Album



Bontás és építés

2011. december 03.

Nem lehetett okuk panaszra a helyi építőipari cégeknek 1975-ben, hiszen ahogy a mellékelt képen is látszik, éppen befejezéséhez közeledett a vízügyi székház építése, és hamarosan indult a Kossuth tér utoljára felhúzott irodaházának beruházása.

A Kossuth téren, nagyjából a mai rendezvénytér sarkán, valahol a Rotary-dombormű környékén állhatott az a fotós, akik 1975 kora tavaszán ezt a fényképet készítette, és amit a napokban a Google "ajándékozott" nekem. A kép születésének dátumát a két építkezés azonosítja be egyértelműen.

A háttérben látható Vízügyi székházat - ahogy azt korábban az 1xVolt rovatban, az épület történetéről szóló írásunkban olvashatták - 1975. április 4-én adták át. A fotón jól látható, hogy a 16 - a szerelőszintekkel 18 - emeletes irodaház Ságvári körút felőli oldalán, kívül, még egy falhoz szerelt lift áll, és a szinteket lezáró ablakok sincsenek a helyükön. Azaz még nem adta át az épületet a Szolnok Megyei Állami Építőipari Vállalat (ÁÉV) részben magának, nagyobb részt a Vízügynek és még további négy helyi vállalatnak.

A fotó fókuszában lévő bontási terület is az 1975-ös évet valószínűsíti, hiszen az ugyancsak az 1xVolt rovatunkban közölt, Felvonulók nézték című cikkhez kapcsolódó fotókon az látszik, hogy az itt felépülő TB-székház 1976. április 4-ére már szerkezetkész volt.

Ez a kép is sok dologról mesél. Ezek közül talán a legfontosabb, hogy a Kossuth teret szegélyező régi, likvidálásra ítélt épületek bontása 1975-re befejeződött. A kép bal és jobb oldalán látható, ma is álló házak ugyanis a hatvanas évek végén, a hetvenes évek elején épültek fel, és nem lettek volna ilyen módon fotózhatóak, ha a fotó előterében lévő üres térről 1975 kora tavaszára már nem bontják el, a teret addig nyugati irányban lezáró Steiner Jakab féle házat. A fotó árulkodik arról is, hogy a hatvanas években nyitott Ságvári körút mentén álló házak között, az egykori Sportbolt is készen volt már 1975-re, hiszen lapos tetős sziluettje felfedezhető a bontási terület mögött.

Az pedig már csak hab a tortán, hogy a kép tanúsága szerint, a hetvenes évek közepére már Szolnokon is Zsigulik kezdték felváltani a korábbi Warszawa és Moszkvics taxikat.

A Google jóvoltából a Vízügyi székház építésének egy másik fotódokumentuma is hozzám került, amelyik bizonyosan 1974 nyarán készült. A kép nemcsak azért érdekes, mert a korabeli daruzási technika látható rajta, hanem azért is, mert a nagyjából a mai Hild tér helyén álló, a hetvenes évek elején ugyancsak halálra ítélt házakat mutatja az utolsó pillanatukban. Mi másért állna a kép baloldalán az a toronydaru, ha nem azért, hogy közreműködjön az építési terület előkészítésében?

A fotót az SZTK valamelyik emeleti ablakából készíthette valaki. Milyen jó lenne, ha kiderülne, több kép is született azon a napon, és mondjuk, lenne olyan, amelyik Pelikán Szálló építését dokumentálja. Mert 1974-ben az is gőzerővel épült, ahogy a még csontváz Vízügyi székház mögül előbukkanó, Móra Ferenc úti tízemeleteseken és környékükön is lehetett még dolguk a helyi építőknek.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

"Rablás van itt"
"Kedves barátom! Valódi rablás van itt. Egy ilyen kártya bélyeggel együtt 7 kr. Jenő" - A képeslapról egyértelműen kiderül a rablás helye. Szolnok. A postabélyegző pedig a rablás időpontját adja meg: 1900. április 5. A fotó sem készülhetett sokkal korábban.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Petőfi Szolnokon
Negyvennégy éve, hogy a szolnoki március 15-ei ünnepségek a mai ÉPFA iskola bejáratánál, Simon Ferenc Petőfi-portréjánál kezdődnek. Ezen kívül három másik arcképe/szobra is van a költőnek a városban. Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy Petőfi Sándor minden szolnoki látogatására jut egy.

A Szoborpark további képei