Album



Békebeli Szolnok

2014. április 27.

A Hatvanasként emlegetett ABC előtt, talán a mai zebra környékén állhatott a fotós, aki - szerintem - a húszas évek második felében megörökítette az akkori Gorove, jelenleg Kossuth Lajos utcát, és ezzel számtalan érdekes, apróságot hagyott ránk.

Csak tippelni tudok, hogy milyen célt is szolgálhatott a fotó bal szélén látható, az út mellé állított méretes láda. Mivel a kép nyáron készült, és amúgy is még elég poros a Tisza-hídra vivő út, nem vágnám rá azonnal, hogy a téli síkosság-mentesítéskor felejthették ott. Azt persze nem tartom kizártnak, hogy az útkaparó, azaz a korabeli útkarbantartó ládájáról van szó, ám én másra gondolok. Elsősorban az onnan alig pár méterre várakozó konflis okán. Szerintem a lovak miatt állhatott ott az a láda. Vagy abrakot tartottak benne - erre fogadnék kisebb tételben -, vagy a várakozás közben termelődő lócitromot kellett a bérkocsisoknak itt elhelyezniük.

Azt ugyanis elég biztosra venném, hogy ezen a helyen forgalmas konflis állomás lehetett a múlt század húszas éveinek második felében. Elsősorban a képen is látható "vendéglő és étterem" miatt. Ami egyébként - emlékeim szerint - még másfél évtizeddel ezelőtt is működött - persze más néven és más vezetéssel -, hogy aztán talán telefonbolt, meg bálás ruha üzlet, illetve cukrászda nyíljon a helyén. A titokzatos faláda valódi funkciója mellett szíves megtudnám végre ennek az egyébként nagyon szép egyszintes, erkélyes és kistornyos háznak a nevét is.

Ahogy a mellette álló sarki épületét is. Aminek a földszintjén a fotó készítésekor mintha csemege üzlet működött volna. Legalábbis ezt vélem kiolvasni a fa takarásában látható portál fölötti feliratból. Ilyenből egyébként meglepően sok látható a képen. Az Arany János utca másik oldalán, a Mezőgazdasági Bank pincéje fölött mintha Kádár Elek nevét lehetne olvasni, fölötte pedig egy címfestő táblát. De, ha tovább megyünk képzeletben a Dózsa György - akkor Werbőczi - utca felé, ott is méretes hirdetőtáblát láthatunk. Sajnos nem látni pontosan a feliratot, de mintha a cukor és az üveg szavak szerepelnének rajta, amelyeknek így együtt persze nincs sok értelme.

Egyébként a sorban következő palota az egyik biztos támpont, ami segít a fotó korát beazonosítani. Mivel ugyanis a bíróság épülete itt már kétemeletes, bizton állíthatjuk, hogy a képnek 1924 után kellett készülnie. Viszont amiatt, hogy autó még nincs délidőben - árnyékok - a város főutcáján, talán nem tévedek nagyot, ha azt mondom, a képnek a harmincas évek előtt kellett készülnie. Viszont azt követően, hogy a Zagyva-hídon túl felépült a Pénzügyőr laktanya, aminek a tűzfalát vélem felfedezni a Gorove utca végén. Amit egyébként ma már azért nem láthatunk ugyanerről a helyről, mert az úgynevezett Olajos-házak eltakarják.

A forgalmas utcán még egy apróságra felhívnám a figyelmet, ami a fotó jobb szélén látható. A mai Kellner Gyula utca sarkánál, a fák koronái alatt egy méretes, utcai óra látható. A ma is ott álló ház jelenlegi állapotát látva ez akár meglepő is lehet. Ám ne felejtsük el, hogy az akkori Gorove és Scheftsik István utcák sarkán álló Kintzler házban a névadó testvérpár óra és ékszer üzlete működött. A kép készítésekor már legalább fél évszázada.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

"Pláza" a közházban
Közismert, hogy Szolnok a megyeszékhelyhez méltó városházát kölcsönből építette 1882-84 között. A hitel visszafizetése pedig az épület földszintjén sorakozó üzletek bérleti díjából történt. A mellékelt képeslap azt is igazolja, hogy jó befektetés volt egykor a Kossuth téren üzletet működtetni, hisz akadt olyan, amelyik évtizedekig működött Szolnok egyik "plázájában".

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Nagy Lajosra emlékezve
Az egykori Nemzeti Szálló - ma két bank - falán, a Szapáry utcában van egy emléktábla, ami Nagy Lajosra, a neves íróra emlékeztet, aki 1932-ben három hetet töltött városunkban. A tábla helye és szinte minden sora magyarázatra szorul.

A Szoborpark további képei