Album



Anna csókol Szolnokról

2025. március 08.

Ez a Szolnokról az erdélyi Vízaknára 1907. augusztus 14-én küldött képeslap is bizonyítja, hogy a ma már a Tiszai hajósok terén működő Galéria étterem a környék egyik legrégebbi házában található. És nem tévedés: a fotózás idején az a sarki ház még a Szapáry utca utolsó telkén állt.

Egészen biztos, hogy az a képeslappá lett felvétel csak 1904 után készülhetett, hiszen a fotó előterében lévő, ma Galéria étteremként ismert elegáns polgárház mellett már látható az az emeletes, kistornyos lakóház, amit a lépcsőházában ma is látható kőberakás szerint abban az évben építettek. Az étteremnek otthont adó, díszes, előkertes, a fotózáskor a Szapáry utca 38. számú telken álló villa után, valószínű, hogy a 19. század utolsó éveiben, még a szolnoki zsinagóga átadása előtt. Márpedig, ha ez így volt, akkor építtetője látnok volt, és sejtette, hogy a város által a kincstártól nem sokkal korábban megvásárolt Tisza-parti területek néhány éven vagy évtizeden belül Szolnok legfelkapottabb részei lesznek.

A felvétel készítésének legkésőbbi időpontját sajnos kicsit nehéz meghatározni, ugyanis a bélyegen lévő postabélyegző kissé elmosódott. Mivel azonban már nem hosszúcímzéses, hanem osztott hátoldalú képeslapról van szó - amiket 1905-ben rendszeresítettek -, a pecsét évszámkaraktereinek utolsó számjegye inkább 7-es, mintsem 3-as lenne, miként elsőre gondolhatnánk. Ebből pedig arra következtetek, hogy a Nagytőzsde és különlegességi áruda kiadásában Szolnokon megjelent anzikszot 1905 és 1907 között dobták piacra, tehát a fotó is ebben a két évben készülhetett. Ami nemcsak a Szapáry utca akkori vége, hanem a kissé homályosan látszó közepe miatt is érdekes.

Ha jobban megnézzük a felvétel bal oldalát, akkor a távolban egy hatalmas tűzfalat látunk, amit nem nehéz azonosítani a hozzá tartozó tető alakja miatt: az a Nemzeti szálló Tisza felé néző oldala. Az nem újdonság, hogy a ma már mellette álló Czinóber-ház 1905-1907 között nem takarhatta el a tűzfalat, hiszen azt majd csak negyedszázad múlva húzzák fel az akkori Szapáry út 9-es számú telelekre. Azon sem csodálkozom, hogy az Erlich-féle ház sincs még a helyén, hiszen az pedig egy szűk évtized múlva kerül a 13-as számú telekre. Számomra az igazi különlegesség az, hogy a kettő között ma is álló, egykor a városi rendőrkapitányságnak is helyet adó, Kós Károly stílusúnak mondott sarki ház sincs még a helyén. Amiből az következik, hogy azt valamikor 1905 után - sok másik képes lap alapján - nem sokkal építették a mai Kreutzer köz sarkára.

Azt mindenesetre ez a legalább 120 éves fotó is bizonyítja, hogy Szolnokon az előző századforduló után nem sokkal a Szapáry utca végén már áramszolgáltatás is volt, hiszen a lap bal szélén, egy oszlopokra helyezett trafószekrény látható. A másik oldalon, a két szép épület előtt pedig széles járda fut, amit néhány éves, egyforma fajtájú fák sora választ el a nem éppen hívogató kocsiúttól. Ne feledjük, ez a rész majd csak nagyjából másfél évtized múlva lesz először tér - Erzsébet királynéról elnevezve -, és addig egy nem túl forgalmas utcavég volt, amitől pár méterre már kövezett kocsiutat lehetett találni.

A mai Galéria étterem távolabbi "tornyára" az ezt az anzikszot küldő ismeretlen Anna valamit írt, amit sajnos nem tudok kibogarászni, pedig olyan, mintha "it"-tel kezdődne. És mivel az "itt vagyunk Szolnokon, de csak egy pár napig" szövegben is így írta a helyhatározót, nem zárható ki, hogy azt a néhány napot egyébként abban a házban töltötte többedmagával. A képeslap írott oldaláról tudható, hogy Feketehegyről utaztak Szolnok érintésével valahová, amiről Zöldig András urat az erdélyi Vízaknán egy ilyen, ma már ritka képeslapon tájékoztatták.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Kedves Angyalka!
Vajon mi lett Angyalkával, aki 1905 karácsonya előtt a szolnoki MÁV fűtőházat ábrázoló képeslapon kapott kétértelmű üzenetet? Ugyan mit szólt a kislány papája akkoriban egy ilyen laphoz?

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kitessékelt Ede
Harminc éve állították fel a szolnoki színház sarkán, a Táncsics utca elején Pogány Gábor Benő szobrászművész Szigligeti Ede-szobrát. Nagyjából hat évvel azután, hogy a művésztől a város megrendelte az alkotást, ami eredetileg nem közterületen, hanem az épület aulájában állt volna.

A Szoborpark további képei