Album



120 éves szolnoki szelfi?

2021. június 26.

A szolnoki zsinagóga előtt álló és a kamerába néző férfi biztos, hogy nem a mai Sóház utca végén ácsorgott, amikor ez a kép készült. Viszont nem lepődnék meg, ha kiderülne, a fővárosi "Gancz telepen" élő Gizuskának küldött lap postára adója ő volt, aki így egy ősszelfin küldte el szolnoki üdvözletét.

Nem nehéz kikövetkeztetni, hogy a Háy Géza szolnoki papírkereskedő által kiadott képeslaphoz használt fotó valamikor 1899 ősze és 1905 között készült. Egyrészt azért, mert a szolnoki zsinagóga már teljes pompájában a kovácsoltvas kerítésével együtt látható a képen, ami ugye csak 1899 után fordulhat elő. Másrészt ez a képeslap még úgynevezett hosszú címzéses - azaz a hátlapján csak a bélyegnek és a címzésnek volt helye, személyes szavaknak nem -, márpedig az ilyen anzikszok 1905-ig voltak forgalomban Magyarországon. Ha esetleg feltételezhetjük azt is, hogy Háy Géza nemcsak a nyomdáját, de a papírkereskedését is csak 1901-ben nyitotta meg Szolnokon, akkor tovább szűkíthető e kép készítésének intervalluma. Bár azt hiszem, közel 120 év távlatából néhány éve ide vagy oda, igazán nem számít.

A magam részéről teljesen biztos vagyok abban, hogy ez a képeslappá lett fotó egy utólag szerkesztett, erősen retusált felvétel. Érdemes megnézni a képen távolabb álló kalapos férfiak csoportját és a mellettük lévő villanypóznát, és e kettő aránya már gyanússá teszi a képet. Igaz, ugyanez mondható el a képeslap előterében álló hat hölgy és két férfi alkotta csoportról is, akik nem lehetnének ekkorák egy eredeti helyszínen készült fotón. Ha pedig egy kicsit jobban megnézzük a képet, akkor nemcsak azt vehetjük észre, hogy a bal szélen álló villanypóznáról induló vezetékek egyszer csak eltűnnek a levegőben, de a ránk néző férfi hátra tett keze mellett, a zsinagóga kerítésén ülő gyerekeket is. Akiknek a mérete már igazodik a "tájhoz", miközben sokkal melegebben vannak felöltözve, mint a tavaszias, nyárias ruhát viselők a kép előterében.

Erős a gyanúm tehát, hogy a mai Templom út és Tiszai Hajósok tere találkozását a Sóház utca felől megörökített képen eredetileg csak a zsinagóga, a kerítésén ülő gyerekek, illetve a Belvárosi nagytemplom, a házak, a fák, a villanypóznák és a macskaköves út voltak rajta. Aztán az ügyes kereskedő utólag szerkesztette össze az eredeti felvételt egy vagy több műtermi fotóval. Sőt, azon se lennék meglepődve, ha a felénk - azaz a kamera felé - néző kalapos férfi maga a megrendelő, az anziksz elküldője lenne, és a korabeli fotóműtermek különleges attrakciója lett volna az ilyen képeslapok készítése. Nem kellett sok idő és még bonyolult technika sem egy ilyen ősszelfi előállításához. Szépreményű Horváth Gizuska úrhölgy Budapesten, a Kőbányai úti Gancz telep egyik házában ebből biztosan tudhatta, hogy kitől kapta a lapot, és az illető egy igazi gavallér, ha már ilyesmire költ.

Persze lehet, hogy tévedek. Mert mondjuk, nem igazán tudom megmagyarázni azt a bélyegzőt, ami az anziksz szöveges oldalának bal felső sarkába került "Flaschner József M. Á. vasúti alkalmazott" felirattal. Elképzelhető, hogy ez a József csak a lap postázója volt. Miként az is, hogy a lap forgalmazója. De akár a képről ránk néző úriember is lehetett, aki ebben az esetben tényleg nagyon menő figura volt.

Az mindenesetre tény, hogy ha levesszük a képről az utólag rászerkesztett alakokat, akkor egy nagyon szép, minimum 120 éves szolnoki utcaképet kapunk. Két templommal, a mai Tisza mozi és Szegő Gábor Általános Iskola helyével, a város kiterjedt villamosításának egyértelmű bizonyítékaival, a macskaköves úttal és a Templom utca házaival. Már így is különlegesség lehetne ez a kép. Ám a később rászerkesztett szereplők rávernek a helyszínre, arról nem is beszélve, hogy így a korabeli középosztály viseletéről is képet kaphatunk. Azok a kalapok!

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Kilenc férfi a Tiszán
Valahol a mai Verseghy-park alatt, a folyón leúsztatott hatalmas gerendákon, a Tiszára jellemző bőgőshajók előtt. Mögöttük az utolsó, fából ácsolt szolnoki Tisza-híd, jobbra pedig egy korabeli "photoshoppal" odavarázsolt gőzhajó. Talán Szigeti Henrik készítette ezt a fotót az 1900-as évek elején.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szomorú lány a Vegyinél
Hamarosan 40 éves lesz a mohásodó fejjel szomorkodó lány a Tiszai Vegyiművek főbejárata közelében lévő, ma már gondozatlan parkban. Az idén elhunyt Simon Ferenc alkotása még akkor született, amikor a beruházók és az nagy cégek költöttek a képzőművészetre.

A Szoborpark további képei