Album



Hölgy fehérben

2013. május 25.

Biztos vagyok abban, hogy a kép előterében látható fehérruhás hölgy később került a fotóra, mint azt, az akkori Gorove úton exponálták. Azt kell gyanítanom, hogy a megyeháza sarkánál állók sem voltak eredetileg ott, viszont a fát metsző munkások igen.

Az 1922. augusztus 28-án postára adott képeslap hátuljára írt üzenet épp annyira érdekes, mint maga az előlapon lévő fotó. A budapesti Szép utcába, Józsának és Rozikának küldött lapon ugyanis Irén arról számol be, hogy mégis sikerült eljutnia Szolnokra, ahol elég jól érzi magát, annak ellenére, hogy a fürdéshez már hideg van. Bár 1922-ben még nem állt a Tisza szálló csak a Nemzeti, de talán nem tévedünk nagyot, ha azt képzeljük, hogy Irén annak az évnek a nyarán a Tiszában szeretett volna fürdeni, és ez a lehetőség vonzotta hozzánk pihenni. Ne feledjük, hogy Trianon után az ország népszerű pihenőhelyei a határok túloldalára kerültek, így aki ilyesmire vállalkozhatott, annak új helyeket kellett felfedeznie.

Irén az érkezése napján adhatta postára ezt az 1915-ben kiadott színezett képeslapot, ami az akkori Szolnok egyik legimpozánsabb épületét, a megyeházát ábrázolja. Amiről csak mellesleg jegyezzük meg, hogy a fotózás pillanatában még jóval kisebb volt, mint ma, hiszen a Rózsapark felé eső szárny csak az első világháború után készült el. Az biztos, hogy a kép 1898 után készült, hiszen nemcsak villanyoszlop, de a kaszinó épülete is látható már rajta. De, hogy pontosan mikor, azt nehéz kideríteni.

Éppen annyira, minthogy ki lehetett az a titokzatos fehérruhás hölgy, akit a kiadó a fotózás után rámontírozott a képre. A méretarányokból ugyanis egyértelműnek tűnik, hogy a hölgy nem lehetett ott, ahogy a megyeháza sarkánál lévő négy kalapos úr és a kislány sem. A hölgy későbbi bevágását látszik számomra igazolni az a különös karó, ami a hölgy előtt áll ki a földből, illetve az a tény, hogy ugyanez a hölgy látható, hasonló módon bevágva, egy másik, a Szapáry út végén álló Barta palotát ábrázoló képeslapon.

A kiadás előtti retusálás és kiegészítés a múlt század elején bevett gyakorlat volt a képeslapok kiadóinál. Ismerünk olyan szolnoki képeslapokat, amelyeken repülő és léghajó tűnik fel a századfordulón. És az is világos, hogy a korabeli technikával színes képeslapot csak úgy lehetett előállítani, ha a negatívokat utólag színezték ki. Így azt is megtehették, hogy szereplőket illesszenek az elkészült fotókra. Nekem egyébként nagyon gyanús, hogy a feltűnően pici négy férfit és gyereket már egy másik, a Kossuth út szemközti oldalát mutató régi, fekete-fehér lapon is láttam.

Saját verzióm szerint egyébként az történhetett, hogy a fotós kicipelte hatalmas gépét a városba, felállította nagyjából a mai Varga sarkánál, és exponált. Ám, amikor előhívták a képeket és a kiadó meglátta, letolta a fotóst, hogy mégsem adhat ki olyan képeslapot, aminek a közepén fát metsző, létrás emberek láthatók. És idegesen böködött a megyeháza árkádjának második oszlopa előtt állókra. (Akik nem mellesleg épp akkorák, mint a vagy 5-6 méterrel előrébb állók.) Az ügyes fotósnak azonban nem volt kedve ismét kicipelni a gépet, ráadásul a nyersanyag sem lehetett olcsó, hanem visszavonult a laborjában, elővett néhány korábbi felvételt, és varázsolt.

Például egy fehérruhás hölgyet a kép előterébe. Akiről akár még azt is feltételezhetjük, hogy neki vagy a kiadónak volt kedves személy, így nemcsak egy jó és eladható képeslap született, hanem akár néhány lopott csók is elcsattanhatott.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Létezett szocializmus
Ne találgassanak! A mellékelt fotón látható házak a Várkonyi téren állnak. Ha jól sejtem, 1974 nyarán készült róluk a felvétel a tizennyolc emeletes toronyház valamelyik erkélyéről. A kép a város 900 éves jubileumára kiadott könyvben jelent meg, és van rajta pár érdekes részlet.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnok legrégebbi szobra
Ha mindaz igaz, amit a Pólya Tibor és a Balogh Kálmán utcák találkozásánál lévő kis terecskén álló Mária-oszlopról vagy Mária-szoborról jelenleg elérhető, akkor ez lehet Szolnok legrégebbi szobra. Sőt, akár azt is megkockáztathatjuk, akár város legidősebb és ma is álló, ember alkotta "építménye".

A Szoborpark további képei