Album



Iskola előkészítés?

2015. április 12.

Ismét a Fortepanról citálok egy fotót. Elsősorban azért, mert szerintem sokkal több információt hordoz, mint a nagyszerű közösségi fotóalbumban elérhető róla. Ha helyes a kép keletkezése, illetve az eredeti tulajdonosa, akkor nem kizárt, hogy a Pálfy tervezése miatt készült a felvétel.

A Fortepan.hu-n elérhető fotó azonnal szembetűnő érdekessége, hogy a Tiszaliget felől készített képen még csak a Tiszaparti Gimnázium épülete látható. Azaz biztosak lehetünk abban, hogy a kép valamikor 1964 és 1974 között készült, hiszen a lényegében két egyforma iskola idősebb darabja csak abban az időszakban volt magányos. A közösségi fotóalbumon azonban azt közlik, hogy a felvétel 1970-ben készült, és eredetileg a VÁTI készítette. Márpedig a VÁTI akkor nem volt más, mint az 1950-ben létrehozott Városépítési Tervező Iroda, azaz egy olyan állami vállalat, amely a nagy szocialista város-átalakításokat tervezte. Tehát szerintem joggal gondolhatjuk, hogy a cég fotósát nem azért küldték a Tiszaliget gátjára - ami a gyaloghíd elkészülte előtt negyven évvel kellemes séta volt -, hogy gyönyörködjön a folyóparti panorámában, hanem mert valamilyen terv alátámasztásához kellettek a felvételek. (A Fortepanon a Tiszaparti másik oldalát mutató kép is látható.) Márpedig a mából nézve - azaz az elkészült épületekre gondolva -, ez a terv az új iskola, azaz a Pálfy felépítése lehetett, amit ugye nem sokkal később el is kezdtek.

Természetesen a képről nemcsak a Pálfy hiányzik. A bal szélen, az egykori városi kollégium mögött még nem látható az eredetileg munkásszállónak épített, tízemeletes panel, amiben ma a főiskolai kollégium működik. Ha jól sejtem, a fotó készítésekor már erősen tervezhették azt az épületet.

Nem meglepő, hogy nincs még a képen a Tiszapartitól balra a Mustármag óvoda sem, hiszen azt csak tavaly adták át. Ugyanakkor a kép készítésének idején az óvoda helye, avagy korábban a templom kertje éppen a városi kulturális élet egyik fontos helyszíne volt. Merthogy itt működött a rendszerváltásig a város szabadtéri színpada, ahol az Illéstől az Eddáig nagyon sokan felléptek. Mivel itt egy nyári fotóról van szó, biztosak lehetünk abban is, hogy a kép készítése után nem sokkal megremegtek a hangfalak a gimi mellett.

Persze más érdekessége is van a képnek. A négy uszály, amelyek a Tiszán horgonyoznak, és amilyeneket nem is tudom, mikor lehetett utoljára Szolnoknál látni. Igaz, ez a kép még akkor készült, amikor komolyan gondolták, hogy a Tisza vízi út is lehet, ráadásul a közelben működött a tárház, amihez folyami rakodó is csatlakozott. Így abban is biztosak lehetünk, hogy ezek az uszályok itt rakodásra várnak. Ahogy afelől sem lehet kétségünk, hogy a Tiszán lejjebb még jó pár hasonló uszály ringatózhatott.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szabadság tér vagy Kossuth utca
Vagy inkább a kettő torkolatát mutatja ez az ötvenes években készült fotó, amit a korra jellemző nagyon könnyű papírra, elég rossz minőségben nyomtattak. A Képzőművészeti Alap Kiadóvállalatának 30 filléres lapját 1958. március 28-án adták fel Szolnokon.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Tisza Antal mellszobra
Minden bizonnyal kevesen tudnák megmondani elsőre, hogy hol is áll Tisza Antal mellszobra. Azt hiszem, a szobor nem a megmintázott személy miatt, hanem az alkotó révén érdemelne több figyelmet, hiszen Petri Lajos műveit a mai napig keresik a gyűjtők.

A Szoborpark további képei