Album



Elkészült a Madas-ház

2014. május 17.

Ismét egy olyan képeslap, amit a jobb alsó sarkában lévő felirat nélkül nehéz lehet elsőre azonosítani. A fotó előterében lévő házak ugyanis már negyven éve eltűntek, így a jól felismerhető épületek közül egyedül a nagyposta segíti az azonosítást. Illetve a Madas-házzal együtt a dátumozást.

A harmincas évek első felében, ha jól tudom, talán éppen 1934-ben állt meg a mai 1-es ABC parkolójában az a fényképész, akinek szerintem az volt a feladata, hogy képeslapként is használható fotón örökítse meg az éppen elkészült Madas-házat. Azt a gyönyörű, neobarokk, háromemeletes, alápincézett, földszintjén üzleteknek helyet adó bérházat, amit Madas Mihály, a múlt század harmincas éveiben Szolnok egyik legismertebb építési vállalkozója a Baross utca 7. számú telekre építtetett. És, aminek a helyén ma nagyjából a Baross utca négysávos útja, az egykori 4-es fut.

A fotót nézegetve, nekem úgy tűnik, hogy a Madas-ház földszintjén lévő üzletek a fotózás pillanatában még nem nyitottak meg. Ahogy a lehúzott emeleti redőnyökből is arra következtetek, hogy azon a bizonyos, hűvös tavaszi napon még a tágas, polgári lakásokat sem foglalhatták el a majdani bérlők. Madas Mihály befektetése az átadás küszöbén állhatott, amikor úgy döntött, hogy a kor szokásaihoz igazodva képeslapon is reklámozza egy kicsit az építményét. A képeslapoknak ugyanis jó száz éven keresztül ilyen funkciója is volt.

Mindazoknak, akik koruknál fogva nem emlékezhetnek az 1973 decemberére lecsupaszított majd felrobbantott házra, azoknak a figyelmébe ajánlható a Pelikán szálló parkolójánál lévő, Jászkürt utca 2. szám alatti bérház, illetve a Szapáry út és a Sütő köz sarkán lévő épület, amelyek szerintem nagyon sok hasonlóságot mutathatnak az egykori Madas-házzal. Aminek alig negyven évesen csak azért kellett elpusztulnia, mert útjában volt a Szolnok belvárosán áthaladó 4-es út rekonstrukciójának.

Ahogy a mellette lévő, a ma már szintén nem létező Csarnok utca másik sarkán álló, földszintes háznak is. Amit az hatvanas évekre már emlékezők Tiszavirág presszóként vagy cukrászdaként emlegetnek, holott a háború előtt Kalmár Mór vaskereskedése működött benne. Érdemes egy pillantást vetni a képeslap jobb alsó sarkában lévő üzlet két kirakatára, ahol a fő helyet a kerékpárok foglalták el, amelyek a harmincas években kezdtek Magyarországon elérhető, tömegcikké válni.

A Baross utca páratlan oldalán a vasútállomás felé haladva további olyan épületeket láthatunk, amelyek a hetvenes években tűntek el. Csak jóval távolabb, a Hősök tere után vehető ki a Kápolna utca sarkán álló gyógyszertár épületének tűzfala, illetve a kereszteződésen túli Hasznos ház teteje. Az utca végén, a távolban pedig a Gépipari jellegzetes, kontyos tetőszerkezetét látjuk.

A páros oldalon indulva a Sütő utca bejáratát rajzolják ki az árnyékok, majd a fa takarásában következik két olyan épület, amit majd csak a nyolcvanas években bontottak el. A Mészáros Lőrinc utca túloldalán pedig ott a szolnoki postapalota, ami ugyancsak a harmincas évek elején - nem sokkal a Madas-ház előtt - készült el, és a város kevés bauhaus épületeinek máig álló egyike. Az azon túl kikandikáló torony pedig a Mária utca sarkát jelöli mind a mai napig.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Tündérvásár Faragónál
A két világháború között Szolnokon, a mai Árkád helyén lévő épületben papíráruházat működtető Faragó Sándor remek üzletember lehetett. Nemcsak azért, mert sok mindennel foglalkozott a város főutcáján lévő boltjában. Reklámképeslapja igazi különlegesség számomra.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Egy helyi hős emléke
Takács Vendel mindössze 55 éves volt, amikor egy januári, hétfő reggelen a Kőtelekről Szolnokra tartó busz kormánya mögött rosszul lett. Utolsó erejével megállította a járművet, megmentve ezzel hatvan ember életét. A szolnoki buszpályaudvar 7-es kocsiállásánál emléktábla őrzi nevét.

A Szoborpark további képei