A festmény párja
2012. január 08.
Ez a fotó biztos, hogy 1970 után, de 1974 előtt készült, és az is valószínű, hogy készítője a Várkonyi téri 18 emeletes valamelyik magasan lévő erkélyéről exponált. A fotós ezzel megörökítette a Móra Ferenc úti lakótelep születését, és a régi Szolnok egy darabjának elmúlását.
A mellékelt fotót a Fiumei úti iskola pincelejárójában talált, és a Lakótelepi festmény című cikkben közzétett kép apropóján küldte egy olvasónk. Jelezte, hogy a kép nem saját készítésű, hanem a világhálón bogarászva találta, és szerinte sokban hasonlít az említett iskolai festményre, bár - mint írja - azon sem csodálkozna, ha kiderülne, nem is szolnoki a kép.
Első ránézésre valóban lehetne akár debreceni vagy győri is, hiszen azokban a városokban is épültek hasonló típustervek alapján panelházak. Bevallom, néhány percig kellett is bogarászni a képet, hogy biztos támpontokat lehessen találni rajta - főleg, hogy elsősorban a háttere elég életlen -, de végül sikerült. A kép tetején, a bal felső sarokban ott az első azonosítási pont, a torkolatban álló két "olajos" toronyház, amelyektől balra a bérházak is kivehetők. Ha ezektől jobbra indulunk, akkor mintha a Szabadság téri sarokház tornya tűnne fel, a jobb sarokban pedig a Tisza-híd ligeti hídfője. Igaz, a ma éppen düledező, egykor viszont híres Aranylakat vendéglő még nem áll.
A másik fontos támpont lehet a jobb alsó sarokban álló épület, ami szerintem egyértelműen az 1967. szeptember elsején felavatott ma Fiumei, akkor Ságvári úti általános iskola aulás szárnya. Mivel azonban a Várkonyi téri 18 emeletest csak 1970-ben adták át, és a mellékelt fotó dőléséből arra következtethetünk, hogy nem profi készítette, csak ezt az időpontot követően lehetett bárkinek is lehetősége amatőr fotót készíteni a házból. Azt pedig, hogy 1975 előtti a kép, a Szövetség ABC épületének hiánya magyarázza, hiszen azt a környékbeli termelőszövetkezetek Szolnok 900 éves jubileumára építették. Megkockáztatjuk azt is, ahhoz, hogy 1975. április 4-ére álljon a bolt, legalább egy évvel korábban már dolgozni kellett a területen - a fotó jobb szélén, a tízemeletes előtt -, tehát a záró dátum akár 1974 lehet.
Nemcsak a Szövetség nincs még ott a képen, de a Domust sem látni, ahogy az Ady Endre út piactól a Tabánig vezető szakasza sincs még kiépítve. Ennek megfelelően az Ady másik oldalán lévő, hasonló tízemeleteseknek nemhogy az alapozása nem kezdődött még el, de a helyükön lévő kertes házakat sem bontották le. És persze még nyoma sincs az óvodának, illetve a főiskola épületének, viszont az orvosi rendelő földszintjének falai már állnak.