Album



Alföldi a város közepén

2018. február 24.

Nem Alföld, hanem Alföldi áruház volt a neve annak az üzletnek, ami az egykori Nerfeld-palotában működött, még mielőtt az Centrum-sarokként rögzült volna a helyiekben, a mai Árkád helyén. Bő fél évszázad története a Szapáry, vagyis Ságvári úton. Szolnokon járunk 1964 körül.

Egy Horváth vezetéknevű fotós a Szigligeti könyvesbolt mellől készítette ezt a felvételt a Beloiannisz és a Ságvári utcák kereszteződéséről. Egy hűvösebb, késő nyári napon, esetleg kora ősszel, szerintem 1964 táján. Dél körül járhatott, úgy tippelem, szombaton. És a mából nézve bármilyen hihetetlennek is tűnik, a fotóból egy színes, szolnoki képeslap lett. Ami akkoriban még ritkaságságnak számított. De segítségével körülnézhetünk a város közepén, bő fél évszázaddal ezelőtt.

A Képzőművészeti Alap Kiadóvállalatának dolgozó fotós a Kindlovics-bazár mellől dolgozott, nagyjából onnan, ahol ma a Lipóti pékségbe lehet bejutni. Más fotók és képeslapok alapján úgy gondolom, hogy a fotózás pillanatában ott akkor még a város egyetlen - de legalábbis legnagyobb - könyvesboltja működött Szigligeti néven. Az utcát pedig Ságvári utcának és nem körútnak hívták, hiszen a Tisza parttól induló és Várkonyi térig érő új közterület két vége még nem volt összekötve.

Ezt abból gondolom, hogy a mai Boldog Sándor István és Kossuth utca sarkán álló, nem sokkal a fotózás előtt átadott, modern lakóház nyugati fala árnyékban van. Mégpedig az 1907-ben felépített és 1963-64 körül elbontott Kereskedelmi Bank szecessziós épülete vet rá árnyékot, aminek a sarka kicsit be is lóg a képbe. Nem sokkal később bontották el, hogy helyet csináljanak a körút összenyitásának, illetve majd egy jó évtizeddel később a városon átvezető 4-es főút korszerűsítésének.

Egyébként egészen hihetetlen, hogy szombaton délben - a leengedett napellenzők alapján az üzletek még nyitva vannak - egy autót se látni a képen. Ott, ahol akkoriban is átvezetett az ország egyik legfontosabb főútja, ráadásul Szolnokon a hatvanas évek elején már majdnem negyvenezren életek. Egy padnak támasztott kerékpár meg egy magányos motoros az összes jármű, amit ki lehet venni a képen.

Ami az akkori Szolnok legfontosabb üzleteit mutatja. A mai farmerbolt helyén ugyanis ott a rádió és televízió szaküzlet, ami a hatvanas évek elején legalább olyan csoda és különlegesség lehetett, mint mondjuk a kétezres évek környékén a mobiltelefon szaküzletek. Rádiója már sokaknak volt a Kádári konszolidáció hajnalán, de tévézni még összejártak a szomszédok, vagy a vállalati klubban nézhette a hírközlés új csodáját az, aki ilyesmire vágyott. A nagy többség pedig csodájára járhattak annak a sarki boltnak, ahol a sokak által még csak áhított készülékeket árulták egy melós több havi fizetéséért.

Mellette ott az óra és ékszerbolt, ami emlékeim szerint sokáig ugyancsak egyetlen volt a városban, és utódja pár hónappal ezelőtt szűnt meg azon a helyen. Az utca túloldalán, lényegében a kép középpontjában pedig az Alföldi áruházat láthatjuk, pontosabban a Nerfeld-palotát, aminek a földszintjén Szolnok akkor egyetlen, több profilú kereskedelmi egysége működött.

Őszintén bevallom, eddig azt hittem, Alföld volt a neve. Jobban megnézve ezt a képeslapot, korrigálnom kellett magam: Alföldi a pontos elnevezés. Ami az 1929-ben nyílt Nerfeld áruház helyén működött egészen 1969. április 11-ig, a nevezetes tűzig. Igaz, akkor már Centrumként emlegették. Érdemes egy pillantást vetni az Alföldi felirat fölötti erkély már-már szecessziós vasrácsára, vagy éppen a sarkon, az első emeletet díszítő szobrokra! Ezek nem a tűzben semmisültek meg, hanem majdnem egy évtizeddel később, amikor az Árkádnak helyet csinálva, elbontották ezt az alig fél évszázados alföldi palotát.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Pillanatok az obeliszk körül
Kislányok mezítláb, az asszonyok mellett kosarak, a 68-as obeliszk oldaláról pedig "hiányzik" egy tábla. Az 1914-18-as háborúé. Mert amikor ezt a fotót készítették, még senki sem gondolhatott arra a táblára, miként arra sem, hogy alig egy emberöltő múltán már Hermész sem vigyázza a teret.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Volt egy Tánc
Az egykori Szakszervezetek Művelődési Ház oldalsó bejárata fölött 2015-ig volt látható Andrássy Kurta János 1958-ban kihelyezett Tánc című domborműve. Az épület átépítésekor még reménykedtem, hogy a köztéri alkotás megmarad. De leverték, sittként kidobták. Büntetlenül.

A Szoborpark további képei