Album



Bontás és építés

2011. december 03.

Nem lehetett okuk panaszra a helyi építőipari cégeknek 1975-ben, hiszen ahogy a mellékelt képen is látszik, éppen befejezéséhez közeledett a vízügyi székház építése, és hamarosan indult a Kossuth tér utoljára felhúzott irodaházának beruházása.

A Kossuth téren, nagyjából a mai rendezvénytér sarkán, valahol a Rotary-dombormű környékén állhatott az a fotós, akik 1975 kora tavaszán ezt a fényképet készítette, és amit a napokban a Google "ajándékozott" nekem. A kép születésének dátumát a két építkezés azonosítja be egyértelműen.

A háttérben látható Vízügyi székházat - ahogy azt korábban az 1xVolt rovatban, az épület történetéről szóló írásunkban olvashatták - 1975. április 4-én adták át. A fotón jól látható, hogy a 16 - a szerelőszintekkel 18 - emeletes irodaház Ságvári körút felőli oldalán, kívül, még egy falhoz szerelt lift áll, és a szinteket lezáró ablakok sincsenek a helyükön. Azaz még nem adta át az épületet a Szolnok Megyei Állami Építőipari Vállalat (ÁÉV) részben magának, nagyobb részt a Vízügynek és még további négy helyi vállalatnak.

A fotó fókuszában lévő bontási terület is az 1975-ös évet valószínűsíti, hiszen az ugyancsak az 1xVolt rovatunkban közölt, Felvonulók nézték című cikkhez kapcsolódó fotókon az látszik, hogy az itt felépülő TB-székház 1976. április 4-ére már szerkezetkész volt.

Ez a kép is sok dologról mesél. Ezek közül talán a legfontosabb, hogy a Kossuth teret szegélyező régi, likvidálásra ítélt épületek bontása 1975-re befejeződött. A kép bal és jobb oldalán látható, ma is álló házak ugyanis a hatvanas évek végén, a hetvenes évek elején épültek fel, és nem lettek volna ilyen módon fotózhatóak, ha a fotó előterében lévő üres térről 1975 kora tavaszára már nem bontják el, a teret addig nyugati irányban lezáró Steiner Jakab féle házat. A fotó árulkodik arról is, hogy a hatvanas években nyitott Ságvári körút mentén álló házak között, az egykori Sportbolt is készen volt már 1975-re, hiszen lapos tetős sziluettje felfedezhető a bontási terület mögött.

Az pedig már csak hab a tortán, hogy a kép tanúsága szerint, a hetvenes évek közepére már Szolnokon is Zsigulik kezdték felváltani a korábbi Warszawa és Moszkvics taxikat.

A Google jóvoltából a Vízügyi székház építésének egy másik fotódokumentuma is hozzám került, amelyik bizonyosan 1974 nyarán készült. A kép nemcsak azért érdekes, mert a korabeli daruzási technika látható rajta, hanem azért is, mert a nagyjából a mai Hild tér helyén álló, a hetvenes évek elején ugyancsak halálra ítélt házakat mutatja az utolsó pillanatukban. Mi másért állna a kép baloldalán az a toronydaru, ha nem azért, hogy közreműködjön az építési terület előkészítésében?

A fotót az SZTK valamelyik emeleti ablakából készíthette valaki. Milyen jó lenne, ha kiderülne, több kép is született azon a napon, és mondjuk, lenne olyan, amelyik Pelikán Szálló építését dokumentálja. Mert 1974-ben az is gőzerővel épült, ahogy a még csontváz Vízügyi székház mögül előbukkanó, Móra Ferenc úti tízemeleteseken és környékükön is lehetett még dolguk a helyi építőknek.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Az Album 317. képe
Az ünnepek körüli munka- és szabadnapok átrendezése miatt a blogSzolnok szempontjából ez hétfő szombat. Ha pedig szombat, akkor illik új képet feltölteni az Album rovatba. Éppen 317. alkalommal. Egy olyan képeslapot választottam - szerintem 1908-ból -, ami jól mutatja, mit lehet szeretni ezeken a régi felvételeken.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Czibulás-kút
A Szolnokon élőknek ma még egyértelmű, hogy kiről kapta a nevét a színház hátsó falán lévő kút. Nem vagyok azonban biztos abban, hogy a városba tévedő turisták, vagy azok, akik már nem láthatták őt színpadon, tudják, ki volt Czibulás Péter.

A Szoborpark további képei