Album



A víz az úr

2011. február 14.

Az e rovatban már oly sokszor emlegetett Szigeti Henrik felvételét 1900. szeptember 14-én küldték el Szolnokról a Bihar megyei Sápon élő Bujdosó Gizike úrleánynak. A fotó nem sokkal korábban készülhetett.

Szigeti mester valószínűleg a Belvárosi Nagytemplom tornyának erkélyére cipelhette fel masináját, hogy elkészítse ezt a remek felvételt. Nem vagyok benne biztos, hogy elsősorban a szolnoki házakat akarta volt megörökíteni. Számomra kézenfekvőbb, hogy a Tisza áradása, a várost körülölelő folyó lehetett az a téma, amikért érdemes volt a toronyba felmászni.

Képeslapról lévén szó, a fotó keletkezésének időpontját nehéz megmondani, néhány támpont azonban akad, ami a hozzáértőket elvezetheti a megoldáshoz. A kép alján, nehezen kivehetően, a mai Tiszai hajósok terén, a Galéria helyén házak tetőszerkezetei láthatóak. Ha tehát a Zsinagógát 1899-ben adták át, akkor ennek a képnek legalább egy-két évvel korábban kellett készülnie, hiszen azon a telken még házak állnak. Ugyancsak nincs még ott a képen a Tiszai hajósok terének és a Sóház utcának a sarkán álló, ma ismét eredeti szépségében látható Barta palota. Ha jobban megnézzük, egy meglehetősen kopott tetejű, ám méretei alapján jómódú ház áll még a helyén.

Számomra meglepő, hogy a megszépült Tiszai hajósok terének legrégebbi épülete nem a Galéria és nem a Barta palota, hanem az a két földszintes toronnyal díszített polgárház, amelyben ma a Galéria Étterem található. Sokszor átalakított és elcsúfított külleme alapján nem is gondolná az ember, hogy egy minimum 112 éves házzal van dolgunk. A régi fényképen látható többi házzal összevetve, azt hiszem, egyértelmű, hogy új, korában modernnek tekinthető házról van szó.

A képeslap középpontjában a Református Templom tömbje látható, tőle jobbra valószínűleg a paplak áll, míg balra ott a Verseghy Gimnázium épülete. A mai Sóház és Magyar utca sarkán pedig gyanítom, hogy az a ház áll, amely két évtizeddel ezelőtt még a Gépipari kollégiumaként szolgált, ma pedig Szolnok egyik legszebb, újépítésű lakóháza áll a helyén.

A gimnázium épülete mögött álló kémény és tőle jobbra az a nagyobb raktárszerű épület minden bizonnyal a Tiszán zajló kereskedést kiszolgáló malom, raktár vagy fűrészüzemek valamelyike. A kémény és a raktárszerű épület között a Vártemplom tornya is feltűnik.

A képeslap igazi érdekessége azonban a megzabolázatlan, kiöntött Tisza. A gerendahíd mögött jól látható, hogy a mai Mentetlen, de talán Szajolig minden víz alatt áll. A Református templom tövében pedig kivehető, hogy védművek hiányában az egész mai Tisza-partot elfoglalta a folyó.

Mert sok minden változott az elmúlt száz évben, de azért Szolnokon a víz, vagyis a Tisza volt és maradt az úr.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Beton Szolnok
Aki életében nem járt Szolnokon, és az első élménye a városról ez az 1980-ban készült mozaikképeslap, az azt gondolhatta, itt minden beton és új, semmi sem maradt a múltból. Annak ellenére, hogy az anziksz jobb felső sarkában épp a város 900 éves múltjára emlékeztető Tanúhegy látható.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Olimpikon hátratett kézzel
Aktív sportolóként nem láthattam, edzőként és a Damjanich uszoda nélkülözhetetlen alakjaként, igen. Azt hiszem, Hasznos István nem attól lett Szolnokon legenda, hogy 1952-ben olimpiai aranyérmet nyert. Inkább azoktól a kilométerektől, amiket hátrakulcsolt kézzel tett meg a Damiban.

A Szoborpark további képei