Album



Egy hely, két kép, két kor

2013. november 02.

Van két képeslapom, amelyekhez - szerintem - ugyanarról a tekercsről származó fotókat használtak. Tulajdonképpen a szolnoki evangélikus templomot ábrázolják, csak más kivágásban. És más képaláírással. Igaz, a kiadás között eltelhetett legfeljebb négy év.

Nem tudom, hogy pontosan mikor készülhetett ez a két felvétel a szolnoki evangélikus templomról, de úgy tippelem, nagyjából tíz évvel annak átadása után, tehát valamikor a negyvenes évek elején. Erre semmi bizonyítékom nincs, csupán a képek hátterében álló terebélyesebb fákból és a rendezett parkból következtetek erre. Elsősorban azért, mert a parkot a húszas évek közepén kezdték kialakítani, a templomot pedig 1932-ben adták át, azaz kellett még néhány év, hogy a környék az itt látható képet mutassa. Ráadásul nekem úgy rémlik régi képekről, hogy a háború utolsó éveiben, amikor már állt az előző Szapáry-szobor, hasonló volt a növényzet körülötte.

Szintén a növényzetet nézegetve jutottam arra a következtetésre, hogy a két fotó egyszerre készülhetett. Az állóképen a padok körül, a fekvőn pedig pont a torony előtt láthatók - szerintem - egyforma facsemeték. Azaz volt egy tekercs, amin több jó minőségű kép is lehetett a templomról, így valamelyikről előbb, némelyikről meg később született nagyítás, és lett belőlük különböző korokban képeslap.

A képaláírások alapján azt gondolom, hogy a fekvő formátumút adhatták ki előbb. Sajnos a birtokomban lévő lap hátsó része sérült, azaz nem nyújt támpontot semmihez. Viszont biztos, hogy akkor nyomtatták, amikor még egy képeslapra nyugodtan rá lehetett írni, hogy "Evang. templom".

Az álló formátumút - ami tulajdonképpen szintén csak az evangélikus templomot mutatja - 1951. július 3-án adták postára, és legfeljebb két-három évvel korábban, a Művészeti Alkotások Nemzeti Vállalatának a megalapítása után adhatták ki. Azaz, azt követően, amikor már nem kerülhetett olyasmi egy képeslapra, hogy milyen templomot ábrázol, hanem csak az, melyik teret mutatja.

Igaz, esetünkben nem kizárt, hogy az ellenség megtévesztéséről vagy valamiféle szabotázsról lehetett itt szó. Cseh Géza sokszor citált Szolnok város utcanevei című könyvében ugyanis az szerepel, hogy a Felszabadulás park a jelenlegi Tisza park neve volt, azaz a református templom, a Verseghy Gimnázium és a Tisza szálló által közrefogott téré. Nevét pedig a háború után itt felállított, 1956-ban pedig ledöntött emlékműről kapta. Márpedig a mai Zounukos szökőkúttól az evangélikus templom ilyen szögben nem fotózható. Ezeket a képeket ugyanis a köznyelvben békás szökőkútként ismert "tavacska" környékéről készíthette valamikor az ismeretlen fényképész.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Még óvodáskorú Csanádi
Ezen a felvételen még a Dr. Csanádi György körutat látjuk. A felvétel egészen biztos, hogy 1978 után készült, hiszen már feltűnik a "piros iskola", távolban pedig a Szolnok ABC felirata is látszik. A bal szélen látható kerítés alapján azt gondolom, a felvétel 1980-nál későbbi sem lehet.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Tanulófiú a bokorban
Egyenes háttal ül, ölében hét vaskos kötettel. Meredten néz a Tiszaliget felé. Testtartásáról a derékszög ugrik be. Ma már bizonytalan a címe, a felállításának éve, csak az biztos, hogy ifj. Szabó István alkotása. Meg, hogy a mögé ültetett bukszus lassan elnyeli a mészkő szobrot.

A Szoborpark további képei