Album



Az elsodort szolnoki híd emléke

2024. november 30.

Tekinthetjük korabeli riportképnek, de akár a katasztrófaturizmus első szolnoki fényképes lenyomatának ezt a Bakos István gondozásában itt megjelent képeslapot. Mert nem kétséges, hogy ez a postázható felvétel legfeljebb néhány nappal készült az utolsó fa közútihíd katasztrófája után.

Ahhoz képest, hogy a 20. század elején viszonylag kevés fényképezőgép lehetett Szolnokon, és a fotókészítés alapanyagai sem számítottak olcsónak, viszonylag sok fotó készült a megrongálódott utolsó fa közútihídról. Természetesen nem óriási darabszámról van szó, de sokkal több ilyen kép ismert, mint mondjuk, az ugyanezen a helyen tíz évvel később felrobbantott első vasbeton hídról, vagy éppen a vártemplom ugyancsak 1919-es sérüléséről. Persze tudom, az utóbbi esetek idején talán kevésbé volt ajánlatos fotózni, vagy a helyi fotósoknak kevésbé volt kedve a romokat megörökíteni. Mindenesetre kicsit olyan érzésem van, mintha 1909 kora tavaszán még vagy már "üzlet" lett volna a jeges ár által elsodort tiszai átkelő megörökítése és sokszorosítása. Nem is nagyon tudok a következő száz évből sem olyan képeslapot felidézni, amin romos vagy sérült állapotában látható bármilyen - a fotózás pillanatában nem történelmi - építmény.

A mából nézve mindezeknél már csak az a "viccesebb", hogy valaki egy ilyen "katasztrófa" képeslapon kívánt a barátjának "boldog ünnepeket". Márpedig egy bizonyos Baranyó a mellékelt képeslapon küldte kézcsókját és szívélyes üdvözletét "Tekintetes Czunya Sándornak", aki Egerben volt reáliskolai tanár. Feltételezhetjük, hogy mivel a katasztrófa március 15-én történt, e képeslap pedig nem sokkal később jelent meg, Baranyó úr 1909 húsvétjára küldte így az üdvözletét. Szerintem a volt iskolatársának. Merthogy a második világháborúig divatban lévő iskolai értesítő könyveknek köszönhetően tudható, hogy Baranyó Ernő Szolnokon volt tanár, és 1942-ben már Czunya Sándor egri tanárral együtt nyugállományban voltak, azaz a 20. század elején szerezhettek diplomát.

Na, de ki az a Julcsa? Tehetjük fel a kérdést, ha végre eltekintünk a megrongálódott Tisza-hídtól és az akkor még két fiatal tanártól. A Julcsa név ugyanis ugyancsak szerepel ezen a képeslappá lett fotón, mégpedig a bal alsó sarkában, a dereglye oldalára erősített táblán. Azaz elintézhetnénk annyival, hogy egy korabeli, tiszai, ömlesztett áru szállítására alkalmas hajó neve. De mivel feltételezhetjük, hogy az évtizedeken át szolgáló hajók nem véletlenül kapták a nevüket, és a Julcsa nem kifejezetten védőszentnév - mint például a Borbála -, inkább a hajó tulajdonosának vagy kapitányának valamiféle nőismerősét feltételezhetjük e név mögött. Bár semmi se bizonyítja, hogy a Zagyva torkolatban horgonyzó dereglye szolnoki hajósoké lett volna. Ám én mégis vagyok annyira romantikus, hogy azt gondoljam: a 20. század elején, Szolnokon élt egy Julianna nevű hölgy, aki nemcsak a megrongálódott hidat, de a saját nevét is viszontláthatta Bakos István 1909-ben megjelent képeslapján.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnoki gázlámpa?
A megyeháza kocsifelhajtója mellett, az épületsarkánál szerintem érdekes utcai lámpát fedezhetünk fel. Tudom, hogy a felvétel készítésekor - valamikor 1907 és 1915 között - Szolnokon már működött az áramszolgáltatás, de nem gondolnám, hogy földkábelek is voltak. De akkor hogyan?

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A munka hőseinek emlékére
A Mátyás király út egyik négyemeletes házának sarkán található egy 46 éves emléktábla, aminek a betűi mára szinte teljesen kifakultak. Pedig egy igazi korrajz abból az időből, amikor nemcsak a történelem és a művészet nagyjai kaphattak emléktáblát, hanem a kétkezi melósok is.

A Szoborpark további képei