Album



Egy ház sem áll már

2014. június 01.

Ezt a képeslapot nézegetve két dologban lehetek biztos. Az egyik, hogy a felhasznált fotó nem készülhetett 1909 előtt. A másik pedig, hogy a szerintem 100 éves képeslapon látható szolnoki házak közül negyven éve tűntették el az utolsót, azaz az itt látható tucatnyi épületből ma már egy sem áll.

A korabeli fotós nagyjából a mai Kossuth téri lottózóval egyvonalban, az egykori főutca közepén állíthatta fel masináját, szerintem valamikor 1910 és 1914 között. Aztán átadta a felvételt a képeslap kiadójának, ahol meg sikerült hibás feliratot rakni a képre. Ez a képeslap ugyanis nem a szolnoki Baross utcát ábrázolja, sőt a Baross utca még csak nem is látszik rajta. Régi térképek alapján azt mondom, hogy a Gorove utca feliratnak kellett volna kerülnie erre az anzikszra, hiszen a jobb szélen látható Steiner Jakab és Fiai féle emeletes ház a Kossuth tér és a Gorove út sarkán lévő, egykori 15. számú telken állt.

A Steiner-féle ház volt talán az utolsó, ami a képen látható épületek közül elpusztult, ha jól tudom, valamikor a hetvenes évek elején. A helyén később parkoló volt, ma pedig a szabadtéri színpad és a fedett információs pult található. Hogy az egyébként a Kossuth térre néző, de a Gorove és a Hubay utcákkal is határos, földszintjén üzleteknek, emeletén lakásoknak helyet adó, a maga nemében szép épületnek miért is kellett elpusztulnia, nem tudom. Minden bizonnyal nem illett a képbe az akkoriban maximum hetven éves ház, ami mögött addigra már állt a "Fradi ház", mellette pedig a Múzeum éttermes társasház.

A Steiner-féle épület mögötti, Gorove utcai, e képeslap alapján boltoknak is helyet adó földszintes házak lebontásának dátumáról sem tudok közelebbit. Az biztos, hogy a háború után, gyaníthatóan inkább a hatvanas évek elején kezdtek eltűnni, hogy átadják a helyüket a földszintjükön később és ma is üzleteket befogadó társasházaknak.

Ezen a képeslapon nem látszik, de tudjuk, hogy a földszintes házak után a kanyargós Rigó utca következett, aminek a túloldalán épület fel a Kereskedelmi Bank szecessziós épülete, aminek ezen a lapon az oldalát láthatjuk. Szemből sokaknak inkább ismerős lehet, hiszen számtalan képeslapon örökítették meg a Szapáry utcát lezáró épületet. Aminek második emeleti helyiségei szerintem fotótörténeti jelentőséggel is bírnak, hiszen az elkövetkező évtizedekben mind a Szapáry, mind a Gorove utca és a Kossuth tér irányában számtalan fotót készítettek onnan a városról. Ez a képeslap azonban inkább azért érdekes, mert megmutatja, hogy az 1909-ben építési engedélyt kapott ház csak a Szapáry felől nézve volt kétemeletes, a Rigó utcai fronton - azaz hátrafelé - csak egy emelete volt. Egyébként ez az épület jelenti számomra az egyetlen támpontot a képeslap datálásához, hiszen ha 1909-ben adták ki rá az építési engedélyt - ne feledjük: hogy 30 éves fennmaradást kikötve -, akkor 1910 előtt nem készülhetett ez a fotó.

A Kereskedelmi Bank épületétől balra indulva a képeslapon a Baross utca 1. számú telek végén egykor álló Hungária kávéház épületét láthatjuk, mögötte pedig a tűzfal a következő telken lévő, vörös téglás bérházé, amit majd 1973-ban bontanak le. A Szapáry úti saroktól képzeletben az egykori fotós felé visszaindulva Nerfeld Ferenc földszintes sarokházát érintjük először, majd egy újabb házat, amelyeket majd 1929-ben bontat el az akkor sikeres vállalkozó. A két ingatlanra pedig felépíti a Nerfeld-palotát, ami aztán Centrum-sarokként vonul be a város kollektív emlékezetébe. Hogy aztán az 1969-es tűz után évekkel lebontsák, az ennek a képeslapnak a bal oldalán látható emeletes és többi földszintes házzal együtt, helyet csinálva a mai Árkádnak.

Az eltűnt házak mellett érdemes észrevenni ezen a képeslapon például, hogy száz évvel ezelőtt Szolnok főutcája már kövezett volt, két oldalán járda futott, a sűrűn kihelyezett oszlopok pedig villanyáramot vittek a házakba. Tegyük persze hozzá, hogy mindezek nagyjából a kép készítése előtt tíz-tizenöt évvel korábban is megvoltak. A gondosan megtámasztott és karózott facsemeték kapcsán viszont már nem vagyok ebben biztos. Ellenben azt gondolom, hogy mindez az aranykora végét élő Szolnok viszonylagos jómódjára utal.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Nyaralás Szolnokon
Ennek a lapnak a képes oldala azt mutatja, milyen volt a Verseghy park nem sokkal az elkészülte után. Hátlapja pedig arról tanúskodik, hogy a harmincas években a főváros környékéről is jártak nyaralni Szolnokra.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Schwajda emléktábla
A háromszoros szolnoki színházigazgatónak halála után bő egy évvel, 2011. szeptember elsején állítottak emléktáblát az általa felújított Szigligeti Színház előtti parkban. A tábla Kligl Sándor alkotása.

A Szoborpark további képei