Békét a világnak!
2012. január 02.
Avatott szem kell ahhoz, hogy a Péter Ferenc családi fotóalbumából kapott képen felismerjük Szolnokot. A fotó két szélén megbújó új házak azonban egyértelművé teszik, hogy a Kossuth téren menetelnek a felvonulók. Szerintem 1963-ban.
Tizennégy fiatal hölgy egy-egy betűt visz május elsején a Kossuth téren. Előttük jó pár lépéssel az öltönyös úr vállán a vállalat zászlaja, mögöttük pedig minden bizonnyal a cég kollektívája halad vörös- és nemzetiszínű lobogókkal. Kár, hogy a tizenötödik hölgy lemaradt az eseményről, így a "Békét a világnak" kívánság végén nincs ott a megszokott felkiáltójel.
Az amatőr fotós - aki arányait tekintve meglehetősen profi kompozíciót alkotott - valahol a városháza - akkoriban tanácsháza - bejárata előtt állhatott, és biztosra vehetjük, hogy nem az átalakuló teret, hanem inkább kollégáit akarta megörökíteni. Képe azonban kortörténeti dokumentumnak sikerült, hiszen nemcsak egy menetet biztosító fehér ruhás közlekedési rendőrt, de egy daliás munkásőrt is felfedezhetünk a zászlót vivő férfi mellett.
Péter Ferenc a képhez mellékelt levelében azt írta, hogy a kép egész biztosan május elsején készült, de a pontosabb dátumot egyelőre nem tud mondani.
A fotó bal szélén azonban ott egy árulkodó jel, ami alapján nagyjából datálható a fotó. Az egykor a Szapáry utcát lezáró Kereskedelmi Bank épületének jellegzetes sátortetős sarka ugyanis még látható a fotón. Hogy ez a ház pontosan mikor lett eldózerolva, nem tudom, az azonban több képeslap alapján is egyértelműnek tűnik, hogy 1965-ben már nem volt meg. Szerintem ezt támasztja alá az a tény is, hogy a Szapáry - akkoriban már Ságvári - körút sarkán 1965-ben adták át az MSZMP székházát, azaz a ma is ott álló "fehér házat". A korabeli építési technológiák és határidők alapján talán joggal feltételezhetjük, hogy a pártház 1965. április 4-ei átadása csak úgy valósulhatott meg, ha az egykori bank épületét legkésőbb 1963-ban lebontották.
Ha ezek a feltételezések helytállóak, akkor a képen felvonuló dolgozó nők 1963. május 1-jén kívánhatták a világnak a békét.
Persze, van két bizonytalansági tényező is a kép datálásában. A helyszín azonosításában segítő, a Kossuth teret nyugatról ma lezáró két épület. Jó lenne tudni, hogy az egykori Casco-s házat, illetve a Múzeum étteremnek otthont adó épületet mikor adhatták át. Ez az információ ugyanis vagy cáfolná, vagy alátámasztaná az 1963-as tippemet.