Album



Egy nap, két kép

2017. június 10.

Azért vettem meg ezt a szolnoki képeslapot, mert úgy éreztem, sok mindent látni rajta. A szökőkutak, a Munkásmozgalmi szobor, az 1-es számú irodaház tetején a neonreklámmal. Aztán felnagyítva észrevettem az úttörőket, és rá kellett jönnöm: 1963 késő tavaszán, ugyanazon a napon több kép is készült a Kossuth téren, amelyekből képeslap lett.

Bár nem szerepel nyomtatott dátum a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata által megjelentetett, a Fővárosi Fotó Vállalat munkatársa készítette fotót felhasználó képeslapon, mégis egészen biztos vagyok abban, hogy a kép valamikor 1963 májusában készült a szolnoki Kossuth téren. És ennek csak egyik oka, hogy Kovács Ferenc Munkásmozgalmi szobrát az év április 30-án avatta fel Czinege Lajos vezérezredes, Honvédelmi Miniszter, tehát korábban nem születhetett a kép. Ám, hogy nem sokkal a szobor leleplezése utáni a kép, azt egy négy évvel ezelőtti blogSzolnok Album bejegyzéssel (http://www.blogszolnok.hu/album_kossuth_teri_kisuttorok), és ahhoz kapcsolódó levélváltással (http://www.blogszolnok.hu/leveltar_irt_az_egyik_kis_uttoro) próbálnám alátámasztani.

Az ominózus cikk - Kossuth téri kisúttörők - arról a színes képeslapról szólt, ami szintén a főterünket mutatta, előterében öt kékszoknyás úttörővel. Nem sokkal a cikk megjelenése után jelentkezett Vasecz Istvánné Szegedről, aki azt írta, hogy ő a padon ülő úttörők egyike. Majd a levelezésünkből az is kiderült: az ismeretlen fotós kérte őket, hogy üljenek le a padra, és kvázi szereplői legyenek a majdani képeslapnak. Levelezésünk során azt is elárulta, hogy nem véletlenül jártak akkor a Kossuth téren, hanem az 1-es számú irodaházban rendezett orosz versenyre vártak. A kép készítésének dátumát a hölgy nem tudta pontosan megmondani, de úgy tippelte, hogy talán hetedikes lehetett, azaz 1962-ben született a fotó. És mivel azon a képen nem volt látható Kovács Ferenc monumentális szobra, ezt az évszámot akkor el is fogadtam.

A most bemutatásra szánt fekete-fehér képeslap alapján azonban azt kell mondanom, hogy az "egyik kisúttörő" bő fél évszázad távlatából rosszul emlékezhetett, mert a két anzikszhoz használt fotó ugyanazon a napon, a szobor miatt csak 1963-ban készülhetett. Csak éppen a fekete-fehér felvétel esetében a fotós a szobor túloldaláról dolgozott, így mindkét szökőkút és a teret közel három évtizeden keresztül meghatározó alkotás is ráfért a képre. Feltételezésem szerint ennek elkészítése után vehette rá az úttörő egyenruhába öltözött lányokat, hogy üljenek le a szobortól jobbra lévő padra - amin a fekete-fehér exponálásakor még egy napszemüveges nő ült -, majd felmászott a talapzatra, hogy színesben örökítse meg a tér keleti végét.

Az időbeli egybeesést csak részben igazolja az úttörők jelenléte, hiszen akár évente is rendezhettek orosz versenyt az akkor már a megyei napilapnak is otthont adó irodaházban. Bár kicsi az esélye, hogy pár éven belül mindkét pillanatból képeslap legyen. Azonban érdemes megnézni a két képen az irodaház azonos ablakait, pontosabban a Naptól védő fehér függönyök állását. Kizárt, hogy akár egy év elteltével ugyanúgy álljanak. Márpedig a két képen egyformán látszó öt ablakban ugyanolyan helyzetben vannak a függönyök.

Aminek csak annyi a jelentősége, hogy kijelenthetjük: 1963 késő tavaszán így nézett ki a szolnoki Kossuth tér keleti fele. Azaz, miként a bal oldalon látjuk, még a helyén volt a Tiszavidéki Takarékpénztár épülete, aminek a helyén ma egy "modern" lakóház van. A felvételen ugyan nem látszik, de feltételezhetjük, hogy a mai könyvtár épületében a fotózáskor még az állampárt és a munkásőrség irodái voltak. Sőt, immár azt is biztosan állíthatjuk, hogy a teret a szoborhoz hasonlóan meghatározó neonreklám 1963 tavaszára a helyére került. És, ha egy kicsit a kép jobb oldalát is megfigyeljük, akkor az is tudható, hogy az egykori Halászcsárda kerthelyisége helyére addigra a járási tanács irodaházát is felhúzták.

Számomra mindez nemcsak érdekes, de tanulságos is, mert azt mutatja: egy régi fotón mennyire fontossá válhatnak az apró, talán a fotós által észre sem vett részletek.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Látszik a Szabadság tér 1.
A szolnoki Szabadság térről meglehetősen sok képeslap maradt ránk, ám ezek között viszonylag kevés az olyan, amin a 1-es számú - ma már nem létező - ház is látszik. Két ügyvéd lapváltásának, na meg Bakos István különleges nézőpontú képeslapjának köszönhető a ritka kivétel.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Dózsa György domborműve
Dózsa képzelt portréja 42 éve került a bíróság falára, az akkor ötszáz éve született parasztvezér emlékére. Mivel a Dózsa György nevéhez köthető parasztfelkelésnek idén ünnepelhetnénk a félezredik évfordulóját, talán érdemes szót ejteni Nagy István bronz munkájáról.

A Szoborpark további képei