Album



Elbontott nézőpont

2016. október 11.

Az Út és Vasúttervező Vállalat (UVATERV) megrendelésére dolgozó fotósnak e kép elkészítése érdekében be kellett kéredzkednie az 1969-ben kiégett Centrum, korábbi nevén Alföld áruháznak is otthont adó Nerfeld-palota második emeleti, sarki lakásába. Így azt is mondhatjuk, hogy néhány év múlva nemcsak ez a látvány tűnt el, de a fotózás helye is.

A remek Fortepan.hu-n fellelhető, az UVATERV-nek tulajdonított fotó szerintem nem 1974-ben, hanem egy évvel korábban készült a mai Árkád helyén akkor még álló Nerfeld-palota egyik tanácsi bérlakásából. Ezt arra alapozom, hogy a jelenlegi Centrum helyén még csak egy nagy, bekerített placcot látunk. Holott a többek között a kiégett régi Centrum, és a kép készítése idején, a Madas-házban bezárt 33-as pótlására is tervezett új áruházat már 1974-ben át szerették volna adni. Ráadásul valahol láttam olyan 1973-ra datált fotót, amelyiken már nagyban dolgoznak Szolnok első mozgólépcsőjének is helyet adó, valóban modern nagyáruház építésén.

Ugyancsak az egy évvel korábbra dátumozást támaszthatja alá, hogy a képen már álló Vízügyi székház mellett, 1974 nyarán valaminek látszódnia kellene az új - azóta elbontott - buszpályaudvar építkezéséből, hiszen azt a következő év április 4-én átadták a forgalomnak. Itt viszont még csak a kőolajos székház telkén álló felvonulási épületeket, illetve rájuk merőlegesen, az Ady Endre úton álló, földszintes házak tetőit vehetjük észre.

Miként érdemes észrevenni azt a trafóházat is, ami ezen a képen, a pártház sarka mögött látható. És amiről ilyen felvétel pár évvel később már nem készülhetett. Nem csupán amiatt, hogy a Nerfeld-palotát eldózerolták. Hanem, mert a kisebb-nagyobb csúszásokkal felépülő Centrum mögött 1979-re elkészült a művelődési ház - ma Aba-Novák -, illetve a két létesítményt összekötő egyemeletes irodaházak. Amelyek kvázi körbekerítették a trafóházat, ami egyébként a mai napig ott áll, igaz, immár egy belső udvar közepén.

Ezen a negyvenegynéhány éves fotón persze más, apró érdekesség is észrevehető. Például a pártház mögül mintha hiányozna a konferenciaterem - ma kínai bolt - blokkja. Nem tudom eldönteni, hogy csak a látószög miatt nem látszik, avagy valóban csak később készült el. (Ha valakinek van erre vonatkozó információja, kérem, ossza meg!) Inkább kedves - emlék -, mint érdekes a kép jobb felső sarkában lévő Tomi mosópor neonreklám, ami a 4-es kereszteződése miatt, sokáig volt az átutazók számára is emblematikus szolnoki hirdetés. Miként az ugyanennek az épületnek a földszintjén működő Rádió és Televízió szaküzlet, jelenleg ruhabolt, ahol szerintem sok szolnoki vehette meg élete első tévéjét.

És persze nem mehetek el szó nélkül a képről már majdnem kifutó, két, felismerhető autó mellett sem. Az egyik, a már a felvétel készítésekor is öregecske Csepel teherautó, ami a mából nézve a néhai, magyar autógyártásra emlékeztet. A másik pedig a mellette álló, bordó 1200-as Zsiguli taxi, ami ekkor még csak alig pár éve szolgálhatott Szolnok útjain, hiszen 1971-től importáltuk, és olyan kevés volt belőle, hogy még 1975-ben is hír volt a Néplapban, amikor újakat tudott beszerezni a személyszállításban monopóliumot élvező helyi Volán.

Ha belegondolok, hogy bő négy évtized alatt mennyi minden változott és tűnt el Szolnokról, akkor azért egy kicsit megrémülök, hogy milyen is lesz, mondjuk a Szapáry és a Baross kereszteződése 2060 táján.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szociofotó a főtérről
A szolnoki Kossuth térről valamikor az előző évszázad elején készült nyári fotón alig látni férfiakat. Illetve az is különös, hogy a viszonylag jó minőségű fotóból lett képeslapon nem olyan öltözékű nők láthatóak, mint a nagyjából ezzel egyidős felvételeken, a szolnoki korzón.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Ferke tanítójának emléke
Csak feltételezem, hogy a Vártemplom plébániájának 1932-es felújítását követően, de még a második világháború előtt került a parókia kerítésoszlopára a Bárkányi János szolnoki tartózkodását megörökítő emléktábla. A ferences szerzetes volt az, aki írni-olvasni tanította II. Rákóczi Ferencet.

A Szoborpark további képei