Album



Békebeli Szolnok

2014. április 27.

A Hatvanasként emlegetett ABC előtt, talán a mai zebra környékén állhatott a fotós, aki - szerintem - a húszas évek második felében megörökítette az akkori Gorove, jelenleg Kossuth Lajos utcát, és ezzel számtalan érdekes, apróságot hagyott ránk.

Csak tippelni tudok, hogy milyen célt is szolgálhatott a fotó bal szélén látható, az út mellé állított méretes láda. Mivel a kép nyáron készült, és amúgy is még elég poros a Tisza-hídra vivő út, nem vágnám rá azonnal, hogy a téli síkosság-mentesítéskor felejthették ott. Azt persze nem tartom kizártnak, hogy az útkaparó, azaz a korabeli útkarbantartó ládájáról van szó, ám én másra gondolok. Elsősorban az onnan alig pár méterre várakozó konflis okán. Szerintem a lovak miatt állhatott ott az a láda. Vagy abrakot tartottak benne - erre fogadnék kisebb tételben -, vagy a várakozás közben termelődő lócitromot kellett a bérkocsisoknak itt elhelyezniük.

Azt ugyanis elég biztosra venném, hogy ezen a helyen forgalmas konflis állomás lehetett a múlt század húszas éveinek második felében. Elsősorban a képen is látható "vendéglő és étterem" miatt. Ami egyébként - emlékeim szerint - még másfél évtizeddel ezelőtt is működött - persze más néven és más vezetéssel -, hogy aztán talán telefonbolt, meg bálás ruha üzlet, illetve cukrászda nyíljon a helyén. A titokzatos faláda valódi funkciója mellett szíves megtudnám végre ennek az egyébként nagyon szép egyszintes, erkélyes és kistornyos háznak a nevét is.

Ahogy a mellette álló sarki épületét is. Aminek a földszintjén a fotó készítésekor mintha csemege üzlet működött volna. Legalábbis ezt vélem kiolvasni a fa takarásában látható portál fölötti feliratból. Ilyenből egyébként meglepően sok látható a képen. Az Arany János utca másik oldalán, a Mezőgazdasági Bank pincéje fölött mintha Kádár Elek nevét lehetne olvasni, fölötte pedig egy címfestő táblát. De, ha tovább megyünk képzeletben a Dózsa György - akkor Werbőczi - utca felé, ott is méretes hirdetőtáblát láthatunk. Sajnos nem látni pontosan a feliratot, de mintha a cukor és az üveg szavak szerepelnének rajta, amelyeknek így együtt persze nincs sok értelme.

Egyébként a sorban következő palota az egyik biztos támpont, ami segít a fotó korát beazonosítani. Mivel ugyanis a bíróság épülete itt már kétemeletes, bizton állíthatjuk, hogy a képnek 1924 után kellett készülnie. Viszont amiatt, hogy autó még nincs délidőben - árnyékok - a város főutcáján, talán nem tévedek nagyot, ha azt mondom, a képnek a harmincas évek előtt kellett készülnie. Viszont azt követően, hogy a Zagyva-hídon túl felépült a Pénzügyőr laktanya, aminek a tűzfalát vélem felfedezni a Gorove utca végén. Amit egyébként ma már azért nem láthatunk ugyanerről a helyről, mert az úgynevezett Olajos-házak eltakarják.

A forgalmas utcán még egy apróságra felhívnám a figyelmet, ami a fotó jobb szélén látható. A mai Kellner Gyula utca sarkánál, a fák koronái alatt egy méretes, utcai óra látható. A ma is ott álló ház jelenlegi állapotát látva ez akár meglepő is lehet. Ám ne felejtsük el, hogy az akkori Gorove és Scheftsik István utcák sarkán álló Kintzler házban a névadó testvérpár óra és ékszer üzlete működött. A kép készítésekor már legalább fél évszázada.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Gettler bank a főtéren
A szolnoki Magyar utca és Kossuth tér torkolatánál járunk valamikor 1907 és 1910 között. A fő- és a mellékutca már macskaköves, járda és villanyvilágítás is van, sőt friss facsemetéket is ültetett már a város. Épp oly hirtelen készülhetett ez a kép, mint ahogy Szolnokról Kabára küldték.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Alapos emléktábla
A Baross utca 9. számú ház utcafrontján május 14-én helyezte el a Szolnoki Római Katolikus Egyházközség Dr. Tóth Tihamér, az 1939-ben elhunyt veszprémi püspök emléktábláját, ami jelenleg nemcsak a város legújabb ilyen mementója, de talán a legalaposabb is.

A Szoborpark további képei