Album



Az új felfalta a régit

2018. június 02.

Nem tudom megmondani, hogy inkább megrázóak vagy érdekesek, netán a mából nézve csak kordokumentumok azok a fotók, amelyek Szolnok átépítésének egy-egy olyan pillanatát örökítik meg, amikor a régi házakat "felfalták" az akkori újak. Egy újabb fotó Nagy Zsolt gyűjteményéből. A Hubay és a Sólyom utca sarkán járunk 1974-ben.

A megörökített házak fölé tornyosuló, már majdnem teljesen kész vízügyi székház látképe egyértelművé teszi, hogy ez a fotó Szolnokon készült. Még akkor is, ha ebből a szögből - nagyjából a jelenlegi Kossuth tér rendezvény teréről - ma már nem lehetne elkészíteni ezt a képet, hiszen a Hubay Ferenc és a Sólyom utcák sarkán az úgynevezett TB székház áll. Az a modern irodaház, amivel tulajdonképpen befejeződött a város főterének majdnem negyedszázadon át tartó átépítése.

Ezen a képen nem látszik, de talán érdemes gondolatban körbefutni a néhai piactéren, az 1892 óta Kossuth Lajos nevét viselő közterületen.

Szocialista átformálása 1952-ben kezdődött, amikor keleti végén elkezdték építeni az úgynevezett 1-es számú irodaházat, a későbbi Néplap székházat. Ami egyébként a maga nemében Szolnok egyik legszebb sztálinbarokk épülete, és akár védeni is lehetne. Szűk évtizeddel később követte a Sólyom utca sarkán álló, a legendás Múzeum éttermet is magában foglaló társasház. Majd pár évvel később a színházi jegyirodának helyet adó, színe miatt "Fradi háznak" nevezett épület, ami átadásakor még nem a Kossuth térre nézett, hanem a Steiner-féle ház hátuljára. Ugyancsak a hatvanas években készült el a Városháza - akkor Tanácsháza - mellett álló, a Magyar utcai torkolatot is lezáró hetvenhét lakásos társasház.

A felsoroltak kivétel nélkül földszintes épületeket tüntettek el a térről. Viszont a múzeum és a könyvtár között álló társasház helyén emeletes banképület állt ugyancsak a hatvanas évek végéig. A tér átépítésének egyik fontos mozzanata volt 1973-74-ben a néhai Népbank majd tiszti klub Sztár áruházzá való átépítése és beburkolása, illetve az imént említett Steiner-ház elbontása.

Mindez nagyjából egybe esett azzal az idővel, amikor Nagy Zsolt, a megyei napilap fotórovatának vezetője, Szolnok átépítésének megörökítője, ezt a képet is elkészítette. A Steiner-ház már nincs meg, helyén talán parkoló volt. Viszont a Vízügyi székház már szinte teljesen kész, csak a keleti falánál még látható teherlift, illetve a tetejéről hiányzó vörös csillag árulja el, hogy ez a kép az átadása előtt készült. Szerintem 1974-ben, amit nemcsak a tizenhét szintes irodaház építése támaszthat alá, hanem a Kossuth téren még működő lakberendezési áruház (a fotó bal szélét tessék nézni!). Néhány hónappal később már az Ady Endre utcai Domusban vásárolhattak bútorokat a sorra épülő, új szolnoki lakások boldog tulajdonosai.

De más apróságokat is érdemes észrevenni ezen a szerintem 44 éves felvételen. És nem elsősorban a lakberendezési bolt előtt parkoló Trabant 601-esre és Wartburg 353-asra - a ma már ugyancsak nem létező NDK autóiparának két "csúcsmodelljére" - gondolok. Hanem például a kereszteződésen éppen áttolni készült nagykerekes, úgynevezett fekvő babakocsira, amihez hasonlóban a fél országot tologathatták. Vagy a már szinte tető nélküli ház Hubay utcai oldala előtt álló utcai lámpára, amiből már csak egy-egy található mutatóban, a városban. Netán a Sólyom utca végén álló elsőbbség adásra figyelmeztető táblára, amelynek oszlopát akkoriban még fekete-fehérre festették. (A bukósisakban sétáló és a kamerába néző úrral most ne foglalkozzunk!)

És persze a halálra ítélt Hubay utca 3. és 5. számú házaknál is érdemes egy kicsit elidőzni. A sarki épületben biztos, hogy valamilyen bolt működött a lebontása előtt. Igényes homlokzatából is megőrzött valamennyit ez a felvétel. A mellett álló Hubay utcai épület pedig igazi polgárház lehetett, nem középen elhelyezett bejárattal, alápincézve, minden bizonnyal több lakásnak is helyet adva. Néhány hasonló ház még áll a Baross és a Templom utca által körülzárt városrészben, bár szépen felújított, megmentett épületet nem tudnék mondani.

Ezek a házak nem lehettek negyven-ötven évesnél idősebbek. A szocialista nagyváros, az új Szolnok tervezői azonban úgy gondolták, hogy a város megújuló főterének még a sarkán sem állhatnak ilyenek. Gondolom, valamikor a hatvanas évek elején változtatási és felújítási tilalmat rendeltek el rájuk, majd a hetvenes évek elejétől folyamatosan lebegtették a lebontásukat, alkudoztak a tulajdonosokkal vagy lakókkal, aztán 1974-ben megszületett a véghatározat. Bontani kell, hisz egy új irodaház épül ezekre a telkekre.

Nagy Zsolt pedig a tér túloldaláról kiballagott és megörökítette ennek a két háznak is a torzóját, mint oly sok, a 900 éves évfordulóhoz kapcsolódóan eltűnt szolnoki épület utolsó pillanatait.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A rövidéletű Tisza-híd
Igazságtalan egyszerűen kijelenteni, hogy ez volt az eddigi legrondább Tisza-híd Szolnokon. Hiszen illik hozzátenni, hogy ezt ideiglenes átkelőnek szánták, ám így is 16 évig szolgálta a várost, és a lassan élénkülő közúti közlekedést.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Volt egy Tánc
Az egykori Szakszervezetek Művelődési Ház oldalsó bejárata fölött 2015-ig volt látható Andrássy Kurta János 1958-ban kihelyezett Tánc című domborműve. Az épület átépítésekor még reménykedtem, hogy a köztéri alkotás megmarad. De leverték, sittként kidobták. Büntetlenül.

A Szoborpark további képei