Album



A palotasorral szemben

2015. február 28.

Ha ma megállunk a bíróság épületének főbejáratánál és jobbra nézünk, ugyanígy láthatjuk Szolnok aranykorának épületlenyomatait, ahogy e jó 110 éves fotó készítője megörökítette. Persze időközben került néhány új ház a földszintes épületek helyére, és a forgalom is alaposan felduzzadt.

Az épületek alapján elég nehéz megállapítani, hogy pontosan mikor is készült ez a fotó. A kép előterében álló Megyeháza, a jobb szélen halványan látszó Városháza, illetve a Kintzler-ház miatt akár az 1880-as évek második felében is dolgozhatott volna már a fotós. Az egykori Tisztikaszinó miatt persze tudjuk, hogy 1896 előtti nem lehet a kép. Mivel pedig majdnem a fotó közepén egy fém villanypózna is látható, nyugodtan kijelenhetjük, hogy XX. századinak kell lennie a Vasúti Levelezőlapárusítás gondozásában megjelent anzikszon lévő képnek.

Ha nem ismernék a postára adás dátumát, akkor persze még játszhatnánk a ma álló, erről a képről azonban még hiányzó épületek születési dátumával. Nincs rajta a Cukorgyári bérház - azaz a Hatvanas épülete -, tehát a harmincas évek közepe előtti a fotó. Vagy, ha ezt nem vesszük észre, netán viccelődni akarunk, akkor a kaszinó után, a földszintes házak helyére épített irodaház, illetve a városháza előtti lakóház - "lordok háza" - hiánya miatt távolabbra, a hatvanas évek végére is datálhatnánk a kép készítésének legkésőbbi idejét. Mivel azonban ezt a konkrét lapot 1917. október 9-én adták postára Szolnokon, nagyjából másfél évtizedre szűkíthetjük a fotózás lehetséges idejét.

A mai Kossuth, annak idején Gorove utca két oldaláról, elsősorban az impozáns épületek miatt viszonylag sok, képeslapra került fotó készült a XX. század elején. Azok segítségével kicsit tovább szűkíthető ennek a képnek a születési dátuma. Van ugyanis egy már a blogSzolnok Album rovatában is bemutatott képeslap, amelyikről biztosan tudható, hogy 1915 előtti. Ez az a lap, amin a Megyeháza előtt egy fehérruhás hölgy - később a Barta palota előtt is feltűnő - látható. Ám ennél fontosabb, hogy a Megyeháza árkádos kocsi feljárója előtt egy méretes fa áll, amit éppen létráról metszenek. Márpedig, ha ott legkésőbb 1915-ben már volt egy ilyen fa, aminek a most bemutatott képeslapon még nyoma sincs, szerintem logikus, hogy a két fotó készítése között öt-tíz év telhetett el. Tehát e fekete-fehér kép biztos, hogy a múlt század első évtizedében örökítette meg a palotasorral szembeni épületeket.

Megmondom őszintén, kicsit meglepő ennek a lapnak szöveges oldala. Ugyanis a bélyegen, a postai pecséten, a nyomdai vonalakon és szövegeket kívül szinte minden eltűnt róla. Biztos, hogy postára adták, és az is, hogy volt rajta szöveg, mert iszonyatosan haloványan valami még kibogarászható belőle. Mivel a címzésnél a keresztnevet talán utólag tintával átírták, csak azt tudhatjuk, hogy Szolnok képét 1917. október 9-én egy bizonyos Izabellának küldte valaki.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Emlék az elsodort hídnak?
Ha e képeslap nyomdába adásakor rá merték írni, hogy "Régi tiszahíd", akkor talán joggal feltételezhetjük: e lap az első vasból és betonból emelt szolnoki Tisza-híd átadása után jelent meg. De miért tartották akkor fontosnak, hogy képeslapra kerüljön a régi, ráadásul megrongálódott híd? Nem hinném, hogy kortörténeti dokumentumot akartak hátrahagyni. Holott sikerült.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A 145-ös vonal emléktáblája
A vasútállomás mellett álló szocreál irodaház távolabb eső sarkánál - a kiállított 424-es gőzmozdony felé haladva - öt emléktáblát találunk a falon. Közülük az egyik a Szolnok-Kiskunfélegyháza vasútvonal megnyitásának centenáriumára emlékeztet.

A Szoborpark további képei