Album



Égbenyúló Szolnok

2023. január 14.

Két állóformátumú képeslap, amelyeknek a felvételei valamikor a hetvenes évek második felében, legfeljebb a nyolcvanas évek elején készültek Szolnokon. Közös bennük a modern, fejlődő Szolnok érzékeltetése, az égbenyúló toronyházakkal, az azokat körülvevő rendezett környezettel.

Csobaji Előd - aki nagyon sok képeslappá lett fotót készített Szolnokról - a Tiszai hajósok teéről, talán az első világháborús emlékmű talapzatánál lévő virágágyásból örökítette meg a Ságvári Endre körutat. A felvétel legmeghatározóbb eleme a 17 emeletes vízügyi székház, ám a képeslap hátuljára sem ez, sem az utca neve nem került fel. Csupán annyi áll ott, hogy "Szolnok, Irodaház", ez utóbbi azonban németül, angolul és természetesen oroszul is felkerült a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata által megjelentetett anzikszra.

A fotó készítésének pontos időpontját nehéz meghatározni, mivel azonban a vízügyi székház előtt kicsit látszik a Centrum áruház narancssárga emeleti borítása, abban legalább biztosak lehetünk, hogy a kép csak 1976 után készülhetett. Az ugyancsak távolabb, valahol a Beloiannisz utcai kereszteződésnél látható, még szürke színű, helyi járatú Ikarusz busz, illetve a közelebb parkoló autók alapján azonban úgy tippelném, hogy a felvétel inkább a hetvenes évek végén készült, bár magát a birtokomban lévő lapot csak 1984-ban vagy utána adták postára. Az árnyékok alapján annyit mondhatunk még, hogy valamikor egy nyári délelőttön dolgozott a fotós.

És minden bizonnyal szándékán kívül örökített meg a kép jobb szélén, a mai Tiszai hajósok tere és Sóház utca sarkán egy rendőri intézkedést. Egy kék Trabant mögött, hátra kulcsolt kézzel, fehér - azaz nyári - tányérsapkát viselő rendőr látható. De érdekes a fotón az is, hogy a kép készítésekor a mai Szapáry út végén - ami annak idején a Ságvári körút eleje volt -, még zebra kötötte össze a két oldalt. És, ha már apró különlegességek: emlékszik még valaki a beton talpakon álló, henger alakú, különböző színű utcai kukákra? A kép bal oldalán ránk maradt egy.

A másik állóformátumú képeslapot Németh Tamás, a Magyar Távirati Iroda (MTI) fotóriportere készítette a vasútállomás előtt, a Galaxis-os szökőkút sarkától, nagyjából onnan, ahol ma egy szedett-vedett kerékpártároló található. A felvétel sokaknak lehet ismerős, hiszen ez a kép szerepelt az 1983-ban megjelent Magyarország megyéi sorozat Szolnok megyét feldolgozó kötetének címlapján is. Mivel a fotón már elkészült állapotában látható a Szolnok ABC és étterem épülete, illetve nyári felvételről van szó, azt mondhatjuk, hogy ez a kép valamikor 1978 és 1983 között készült. És ország-világ számára egyértelművé tette, hogy Szolnokon a Jubileum emlékpark egy csupa beton, sehol egy fa közterület. Merthogy négy nyelven ez a helymeghatározás került a képeslappá lett fotó hátsó oldalára, holott a Jubileum tér látható a képen.

No meg a modern, égbenyúló Szolnok később legismerteb épülete, hála a MÁV személykocsikban lévő fotóknak. A Jubileum téri toronyház a fotózás pillanatában csak az ország második legmagasabb lakóháza volt, hiszen akkoriban a pécsi - azóta lebontott - épület még megelőzte a rangsorban. Persze nincs kétségem afelől, hogy éveknek kellett eltelnie, amíg sokak számára a 24 emeletesünk összeforrt Szolnokkal, főleg, hogy hasonló kialakítású épülettel Gyöngyösön vagy Debrecenben is találkozhatott az utazó.

E két képeslap mellé egyébként egy harmadikat is be lehetne illeszteni, hiszen a Várkonyi téri 18 emeletesről is több anziksz született. Igaz, inkább csak a hetvenes évek elején, amikor még az a ház számított újdonságnak. Viszont a Tallinn városrész egy évvel fiatalabb 18 emeletese - tudomásom szerint - egyetlen képeslapra se került fel, annak régi "arcait" inkább a Fortepan gyűjteménye őrzi.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A rendőr figyel
A Szolnok 2:1-re verte a Törökszentmiklóst 1933 szeptemberében. Ez a mából nézve inkább kedves, sem mint értékes információ is erről a 80 éve feladott képeslapról derül ki. Amit minél tovább nézegetünk, annál több apró és érdekes részletet fedezhetünk fel rajta.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Déryné hol vagy?
Nem tudtam, hogy Déryné Széppataki Rózának Szolnokon is volt szobra. Legalább hatvan éve veszett nyoma. Horthy Szabolcs egykori főispán megyeházán lévő emléktábláját 78 éve verhették le. A Verseghy park egykori harmadik amforája pedig az Eötvös téren tűnt fel utoljára.

A Szoborpark további képei