1-es és Márka 1983-ból
2019. február 15.
Akinek már lehetnek emlékei 1983-ról, az meg tudja mondani, mi mindent csinált abban az évben? Ki ne felejtse, hogy ha már akkor is Szolnokon lakott vagy csak rendszeresen megfordult a városban, akkor nagy valószínűséggel járt az 1-es ABC-ben! Ha meg a Jubileum tér környékét is útba ejtette, akkor a Márka ABC sem maradhatott ki az életéből.
Talán minden városnak megvannak a saját legendás boltjai. Nekünk, szolnokiaknak ezek többsége egy-egy számhoz köthető. Mint a "Hatvanas", a Kossuth és a Szigligeti utca sarkán, az egykori Cukorgyári-bárház földszintjén. Amit anno Rákosi Mátyás születésnapja tiszteletére kereszteltek erre a névre. Ám a névadás olyan jól sikerült, hogy a harminc felettieknek az a bolt még mindig a "Hatvanas", pedig a névadó lassan fél évszázada nincs az élők sorában, rendszere pedig 63 éve került a süllyesztőbe. De említhetném a 33-ast is, ami a lassan ötven éve felrobbantott Madas-ház aljában, a néhai Beloiannisz és a Csarnok utca sarkán működött, mint ruházati bolt. Ez a cikk azonban nem róluk, hanem részben az 1-es ABC-ről szól.
Van olyan szolnoki, aki nem tudja, hogy ez hol található? Hát az 1-es parkolónál. Ja, hogy az meg a boltról kapta a nevét. Amit nem tudom, hogy mikor nyitottak meg a mai Baross, a néhai Beloiannisz utca 6. szám alatt. Első személyes emlékem a nyolcvanas évek elejéről van erről az üzletről. Merthogy ide csak azért is képesek voltunk bemenni, hogy "benne lehessünk a tévében". Ugyanis akkoriban a bolt közepén egy tévékészülék működött, ami az üzlet bentebbi részét mutatta egy ipari kamerán keresztül. Gondolom, a lopások kivédése érdekében. Gyerekként egy ideig roppant érdekes volt ez az akkoriban modern megoldás.
Mindezt csak azért mesélem el újra, mert a napokban vettem egy 1983-as kártyanaptárt, amit annak idején a Hungexpo gondozásában a Szolnok megyei Élelmiszer Kiskereskedelmi Vállalat jelentetett meg. Valószínűleg elég nagy példányszámban, hiszen akkor még komoly reklámértékkel bírtak ezek a kisnyomtatványok. Amin például azt is a leendő vásárlók tudomására lehetett hozni, hogy "az új esztendőben újszerű szolgáltatásokkal, megújult áruválasztékkal és a régi szeretettel" várják őket a cég valamennyi egységében. Ami akkoriban olyan boltokból állt, mint a Széchenyin nem sokkal korábban nyílt Aranykanna, a ma már drogériaként működő Sarok ABC a piaccal szemben, vagy éppen a kártyanaptár alsó fotóján látható Márka, a Jubileum téren.
Amellett, hogy egyszer nagyon szeretném megtudni, mi alapján számozták az üzleteket, arra is kíváncsi lennék, miért éppen egy üdítőről neveztek el egy élelmiszerüzletet. Fizetett ezért esetleg a Délalföldi Pincegazdaság, ahol Kállay Miklós és Sárkány Péter receptúrája alapján 1973-ban kezdték palackozni a szőlőízű Márka üdítőket? Esetleg ellenőrizte a cég, hogy az adott bolt minőségével és kínálatával nem rontja-e az ő imázsát? Mert a szocialista idők kereskedelme is képes volt kapitalista megoldásokat alkalmazni.
Ha tetszik, ha nem, elhisszük vagy sem, a hetvenes-nyolcvanas években is kellett már a reklám, például a szolnoki élelmiszer boltiknak is. Ugyanis a vásárlók kegyeiért nemcsak a fővárosi Csemege vállalthoz tartozó "Hatvanas", de a környékbeli téeszek által működtetett Szövetség, vagy éppen az ÁFÉSZ tulajdonában lévő Szolnok, Munkás, Jólét ABC-k is versenyeztek az ÉKV boltjaival.
Elsősorban is a belvárosiak, amelyek nemcsak a közelben lakókat szolgálták ki. Én például emlékszem arra, hogy ha már dolgunk volt a Jubileum téri gazdaboltban - a nevére nem emlékszem -, akkor annak ellenére a Márkában vásároltunk, hogy szandaiként a Bőség lett volna a természetes. Miként az 1-es is kihagyhatatlan volt, ha éppen az előtte lévő buszmegállóban maradtunk le a 7-esről vagy a 8-asról. De, ha híre ment, hogy mondjuk az Aranykannában valami hiánycikk kapható, akkor a Széchenyit is útba ejtettük. Nem lehet tehát véletlen, hogy a Szövetség 1975-ös megnyitása után a konkurensek is szinte minden évben kijöttek a boltjaikat mutató kártyanaptárokkal.
Hogy ma az 1-es ABC-nek mi a hivatalos neve a Baross utca 6. szám alatt, nem tudom. A Márka ABC viszont már biztosan nem viseli az egyébként még létező üdítő nevét, talán a Coop Szolnok 170-es ABC-je. Ami valamikor 1975 körül nyílhatott meg a környéken épült tízemeletesen kiszolgálására.