Album



Átalakul a Beloiannisz eleje

2017. december 09.

Ez a fotó is bizonyítja, hogy a Nerfeld-palota nem pusztult el az 1969-es Centrum-tűzben. Ugyanis ezt a felvételt Nagy Zsolt, a megyei napilap fotósa 1974 kora tavaszán készítette onnan. Valószínűleg szülei lakásából örökítette meg a városközponton átvezető 4-es út építését.

Ez az ötödik kép, amit a blogSzolnok Album rovatában Nagy Zsolt, a megyei napilap egykori fotóriporterének gyűjteményéből bemutatok. Szolnok fél évszázadának "szemével" az ArcOK rovatban készített, Fele olyan biztos lett című interjúból (http://www.blogszolnok.hu/arcok_fele_olyan_biztosan_lett) tudhatjuk, hogy szülei az egykori Nerfeld-palotában - a később Centrum-saroknak nevezett épületben, a mai Árkád helyén - laktak, ezért annak a második emeletén lévő, sarki lakásnak az ablakából viszonylag sokat fotózott. Ennek köszönhető, hogy a mai Baross és Szapáry utcák kereszteződéséről, környékéről és a hatvanas évek végén indult átépítéséről viszonylag sok fotó maradt fenn. Mint például ez az 1974 kora tavaszán lőtt felvétel is.

Bár a hozzám került nagyításon nem szerepel évszám, a monstre beruházás megörökített állapota miatt pontosan meg lehet mondani a fotózás időszakát. Ahhoz ugyanis, hogy a városon átvezető 4-es út nyomvonala kiegyenesíthető legyen, ráadásul négysávos is lehessen, az akkor éppen Beloiannisz nevét viselő utca páratlan oldaláról jó néhány háznak el kellett tűnnie. (A korábbi állapotokról az Album rovat e két cikkében talál képeket: http://www.blogszolnok.hu/album_szolnok_1973_nyara, http://www.blogszolnok.hu/album_autok_lapok_reklamok)

Egész pontosan kilenc házat kellett elbontani. Így a 3-as szám alól azt a téglaborítású emeletes házat, amiben a korabeli történetírás szerint a szolnoki kommunisták megszerveződtek. Aztán a mellette lévő Tiszavirág presszót - amiben korábban vaskereskedés működött -, továbbá a Beloiannisz út 7. szám alatt álló Madas-házat, amiben egy ideig a megyei napilap szerkesztősége is működött, de a szolnoki emlékezet inkább a 33-as és a Hófehérke boltok miatt őrzi. A lényeg, hogy 1973 végére az akkori Ságvári körúti kereszteződéstől egészen az SZTK előtti Hősök teréig szanálni kellett a jellemzően a XX. század első felében épült házakat. Ennek a műveletnek volt az egyik fontos pillanata, amikor a Madas-házat - ami nagyjából az Agóra előtti buszmegálló helyén állt - felrobbantották.

Nagy Zsolt tehát ezt követően - a fényeket és a kopasz fákat nézve - 1974 kora tavaszán, az árnyékok alapján dél körül, a forgalomból kiindulva pedig hétköznap készítette ezt a képet. Amin érdemes kicsit körbenézni.

Kezdjük a jobb oldalon álló pártházzal, amiben ekkor már majdnem egy évtizede székelt az állampárt városi és megyei szervezete. A hozzá kapcsolódó lapos tetős szárny pedig pártgarázsként funkcionált, azaz itt parkoltak az apparátust szállító Volgák és Polski Fiatok. Jól látható, hogy a legnagyobb felfordulás közepette is fontos szempont volt a pártház megközelítése, elég csak a "fehéren világító", kövezett utat és a mellett álló ufó-lámpákat figyelni. Amik egyben arra is utalnak, hogy a város alapításának 900 éves évfordulójához igazított beruházás idején a Hubay utca felől közlekedtek az elvtársak.

A pártháztól távolabb áll még az iskola épülete, illetve mögötte látszik az átépítéseket megúszó Jászkürt utca 2. szám alatti ház felső szintje és teteje. Miként e fotó miatt némi elképzelésünk lehet arról a házról is, ami Szív utcában, mellette állt. De észrevehetjük a Hősök terén egykor álló szovjet katonai emlékmű tetejét is, illetve azt, hogy a tér sarkán ma álló emeletes ház helyén egykor földszintes épület volt. Azt hiszem, nem kevésbé érdekes a homályba burkolózó 24 emeletesre egy pillantást venni, hiszen 1974-ben még hiányzik a tetejéről a "bóbita", azaz a víztorony.

És bő négy évtized távlatából a közlekedésről is érdemes szót ejteni. A legérdekesebb a jobb alsó sarokban lévő két lábon álló, hullámtetős, kis építmény. Ezen a képen nem látszik jól a funkciója, de más fotók alapján tudható, hogy ez a posztoló közlekedési rendőröket védte a naptól és a csapadéktól. Az viszont újdonság számomra, hogy olyan, mintha a kis tető alatt, fix állványon valami kapcsolótábla is lenne. Személyes emlékeim nincsenek, de nem lennék meglepődve, ha kiderülne, hogy a posztoló rendőr onnan tudta irányítani a kereszteződés lámpáit, és ezzel az ekkoriban már komolynak tekinthető forgalmat. Amit nemcsak a tranzit kamionok és a bal szélen látható "faros Bözsik" nehezítettek, de azok a billencs ZIL-ek is, amelyek e kép tanúsága szerint az óriási földmunkában segédkeztek. Hozzájuk képest a fehér füstöt eresztő Trabant kismiska volt a kibocsájtott bűz és hang tekintetében.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Naptáron megörökített lakóház
A szolnoki ÉPSZER vállalat illetékesei 45 éve úgy döntöttek, hogy nem meztelen nőt vagy valami érdektelen dolgot tetetnek az 1979-es kártyanaptárjukra, hanem azt valódi reklámeszköznek tekintve, saját tevékenységüket hirdetik rajta. Így őrződött meg a Pozsonyi úti társasház eredeti külseje.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

68-as obeliszk
Közel száz évig állt a Kossuth téren, majd legalább négy évtizeden keresztül az Eötvös tér sarkában, bokrok között bújt meg. Ma is csak az veszi észre ott, aki nagyon figyel, pedig a 68-as gyalogezred obeliszkje világtörténelmi eseményekre is emlékeztet. Idén 140 éves.

A Szoborpark további képei