Album



Azok az ötvenes évek

2013. május 11.

Mozgalmas szolnoki hétköznapot örökített meg a fotós, valamikor az ötvenes évek második felében, hogy aztán még egy évtizeddel később is forgalomba legyen ez a képeslap. Amit jobban megnézve döbbenek rá, ma már csak a Kiglovits-bazár épülete áll a képen látható házak közül.

Az ismeretlen fotós nyugodtan kiállhatott az ötvenes évek második felében a mai 1-es parkolóján keresztül vezető főút közepére, és nem kellett attól tartania, hogy elsodorja a forgalom. Mert amint az a képen is látszik, a négyes számú főközlekedési út városi szakaszán egyetlen személyautó tűnik csak fel, ha jól gondolom, egy 400-as Moszkvics. Ezen kívül egy lovas kocsi ér be a Kossuth út torkolatába, illetve egy motorkerékpár ácsorog a kép jobb sarkában. Egyébként kerékpárok és gyalogosok jelentik a forgalmat a meglehetősen mozgalmas képen.

A képet részben a motorkerékpár rendszáma - BL 545 - alapján próbáltam datálni. A két betűből és három számból álló rendszámok ugyanis 1958-ig voltak nálunk használatban, tehát a fotónak ezt megelőzően kellett készülnie. A Moszkvics alapján akár 1947-ben - akkor kezdték gyártani ezt a típust - is készülhetett volna a kép, de a kirakatok és a ruhák bennem mégis inkább azt az érzést keltik, hogy az ötvenes évek második felében járunk.

A kép bal oldaláról indulva sorra vehetünk néhány régi, eltűnt házat. Az első, a fa mögött, a valamikori Kereskedelmi Bank eredetileg szecessziós épülete. Aztán a mai Ságvári és Kossuth kereszteződésében álló földszintes üzletek, amelyek a hatvanas évek elején lettek lebontva. Középtájon, a Kossuth téren még áll a Steiner Jakab és fia féle ház, tőle jobbra pedig az ekkoriban éppen Alföld áruházként működő Nerfeld-palota. Az egyetlen épület, ami ma is a helyén van, az a XIX. század végén épült Kiglovits-bazár. Szűk hat évtized alatt ennyit változott a város.

Ebben a képben egyébként nekem a mozgalmassága tetszik. A mából nézve kicsit olyan, mintha egy filmforgatáson lennénk, ahol elhangzott a rendezői "tessék", és a meglepően sok statisztának egyenként kellene valamit csinálnia. A bal oldalon egy kerékpárját támasztó férfi két hölgynek teszi a szépet. Mögöttük, talán az egyik hölgy párja érkezik nagysebességgel, ugyancsak bringán. A kereszteződésben szintén két biciklis, előttük az áruház kirakatait nézegető emberek. Akik, ha tovább mennek majd a Tisza felé, bele fognak ütközni a bejárat előtt álló létrába, amiről talán az új áruházi logót szereli valaki. A Beloiannisz és a Ságvári sarkán, a házak árnyékában utcaseprő dolgozik egyenruhában, miközben egész sokan sétálnak és álldogálnak a kép jobb oldalán, a kirakatok előtt.

Megváltozott város, eltűnt emberek, egy régi pillanat. Ezért is szeretem a régi képeslapokat.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Talán az első fotók a Művésztelepről
Egy Münchenben élő professzornak címezték a Szolnoki Művésztelep két tömbjét ábrázoló mellékelt képeslapot 1903 kora nyarán. A németül megírt, hosszú címzéses anziksz képei nem sokkal a Művésztelep átadása után készülhettek, sőt még az sem kizárt, hogy Ragács Gyula fényképész felvételei az egyik első fotók a helyről.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kép a pártbizottság falán
A mai Baross út és Boldog Sándor István körút sarkán álló hatemeletes irodaház közel negyedszázadon keresztül az állampárt és csatolt intézményeinek - például munkásőrség - a helyi székháza volt. A Centrum felé egy tanácsteremmel, amink az egyik falát hatalmas falikép díszítette.

A Szoborpark további képei