, Zalára vagy éppen Győr-Moson-Sopron megyékre ma is jellemző. Ráadásul a mai bírósági épület felhúzásáig igencsak spártai állapotok uralkodtak mind a bíróságon, mind a börtönben, így talán nem csoda, hogy még évekkel a döntés után sem csitult a jászberényiek fájdalma.

Helytörténeti szempontból természetesen borzasztóan érdekesek a bíróság építésével kapcsolatos sajtószemlék, amelyekből kiderül például, hogy a város nemcsak telket, de kvázi hitelt is adott az 1891-es beruházáshoz. Az sajnos nem tudható meg, hogy a törvénykezés szolnoki palotájának átadása előtt hol is székelt a bíróság, illetve, hol tartották a rabokat, de talán ez nem is a korabeli cikkek feladata, amely az akkori olvasók tájékozottságára is apellálhatott.

Számomra ugyancsak jelentős helytörténeti relevanciával bírnak a Tóth Tamás polgármester bukásához vezető, városházi panamával kapcsolatos források. Mert azt eddig is tudtam, hogy egy viszonylag sikeres városvezető - akiről életében parkot neveztek el - lényegében a Kossuth téri szabálytalanságokba bukott bele. Ám számomra csak most lett egyértelmű, hogy a lavinát Goór László, a városi javadalmi hivatal ellenőrének öngyilkossága indította el 1935-ben, ami nemcsak kollégáit rántotta a szolnoki panama ügybe, hanem a város első emberét is. És, ha azt gondolnánk, hogy a harmincas években gyorsabban dolgozott az igazságszolgáltatás, akkor tegyük hozzá: a szövevényes ügyben csak 1940-ban mentették fel, az akkor már élete alkonyán járó Tóth Tamást.

Sőt, hogy a bíróságok korabeli leterheltségére, meg az olykor inkább a felheccelt polgárok által kierőszakolt perekre egy másik példát is hozzak: a Nerfeld bankház 1931-ben - tehát a világgazdasági válság kellős közepén - bekövetkezett csődje miatti eljárásban is csak jó hat évvel később mentették fel ifj. Nerfeld Ferencet, azaz a mai Árkád helyén egykor álló palota névadó építtetőjét.

Ám miközben tényleg helytörténeti érdekességben gázol az olvasó, olyan történetek is előkerülnek a korabeli újságok lapjairól, amilyenekért minden író hálás lenne, ha az ő fejéből pattannának ki. A zsebórán és a tajtékpipán, mint örökségen pereskedő mostoha és fiú története Móra Ferenci kis színes. Az utolsó emberevők vagy éppen az áramszünetet kihasználó és a padláson meg a villámhárítón keresztül megszökő rab történeke talán Móriczért kiállt. Viszont Rejtő Jenői sztori a fegyőré, akit Pestre küldenek egy rabbal, hogy aztán onnan női foglyokat hozzon vonaton Szolnokra, ám a családos, jó egzisztenciájú férfi fejét elcsavarja az egyik hölgy, aminek sikkasztás, menekülés, félreértés, végül csehszlovákiai disszidálás, aztán meg a honvágy miatti hazatérés lesz a vége.

Parádés mesék, amiket az élet írt, és amelyeket vétek lett volna veszni hagyni. Még szerencse, hogy a bíróság környékén is vannak olyan szakmájukat szeretők, akik tudják: nemcsak a jelen, de a múlt is fontos.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Kihalt szolnoki főtér
Szolnok főterét minimum negyven évvel ezelőtt, egy kora nyári napon, dél körül örökítette meg Csobaji Előd, a Képzőművészeti Alap fotósa. A teret akkoriban uraló Munkásmozgalmi emlékművet ügyesen elrejtette, miként az embereket is. Mintha Patyomkin-város lenne a képen, nem pedig egy nyolcvanezres megyeszékhely.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Vándorló szobor legendával
Bő másfél évszázada áll a Hetényi Kórház különböző pontjain Szomor László Kígyóölő című alkotása. Elhelyezésének eredeti terveiről éppúgy van legenda, mint arról, hogy a kompozíció csak a betegség legyőzéséről, avagy a kommunizmus egyik áldozatáról szól-e.

A Szoborpark további képei