Album



A szolnoki Ferencváros

2017. november 25.

Nagy Zsolt, a megyei napilap egykori fotósa nem repülőn szállt 1975 körül az átépülő Szolnok fölé, hanem az akkor már majdnem átadott Vízügyi Székházból örökítette meg a mi Ferencvárosunk keleti szélét. Azaz a még gyér forgalmú, a Horánszky nyomvonalát részben már elhagyó Ady Endre utcát.

A Nagy Zsolttól kapott - és eddig itt közölt - szolnoki fotók alapján elmondhatjuk, hogy a megyei napilap egykori fotóriportere, sok más mellett, a hetvenes évek első felében, a gyors ütemben átépülő Szolnokot is rendszeresen megörökítette. Ennek köszönhető a mellékelt állókép is, amit a nagyításon lévő felirat szerint 1975-ben készített. Egyértelmű, hogy az akkor már álló, talán át is adott Vízügyi Székház nyugati oldaláról, szerintem a legfelső emeletről vagy a tetőről dolgozott, az árnyékok alapján valamikor dél körül. A rendkívül gyér autóforgalom miatt azt mondanám, hogy ez egy hétvégi munka lehetett, ugyanis 1975-ben azért ennél már nagyobb forgalomnak kellett lennie Szolnokon. Mindenesetre a vasút irányába haladó Nysa kisbusz és az előtte lévő S100-as Skoda mellett érdemes egy pillantást vetni a csuklós Ikarus 66-osra, amilyenek ekkoriban, szürke-fehér színkombinációban bonyolították a város tömegközlekedését.

A kép előterében a ferencvárosi Pillangó, Jászkürt, Lovag és Kasza utcák számozás szerinti végeit látjuk. Ezen utcák közül már csak a Jászkürtöt érdemes keresni Szolnok térképén, a másik három az új városközpont kialakításával eltűnt. Nagyjából a mai Skála, a mögötte lévő parkoló, illetve a Szolnok Pláza helyét látjuk a felvétel bal oldalán, így nagyjából fogalmunk lehet arról, hogy a részben a 900 éves évfordulóhoz kapcsolódó szanálások milyen házakat és kerteket tüntettek el. A felvétel alsó részén megörökített épületek közül ma már csak a Jászkürt utcai társasház áll, aminek megszületése és léte e képet nézegetve még érdekesebb. Mikor, miért és kinek jutott eszébe, hogy ezt ide építse? Legalább annyira idegen lehetett új korában, mint mai környezetében.

A felvétel középső részén, a Xavéri Szent Ferenc kápolna után az Ady Endre út ekkoriban kialakított és ma is használt nyomvonalát látjuk. A Baross utcájával ?párhuzamos?, második főutca, a Horánszky Nándor út ugyanis eredetileg - ebből az irányból nézve - balról kerülte meg a templomot, ám a 4-es út átépítése - és időszakos kiesése - megkövetelte az Ady új szakaszának a kialakítását. A szolnoki Ferencváros északi részére jellemző, hosszú telkek helyére helyezett, kétszer-kétsávos utca pedig egy új "közigazgatási negyed" létrehozását is lehetővé tette. Nem véletlen, hogy az Adyra merőlegesen már ott áll a 43-as számú Állami Építőipari Vállalat (ÁÉV) székháza, mellette pedig a néhai Köjál tömbje. Érdemes egy pillantást vetni a mára ugyancsak átalakult Sarló utcára, ami a hetvenes évek közepén még az Adytól, a kistemplommal szemben indult és egészen a Csokonaiig futott.

És ezzel át is térhetünk a felvétel felső harmadára, ami már leginkább a Cigányvárost mutatja. Ha jobbról, a Sarló utcától indulunk, láthatjuk, hogy ekkor még nem ért a Thököly útig a Csokonai házsora. Viszont a Thököly KISZ-házai már állnak, miként a pagodának is nevezett vasúti irányítótorony, a Mátyás király úti iskola és az utca négyemeletesei. Az a nagy folt pedig a néhai Ifjúsági Sporttelep - korábban MOVE vagy MTE pálya - aminek a helyén ma az Interspar és a parkolója található.

Vajon, ha ma készítünk egy fotót a Vízügyi Székház nyugati oldaláról, és 42 év múlva elővesszük, milyen változásokat vehetünk majd számba?

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Két férfi a Zagyva-gáton
Két férfi sétál a Zagyva-gáton, a Tabán mögött, valamikor a hatvanas évek végén. Ha akarom, akkor ebből a fotóból egy falusi és egy városi képet is tudok vágni. Illetve mellé tehetek egy pár hónappal későbbi fotót is, amikor már gépek túrták az árteret.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kubista figyelő
Vár? Figyel? Őriz? Mindhárom igaz lehet Czinder Antal egyetlen szolnoki köztéri alkotására, a néhai KISZ-táborban található Ülő fiú című szoborra. Az embernagyságú, körülbelül egy méter magas talapzatra helyezett mészkőalkotás hat év alatt készülhetett el, és 1979 májusában került a helyére.

A Szoborpark további képei