Album



A híd alatt. Mi látszik? Vagy nem.

2017. január 28.

A mai rendőrségi üdülő kertjében van egy pont, ahonnan nagyon jó fotókat lehetett készíteni Szolnok első vasszerkezetű Tisza-hídjáról. Ami mögött óhatatlanul feltűnik a folyó jobb partja, azaz a Tisza-part város felőli oldala. Mint ezen a szerintem 1930 körül készült képen.

E nem túl jó minőségű képeslapot nézegetve, kezdjük a kályhánál! Aki csak egy kicsit is járatos Szolnok történetében, az elsőre meg tudja mondani, hogy ez a felvétel nem készülhetett 1911 előtt. Merthogy a közel félévszázadon át szolgáló, utolsó, ácsolt fahíd helyére - amit 1909 kora tavaszán vitt el a jeges ár - akkorra készült el Szolnok első, kő pilléreken álló, vasszerkezetes hídja. Ami kétségtelen, hogy a város eddigi legszebb hídja volt, és nem véletlenül hasonlított a fővárosi Ferenc József, ma Szabadság-hídra.

Egy kis helyismerettel az is egyértelmű, hogy a fotós legkésőbb 1944 nyarán dolgozhatott volna, hiszen ezt a gyönyörű hidat az 1919-es román robbantás után, az év őszén pusztították el véglegesen a visszavonuló németek. Magát a képeslapot kézbe véve azonban leszögezhetjük, hogy ilyen gyenge minőségű kiadványt - homályos nagyítás, puha, könnyű papír - általában a harmincas évek elején adtak ki, talán épp a világgazdasági válság hatásai miatt. Tehát nyugodtan mondhatjuk, hogy az e képeslaphoz használt fotót 1911 és 1933 között készíthették. Ezt egyébként a híd lába alatt vagy mögött látható részletek is alátámasztanak. (És térjünk vissza a kályhához!)

A fotó jobb szélén, a híd belvárosi lába mögött a bíróság és az úgynevezett biztosítós bérházat láthatjuk. Amik miatt már fel is kiálthatunk, hogy akkor ez a felvétel nem készülhetett 1924 előtt. Merthogy a bíróság második emeletét abban az évben húzták fel az egyébként 1891-ben épült szolnoki "igazságügyi palota" tetejére. Viszont még ennél is szűkebbre vehetjük a fotózás lehetséges intervallumát, ha képzeletben tovább haladunk balkéz felé a képeslapon. A híd két pillére között, az ív alatt, közelebb a belvároshoz ugyanis a Városi bérházat láthatjuk - ma Táncsics utca 1. -, amit ugye 1928-ban adtak át, és ugyanúgy a Speyer-kölcsönből építtette Szolnok, mint a Tisza szállót. Aminek tornya egyébként ugyancsak látszik a felvétel bal szélén a bozótok és a pillér között. És bár nem egyértelmű, de úgy tűnhet, mintha a hotel jellegzetes tornyától kicsit balra a gyógyvíz fúrótornya állna még, ami akár azt is egyértelművé tehetné, hogy a fotó 1928-ban készült.

A híd két lába között egyébként szépen látszanak az 1926-ban kialakított park még fiatal fái. A bal pillérhez közelebb, a távolban talán a Szapáry út legszebb bérházát vehetjük észre, míg a Városi bérház mellett a Városháza kéményei rajzoldónak ki. Nem biztos, de hinni akarom, hogy a belvárosi láb mögül a Szolnoki Hitelbank első - ma már nem álló - szecessziós székháza kandikálhat ki, míg a parti pillér és a vasszerkezet alatt az a földszintes ház, amelyik a Damjanich uszoda helyén állt a néhai Honvéd utcában.

És, ha már a kályhától indultunk, a város múltjának ismerői a cikk eleje óta kiabálhatnak, hogy hát ez a felvétel biztosan csak 1928 és 1931 között készülhetett. Hogy miért? Az 1928-at már megmagyaráztam a látható épületekkel. Az 1931-et pedig egy még nem látható épület indokolja. Mi hiányzik a gyönyörű Tisza-híd íve alól, a város akkor még csak néhány éves parkjának a széléről? Hát az 1932. október 31-én átadott evangélikus templomunk. A híd alatt, nagyjából az ív közepe alól.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Festmény is lehetne
Lehetne egy kora újkori németalföldi festmény, ha nem ismernénk fel rajta a 19. század végétől Szolnokon épült házakat. Lehetne akár az is a címe: "Hétköznapi piac egy kisváros főterén", ha nem lennénk tisztában azzal, hogy a szolnoki Kossuth téren járunk 1912 és 1917 között.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Eddig ismeretlen emlékmű
Tévedtem. Néhány 1957-es MTI fotó alapján ugyanis úgy tűnik, hogy a mai Zounuk ispános szökőkút helyén álló, de 1956 októberében ledöntött "szivart" nagyon gyorsan pótolták. Már csak azt kellene kideríteni, hogy 1957-től pontosan meddig volt a helyén az "újabb" szovjet katonai emlékmű.

A Szoborpark további képei