[Ajánlom]
Csak kincsek, semmi más
2013. november 25.
Elsőre olyan, mintha egy különleges kincstárba lépnénk. A baj az, hogy egyszerű múzeumlátogatóként ezzel el is mondtam minden pozitívumot a Damjanich Múzeum legújabb, a honfoglalókról szóló időszaki kiállításáról. Amiről nehéz eldönteni, hogy kinek is készült.
Egyetlen másodpercig nem vitatom, hogy A honfoglaló magyarok emlékanyaga a Közép-Tisza vidékén című kiállítás tárgyai elsőrangúak és ritkán láthatóak. Azt sem vonom kétségbe, hogy a tárlat tudományos háttere, a felvonultatott történészi munka kiváló. Sőt, azt is el tudom fogadni, hogy a honfoglalást alaposan ismerők számára ez egy tökéletes múzeumi produkció. Egyszerű látogatóként azonban nem érzem többnek, szép tárgyak világítós vitrinben való felsorakoztatásánál.
Kiváló ötletnek tűnt, hogy egy lényegében sötét terembe lépünk, ahol csak a kiállítási tárgyakat tartalmazó, vörös bársonyos tárlók vannak erősen megvilágítva. Ettől olyan az első benyomás, mintha kincstárba jutnánk, ahol dugig vannak csillogó tárgyakkal a vitrinek. Igen ám, de ilyen félhomályban komoly kihívás a falakon elhelyezett tablók olvasása. Bár az sem segít, ha a látogató megbirkózik a kifüggesztett információkkal.
A tárlaton elérhető szöveges tudás mennyiség ugyanis elképesztően kevés, és rosszul elhelyezett. Az a kisebbik baj, hogy a bal oldali tárlóban lévő lékelt koponyák leírása a túloldali falon van, illetve az egyik mini képernyőn futó vetítés magyarázata szintúgy távolabb olvasható. Mert az igazi probléma számomra, hogy a feliratok alig tesznek hozzá valamit a látottakhoz. Nem helyeznek el térben, időben és a világtörténelemben, továbbá alig mondanak valamit az egyébként díszes és érdekes kincsekről. Mi célt szolgáltak? Hogyan használták például őseink a szíjelosztó karikákat, a csiholót, a tegezvértet vagy a lószerszámvereteket? Mire is voltak jók a hajfonatkorongok, az ingnyak ezüstveretei, a kauricsigák vagy egy kaftánveret? Avagy ezeket tudnom kellene, ha már elmegyek egy ilyen kiállításra?
Akkor viszont fel kell tennem a kérdést: kinek szól ez a kiállítás? Ha honfoglalást tudományos fokozattal ismerők szűk, de tisztelendő körének, akkor rendben van. Viszont, ha a múltjuk iránt érdeklődő, kevésbé felkészült, netán a net azonnali információáradatához szokott, a jövő reménybeli múzeumlátogatóinak, akkor nagy a baj. Ez a kiállítás, így, ebben a formában csak szép, de nem informatív, nem érdekes és nem vonzó. Vagy csak netes előfizetéssel rendelkező táblagéppel és okostelefonnal ajánlható.
Pedig egy olyan kiállításról van szó, aminek komoly szolnoki kötődései vannak. Hiszen azt is megmutatja, hogy a hely, ahol 938 éve város áll, már korábban is lakott volt. Amit régészeti leletek bizonyítanak. Csak éppen azt nem tudom meg, hogy merre is kereshetném Szolnok-Stárzsahalmot vagy Beke Pál halmát. Mert a kiállítás rendezői szerint ez vagy az alapműveltség része, vagy elfelejtettek a leendő látogatók szemével nézni, a fejükkel gondolkodni, és ennek megfelelően kérdéseket feltenni. Aki azt gondolja, hogy feliratozott tárgyak vitrinbe helyezése ma kiállításnak tekinthető - ami ráadásul negyedéven keresztül vonzó lesz -, az valahol évtizedekkel ezelőtt vesztette el a fonalat.
Tiszteletre méltó, hogy végre van katalógusa a kiállításnak. Becsülendő, hogy múzeumpedagógiai foglalkozás kapcsolódik hozzá, így lehet pörgetni a látogatószámot. Mindezek viszont nem ellensúlyozzák a kiállítás, nem tárgyakban és történelmi értékben, hanem tematikában, innovációban, kreativitásban jelentkező elképesztő hiányosságait. Ha valóban három hónapig akarják nyitva tartani, akkor így a nyitás után pár nappal se lenne még késő újragondolni. Hogy ne csak a helyet foglalja, és ne csak kipipálhassuk, hogy nálunk ilyen is volt. Mert ennél a bemutatott kincsek, a még múzeumba járók, az adófizetők és a jövő látogatói is többet érdemelnének.
Album
Damjanich és az ideiglenes állomás
A fotó két szélén álló jellegzetes lámpák miatt le se lehetne tagadni, hogy Szelényi László valamikor a hatvanas-hetvenes években örökítette meg a szolnoki Damjanich-emlékművet. Az ebből a fotóból lett képeslapomat pedig 1973-1974-ban adta postára egy bosszankodó utas.
AKB
Volt két mozi
Szolnok belvárosában, a Sütő utcában működött a város egyetlen, állandó kertmozija, amit az akkori Ságvári körúti Vörös Csillag mozin keresztül lehetett megközelíteni. A nyolcvanas évek végén felszámolt szabadtéri mozi helyén volt aztán Szolnok egyik első autószalonja. A Nemzetire átkeresztelt Vörös Csillag filmszínház pedig a pláza megnyitásával zárt be. De már ennek is bő két évtizede. Hiába, jó ötlethez idő kell. Még ha közben az idő vasfoga meg is eszi a múlt maradványait.
SzoborPark
Szomorú lány a Vegyinél
Hamarosan 40 éves lesz a mohásodó fejjel szomorkodó lány a Tiszai Vegyiművek főbejárata közelében lévő, ma már gondozatlan parkban. Az idén elhunyt Simon Ferenc alkotása még akkor született, amikor a beruházók és az nagy cégek költöttek a képzőművészetre.