A még épülő Jubileum téren
2021. február 20.
A kép közepén 1975. augusztus 20-án átadott Tanúhegy láttán elsőre azt hihetnénk, hogy ez a fotó a szolnoki vasútállomás előtti tér elkészültét követően lett exponálva. A kép bal szélén lévő MÁV Csomóponti Művelődési Ház félkész állapota azonban elárulja, hogy a Jubileum téren még évekig dolgoztak.
Csobaji Előd - aki 1967-ben több képeslappá lett fotón is megörökítette az akkor új MÁV kórházat - a hetvenes évek második felében is rendszeresen járt fényképezni Szolnokra. A mellékelt, a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata kiadásában megjelent, de már az Offset és Játékkártya Nyomda által készített 2 forintos képeslap tanúsága szerint munkái még a nyolcvanas évek második felében is forgalomban voltak. Ráadásul abban is biztosak lehetünk, hogy miként a MÁV kórházról készült sorozatának sok darabja, úgy a Jubileum téren 1976-77 körül lőtt tekercsen lévő képei közül is többől lett önálló képeslap később.
Annak ellenére, hogy fotózás idején az új tér és körülötte lévő épületek még messze nem voltak kész teljesen. Nagyon érdekelne, hogy a megfelelő képkivágásra, azaz a még csak félkész épületek elhagyására vagy minél diszkértebb bemutatására ki figyelmeztette a fotóst. És esetleg létezhettek-e a tekercsein olyan felvételek, amelyek az építkezéseket mutatják, és ha igen, azok vajon merre lehetnek.
Rendkívül izgalmas lenne ugyanis például a még csak szerkezetkész MÁV Csomóponti Művelődési Házat vagy a mellette lévő, még ugyancsak készülő Volán jegypénztárt közelebbről is látni. E fotó készítésekor ugyanis, miként a felvétel bal szélén látható, még csak épültek. Ez részben segít meghatározni azt is, hogy Csobaji mikor járhatott Szolnokon. Gyurcsek Ferencnek, a város első írásos említésének 900. évfordulójára elkészült Tanúhegy című alkotását ugyanis Losonczi Pál, az elnöki tanács elnöke - kvázi akkori köztársasági elnök - 1975. augusztus 20-án adta át. Nagyjából másfél hónappal azt követően, hogy az új szolnoki vasútállomást forgalomba helyezték, és ezekkel hivatalosan is megszületett a korábban nem létező Jubileum tér. Ugyanakkor tudjuk, hogy a tér két oldalán lévő lakóházak tövében lévő üzletek csak később készültek el. A túloldalon lévő Szolnok ABC-t és éttermet például csak 1978. január 31-én adták át. Az ezen az oldalon lévő, de már a néhai Csanádi körúton lévő Márka ABC-t és Kertészeti Áruházat ugyancsak 1978-ban nyitották meg. A Csomóponti Művelődési Házat viszont már 1977 nyarán.
A közel 1400 négyzetméteres, kétszintes művelődési ház tulajdonképpen a 4-es főút szélesítése, illetve a József Attila úti pontházak építésének áldozatául esett Mozdonyvezetők Otthona pótlásaként épült, és mint vasutas kultúrotthon teljesen logikusan került az állomás közelébe. Az 1977. június 22-én átadott, több ezer kötetes saját könyvtárral, második emeletén színházteremmel, illetve több klubhelyiséggel rendelkező épület a mai napig szolgálja, nemcsak a vasutasokat, de a szolnokiakat is. Ha nem az utolsó pillanatban kerültek a helyére az ablakai, akkor ez a fotó 1976 nyarán készült, azaz nagyjából egy évvel a tér elkészülte után.
Amikor Szolnok utcáit már az új, Finta József javaslatai alapján készült, de még szürke festésű Ikaruszok rótták, miként látható néhány a Tanúhegy mögötti pályaudvaron. Ez pedig azt is bizonyítja, hogy Csobaji 1975-ben még nem készíthette ezt a képet, hiszen a Volán járműállományának nagyarányú cseréjére csak a 900 éves évfordulóhoz kapcsolódóan került sor. Miként ezt egy korábban a blogSzolnok Album rovatában bemutatott, a már kész állomást még régi buszokkal mutató fekete-fehér fotó is igazolja.