Album



Alig változó kép

2013. november 23.

Ezt a képeslapot 1928-ban adták postára Szolnokon, de a készítés technológiája alapján nem kizárt, hogy pár évvel - vagy akár évtizeddel - korábban nyomtatták. Viszont az az utcarészlet, amit ábrázol, lényegében ma is pontosan ugyanilyen. Van, ami nem változik.

Ha tudnám, hogy a Madách és Templom utcák sarkán lévő ház - ami ennek a képeslapnak a bal szélén látható - mikor épült, akkor nagyjából időkorlátok közé lehetne szorítani az ehhez az anzikszhoz használt fotót. A feladás miatt biztos, hogy 1928 előtt kellett megszületnie a képnek. Mivel azonban a másik oldalán lévő, előre nyomtatott vonalak ennél régebbi lapok jellemzőit mutatják, illetve az ilyen, erőteljesen színezett fotók is korábban fordultak elő, azt mondanám: legkésőbb a húszas évek legelején dolgozhatott az ismeretlen fotós.

Mivel a nagytemplom környékén - főleg ebből a szögből nézve - az elmúlt száz évben nem sok minden változott, akár azt is megkockáztathatjuk, hogy a fotó az 1900-as éveke elején készült. Azaz 1900 és akár 1928 között szintre bármikor fotózhatták az egykori Szent Ferenc utcát. Valahol meg raktáron maradt a nyomtatott lapokból még néhány, és mivel tényleg alig változott valami, a jó kereskedő évekkel később is el tudta adni az árut.

A fák lombja alatt haladó lovas szekértől eltekintve, ma is elkészülhetne ugyanez a kép. A templom előtti Szentháromság térnek a kövezete lett mára más, meg virágágyások és padok vannak a fák alatt, és más a templom színe, de egyébként minden változatlan. A Szent Ferenc utcából később Koltói Anna lett, most meg Templom, és aszfaltozva van, de egyébként ugyanilyen képet mutat.

Szerintem egyébként a templomtól a Szapáry útig tartó szakasz, minden épületével és fájával Szolnok egyik legszebb útszakasza, amit így ahogy van, védetté kellene nyilvánítani. És foggal-körömmel őrizni, mint a város aranykorának egyik lenyomatát. Mert akkor évtizedek, vagy akár egy évszázad múlva is elmerenghet majd azon valaki, hogy van Szolnoknak egy pontja, ami képében alig változik. Jöhetnek háborúk, forradalmak, rendszerváltások, a nagytemplom, az előtte lévő tér és a mellette futó utca marad.

Tegyük a szívünkre a kezünket! Kevés ilyen hely van Szolnokon. Ráadásul gyaníthatóan a város egyik legtöbbet fotózott pontja is itt lehet valahol. Hiszen a fotózás feltalálása és szolnoki megjelenése óta is nagyon sokan kötöttek ebben a templomban házasságot. Micsoda sorozatot lehetne összeállítani a Belvárosi Nagytemplom előtti téren készült fotókból. Aminek lehetne az a címe, hogy "Boldogság képekben egy változatlan téren."

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A szolnoki Nagyváros híres kocsmája
E képeslappá lett fotón látható épület ma is áll a Hunyadi és a Dobó utcák sarkán, csak éppen egy nem túl szép emeletet húztak rá. A "Nallábú" Víg József üzleteiről minden bizonnyal reklámcélból készült e képeslap, aminek a birtokomban lévő példányát egy baka küldhette feleségének.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Sipos Orbán emléktáblája
Feltételezem, hogy Jász-Nagykun-Szolnok megye létrejöttének 125. évfordulóján kerülhetett a helyére Sipos Orbán emléktáblája a megyeháza aulájában. A Szolnokon további öt "köztéri" műalkotást jegyző Györfi Sándor alkotásainak listájában sehol sem szerepel ez a kis dombormű.

A Szoborpark további képei