Album



Hermész a Korzóra kacsint

2015. november 24.

Faragó Sándor papíráruháza valamikor a múlt század húszas éveiben jelentette meg ezt a hibás feliratú szolnoki képeslapot. Ami a mából nézve azért különösen értékes, mert az egykori Gorove, ma Kossuth utca déli oldala a fotózás évtizedének végéig volt csak ilyen.

Valahol a mai "Fradi" ház nyugati végénél, vagy talán az ékszerbolt előtt állhatott az a néhai fotós, aki valamikor a húszas években megörökítette Szolnok főutcáját. Aminek ekkor már évtizedek óta nem Fő utca, hanem Gorove út - ma Kossuth Lajos - volt a neve. Nem is értem, hogy a fotót képeslapként forgalomba hozó Faragó Sándor - akinek éppen ott volt az üzlete, ahol a fotós állhatott - miért ezt a nem hivatalos nevet nyomtatta erre az anzikszra.

Amit soha nem adtak postára. Viszont valami megmagyarázhatatlan okból, azzal a jellegzetes korabeli, cirkalmas betűkkel ráírták, hogy 1926. augusztus 26. A fotó biztos, hogy nem akkor készült, hiszen a ruhákból inkább késő őszi vagy téli pillanatra következtethetünk. De talán azon a nyári napon járt a kézírás tulajdonosa Szolnokon, és mint utazásának kedves emlékét vitte magával ilyen formán megjelölve ezt a képet.

Esetleg még a kép előterében látható Korzó Kávéházba is beült, amikor Szolnokon járt. Ha így tett, akkor előtte bizony döntenie kellett, hiszen a Korzó ötven méteres körzetében, a húszas években még legalább három hasonló intézmény működött. Bár, ahogy elnézem a Korzó földig érő, elegáns portáljait, utcai lámpáit, sok kétségem nincs afelől, hogy a száz évvel ezelőtti Szolnok egyik legjobb kávéháza volt. Ahová reggel már beültek a friss napilapokat egy kávé és néhány közelben sült kifli társaságában átlapozni, hogy aztán délelőtt az üzletemberek és a vásárlásban megfáradt szépasszonyok telepedjenek az asztalok köré. Délben remek ebédet mértek, délután szivarfüstben úszott a terem, este pedig akár pezsgős poharak csilingelésébe vesző, emelkedettebb hangulatú társaság mulathatta itt az időt. Olykor talán hajnalig, hogy aztán a Kossuth téren álló konflisokkal vitessék haza magukat.

Mindezt pedig megértően szemlélte a Népbank tetejéről Hermész, aki sok feladata mellett az utazók és a kereskedők védelmezője is volt. Ha a kép készítésekor még vagy másfél évtizednyi jövőben lévő háborúban nem lövik le a bank tetejéről ennek a görög istennek a szobrát, talán a környék épületeinek sorsa is másként alakul. Mert ugye az ismeretlen fotós által megörökített épületekből ma már csak a homályba vesző Városháza áll.

A Korzó Kávéháztól a Szapáry utca felé eső Grünbaum Ferencz üzlet még a húszas évek végén lett elbontva, mert kellett a hely a Nerfeld-palotának. Aztán, amikor az negyven évvel később leégett, és tíz évvel utána nem akarták felújítani, mert modern házat terveztek a helyére, a Korzót és a szomszédos két házat is elbontották. Pedig azok nem égtek le. A Népbankot, ami a háború után vagy három évtizedig helyőrségi klubként funkcionált, 1974-ben csúfították mai kinézetűre. Szűk évtizeddel azután, hogy közte és a Városháza - akkor Tanácsháza - között átadták a tanácsi tervező vállalat ma is álló, csak éppen nyeregtetővel megerőszakolt 77 lakásos társasházát.

Persze akkoriban már nem volt igény kávéházakra. Presszókba jártak az emberek igénytelen alumínium platnira állított üvegpohárból inni a kétes feketét. Amit jobb is, hogy Hermész már nem látott.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Bálkirálynő farmerban
Milyen szép volt a Mária utca sarkán lévő tornyos bérház új korában. Vajon miért van mindenki háttal ezen a képeslapon? Hány nap telhetett el a fotó elkészítése és a képeslap kinyomtatása között? Mit keresett e lap feladója 1914. október 27-én, Szolnokon? Régi ősz a Baross utcán.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Újrahasznosított emlékmű
A szolnoki fűtőház területén álló Magyar Millennium feliratú emlékmű nemcsak a város legnehezebben megtalálható "köztéri" alkotása címért indulhatna versenybe, hanem az újrahasznosított "műalkotás" kategóriában is. Szerintem nem olyan nagy baj, hogy hatalmas bukszusok takarják.

A Szoborpark további képei