Album



Épül az Árkád terasza is

2016. július 19.

A Magyar utca Kossuth téri torkolatát lezáró Árkádos-házban 1964 nyarán már laktak. A rá merőleges, kétemeletes épületben mintha lettek volna még akkor üres lakások. Viszont a később legendássá váló Árkád presszó azon a nyáron még biztos, hogy nem fogadott vendégeket.

A hatvanas évek elején megálmodott, akkori "új" Kossuth tér kialakításának egyik fontos állomása lehetett az addig a főtérbe torkolló Magyar - korábban egy kicsit Mussolini - utca tér felőli lezárása. Ezzel ugyanis ki lehetett alakítani egy olyan közterületet, amelynek lényegében csak a két végén volt "bejárata", illetve ki lehetett küszöbölni a Szolnok főterén áthaladó gépkocsi forgalmat lassító egyik tényezőt. Mindemellett a dinamikusan fejlődő szocialista nagyváros főterének imázsába nem illettek bele az egykori Népbank - a hatvanas években helyőrségi klub - és a Városháza - a hatvanas években Tanácsháza - közötti földszintes épületek. Így kis túlzással azt is mondhatjuk, hogy három legyet is ütött egy csapásra a város, amikor a Megyei Tervezővállalat elképzelései alapján felhúzták azt a 77 lakásos társasházat, amit egy korabeli képeslap Árkádos-házként jelölt.

A Pap Bélától kapott fotógyűjtemény újabb darabja azt bizonyítja, hogy az Árkádos-ház lakásait jóval előbb elfoglalhatták a lakók, mint a későbbi Árkád presszó fölöttieket. Ráadásul a majdani legendás vendéglátó-ipari egység is csak később - szerintem 1964 késő őszén - nyithatta meg a kapuit. Mert, mint ezen az útépítési munkafolyamatok megörökítése miatt készített fotón is látszik, a 77 lakásos társasház jó néhány erkélyén már ágyneműket szellőztetnek az új lakók, a belső árnyékolók különböző mértékig vannak lehúzva, sőt, a negyedikről egy rövidnadrágos férfi is figyeli a Magyar utca elején dolgozókat. A rá merőleges, kétemeletes ház lakásai viszont üresnek tűnnek, avagy a nyári napfény tükröződik érdekesen az ablakokon. Az Árkád presszó jellegzetes, világító felirata viszont még nincs a helyén, miként az ablakok sem.

Sőt, ha jobban megnézzük, a sóderszita, a betonkeverő, az ideiglenes trafó, a taliga és a homokkupac is a majdani presszó terasza helyén kapott helyet. Arról nem is beszélve, hogy ekkor még semmi sem látható abból a beton elválasztó elemből, ami nemcsak elhatárolta a sörkereskedéstől a teraszt, de hosszú évtizedekre hozzátartozott a Magyar utca Kossuth tér felöli végének a képéhez is. Ez csak azért érdekes, mert arról a különleges, leginkább könyvespolcra emlékeztető betonépítményről eddig azt gondoltam, hogy az Árkád presszó szerves részeként épület. E fotó azonban inkább azt sejteti, hogy a Magyar utca végleges lezárásával, a közforgalmú terület kialakításával került a helyére. Valamikor tehát 1964 nyara után.

Merthogy az ismeretlen, akkurátus fotósnak köszönhetően nemcsak az került ennek a nagyításnak a hátuljára, hogy Árkád, hanem az 1964. augusztusi dátum is. Amikor - az árnyékok alapján - 9-10 óra tájban ketten már azon tanakodhattak, hogy aznap éppen mivel folytassák a munkát.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Ságvári '63
Öt és fél évtizeddel ezelőtt a Szapáry út nagyjából úgy nézett ki, mint ma. Igaz, még Ságvárinak hívták, osztott pályás volt az úttest, működött a Tünde, könyvesbolt és hentes volt az elején. A végén pedig raktárnak használták a Zsinagógát. Wartburg, Moszkvics, Trabant, Skoda parkolt a járda szélén.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Verseghy Ferenc mellszobra
A Verseghy parkban 81 éve felállított Verseghy Ferenc szobor legalább két elsőséget is magáénak tudhat, amelyek azonban két érdekes kérdést is felvetnek. Mindezek mellett nyugodtan kijelenthetjük, hogy Borbereki Kovács Zoltán bronzszobrát egyedülállónak, szolnoki különlegességnek is tekinthetjük.

A Szoborpark további képei