Album



Az iskolasor nyolc évtizede

2016. június 07.

Rövidebb ideig tartott, és talán nem is fénylett olyan szépen, mint az első, de a Baross utcai iskolasor épületeit elnézve mégsem tűnik túlzásnak Szolnok második aranykorának nevezni a húszas-harmincas éveket. Természetesen, ezen a képeslapon nem a polgári leányiskola látható.

Sok minden épülhetett volna az egykori Vasúti fasor, illetve Vasút sor páros oldalára az 1800-as évek közepétől kezdődően. Nem tudom, minek vagy kinek köszönhető, hogy a belvárost és az új vasútállomást összekötő hosszú utca felső végére - ami sokáig lényegében egy külterületi vásártér volt - végül oktatási intézmények kerültek. Miként azt sem, hogy a döntésben szerepet játszott-e a XIX. század végére elkészült Konstantin iskola, amit kis túlzással e sor első darabjának is tekinthetünk. Mindenesetre az talán kijelenthető, hogy valamikor az 1910-es évek környékén született döntés következtében Szolnok egyik kapujánál - hiszen az állomás annak is tekinthető - olyan intézményekkel és épületekkel találkozhatott az utazó, amelyekre ma is méltán lehetünk büszkék.

Ha a Konstantin ma üresen álló épületét nem számoljuk, akkor az iskolasor első darabja - e képeslap második épülete - még az első világháború előtt épült, ám csak a vérontás lezárása után kezdhette betölteni tervezett funkcióját. A ma megyei rendőrkapitányságként hasznosuló épületben ugyanis a két világháború között polgári fiúiskola működött - tehát a képeslapon téves felirat olvasható -, aminek "lánypárja" a belvárosi nagytemplom tövében található. Érdemes egy pillantást vetni az épület tetejére, ahol valószínűleg a második világháborúig egy óratorony működött. Ugyancsak érdekes az utcai kerítés, aminek semmi köze a ma ott állóhoz, viszont nagyon hasonlít a Templom utcai ikerpár előtt egykor állóhoz. Talán kevesen tudják, hogy az iskolasor utolsóként elkészült épületében - ami természetesen nem kerülhetett még rá erre a képeslapra - működő Közgé elődje néhány tanéven keresztül a fiúiskola második emeletén működött. (Miként a Varga elődje egy tanévet a Belvárosiban húzott ki.)

A sor második épülete a húszas évek közepére elkészült Magyar Királyi Bábaképző - magyarul szülésznő képző szakiskola -, ami valószínűleg nem épült volna fel, ha nincs Trianon. Az épületbe ugyanis az új határokon túl rekedt képzést menekítették, és tartották fenn a második világháború után is. Aztán valamikor a hatvanas években szülészet lett az épületből, hogy utána a nyolcvanas évekre úgynevezett "elfekvő" váljék belőle. Építése után nyolcvan évvel - miután már sem iskolának, sem kórházi osztálynak nem volt alkalmas - pedig lakóház lett belőle, megőrizve az eredeti homlokzatot és a kerítést. Sokszor elgondolkodom azon, hogy vajon volt-e olyan szülésznő, aki itt tanulta a mesterségét, aztán ebben a házban segített egy félfalunyi embert a világra, majd ebből az épületből indult utolsó útjára.

Az iskolasor harmadik épülete - ezen a fotón a legtávolabbi - pedig az egyetlen, amelyik ma is oktatási intézményként működik. Azaz a húszas évek végén épült Gépipari, amit ugye Fémipari főiskola néven, és hát Szamuely Tibor Szakközépiskolaként is emlegettek az elmúlt nyolc évtizedben. Ami egyébként a legtöbbet őrzött meg eredeti alakjából, ráadásul nemcsak a város harmadik legrégebben működő középiskolája, de a második legöregebb szakmát adó intézményünk.

A Baross utca fotóját egyébként valahonnan a mai Jólét ABC-nél lévő zebra helyéről készítették, persze akkor, amikor a forgalom még nem indokolta a gyalogátkelő felfestését.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Hajós város
Szolnok gazdasága a 20. század elején a gabonán, a fán, ezek feldolgozásán és szállításán alapult. Polgárai tehetős emberek voltak, hiszen néhány év alatt két nagy templomot is építettek. Szigeti Henrik több képeslapon is megjelent fotója, akár Szolnok korabeli gazdaságföldrajzát is bemutathatja.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Déryné hol vagy?
Nem tudtam, hogy Déryné Széppataki Rózának Szolnokon is volt szobra. Legalább hatvan éve veszett nyoma. Horthy Szabolcs egykori főispán megyeházán lévő emléktábláját 78 éve verhették le. A Verseghy park egykori harmadik amforája pedig az Eötvös téren tűnt fel utoljára.

A Szoborpark további képei