Album



A szolnoki Ferencváros

2017. november 25.

Nagy Zsolt, a megyei napilap egykori fotósa nem repülőn szállt 1975 körül az átépülő Szolnok fölé, hanem az akkor már majdnem átadott Vízügyi Székházból örökítette meg a mi Ferencvárosunk keleti szélét. Azaz a még gyér forgalmú, a Horánszky nyomvonalát részben már elhagyó Ady Endre utcát.

A Nagy Zsolttól kapott - és eddig itt közölt - szolnoki fotók alapján elmondhatjuk, hogy a megyei napilap egykori fotóriportere, sok más mellett, a hetvenes évek első felében, a gyors ütemben átépülő Szolnokot is rendszeresen megörökítette. Ennek köszönhető a mellékelt állókép is, amit a nagyításon lévő felirat szerint 1975-ben készített. Egyértelmű, hogy az akkor már álló, talán át is adott Vízügyi Székház nyugati oldaláról, szerintem a legfelső emeletről vagy a tetőről dolgozott, az árnyékok alapján valamikor dél körül. A rendkívül gyér autóforgalom miatt azt mondanám, hogy ez egy hétvégi munka lehetett, ugyanis 1975-ben azért ennél már nagyobb forgalomnak kellett lennie Szolnokon. Mindenesetre a vasút irányába haladó Nysa kisbusz és az előtte lévő S100-as Skoda mellett érdemes egy pillantást vetni a csuklós Ikarus 66-osra, amilyenek ekkoriban, szürke-fehér színkombinációban bonyolították a város tömegközlekedését.

A kép előterében a ferencvárosi Pillangó, Jászkürt, Lovag és Kasza utcák számozás szerinti végeit látjuk. Ezen utcák közül már csak a Jászkürtöt érdemes keresni Szolnok térképén, a másik három az új városközpont kialakításával eltűnt. Nagyjából a mai Skála, a mögötte lévő parkoló, illetve a Szolnok Pláza helyét látjuk a felvétel bal oldalán, így nagyjából fogalmunk lehet arról, hogy a részben a 900 éves évfordulóhoz kapcsolódó szanálások milyen házakat és kerteket tüntettek el. A felvétel alsó részén megörökített épületek közül ma már csak a Jászkürt utcai társasház áll, aminek megszületése és léte e képet nézegetve még érdekesebb. Mikor, miért és kinek jutott eszébe, hogy ezt ide építse? Legalább annyira idegen lehetett új korában, mint mai környezetében.

A felvétel középső részén, a Xavéri Szent Ferenc kápolna után az Ady Endre út ekkoriban kialakított és ma is használt nyomvonalát látjuk. A Baross utcájával ?párhuzamos?, második főutca, a Horánszky Nándor út ugyanis eredetileg - ebből az irányból nézve - balról kerülte meg a templomot, ám a 4-es út átépítése - és időszakos kiesése - megkövetelte az Ady új szakaszának a kialakítását. A szolnoki Ferencváros északi részére jellemző, hosszú telkek helyére helyezett, kétszer-kétsávos utca pedig egy új "közigazgatási negyed" létrehozását is lehetővé tette. Nem véletlen, hogy az Adyra merőlegesen már ott áll a 43-as számú Állami Építőipari Vállalat (ÁÉV) székháza, mellette pedig a néhai Köjál tömbje. Érdemes egy pillantást vetni a mára ugyancsak átalakult Sarló utcára, ami a hetvenes évek közepén még az Adytól, a kistemplommal szemben indult és egészen a Csokonaiig futott.

És ezzel át is térhetünk a felvétel felső harmadára, ami már leginkább a Cigányvárost mutatja. Ha jobbról, a Sarló utcától indulunk, láthatjuk, hogy ekkor még nem ért a Thököly útig a Csokonai házsora. Viszont a Thököly KISZ-házai már állnak, miként a pagodának is nevezett vasúti irányítótorony, a Mátyás király úti iskola és az utca négyemeletesei. Az a nagy folt pedig a néhai Ifjúsági Sporttelep - korábban MOVE vagy MTE pálya - aminek a helyén ma az Interspar és a parkolója található.

Vajon, ha ma készítünk egy fotót a Vízügyi Székház nyugati oldaláról, és 42 év múlva elővesszük, milyen változásokat vehetünk majd számba?

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Újrahasznosított Kádár
A szolnoki Szapáry utcán álló Kádár cukrászda külsejéről és belsejéről 1904 előtt készített fotókat a közelben műtermet működtető Szigeti Henrik udvari fényképész. Azt sajnos nem tudom, hogy Kádár és Szigeti között mi volt a megállapodás, de a felvételek minimum két kiadást megértek.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Konstantin püspök a magasban
Szolnok legrégebbi, valós személyről mintázott szobra Schuster Konstantin püspök portréja, amely a róla elnevezett és a Baross utca sarkán álló iskolaépület emeleti fülkéjében látható. A XX. századi magyar történelem ismeretében talán meg se lepődünk azon, hogy körülbelül negyven éven keresztül nem volt a helyén a szobor. Szerencsére Kaposvári Gyula megmentette.

A Szoborpark további képei