Album



Járási Tanács Volgával

2012. január 14.

Hamarosan felélednek a járások, de talán kicsit körültekintőbben építenek majd nekik székházat, mint tették azt a hatvanas években. Nézzenek rá erre az 1969-ben postára adott képeslapra, és megértik, mire gondolok.

A háború előtti képeslapokon a Kossuth Lajos utcának ezen oldalát "palotasorként" jelölték. Pedig az első világháború előtt felhúzott, két-háromszintes épületek közül egyiket sem mondhatnánk igazi palotának, csupán nem kevés szépérzékkel megtervezett, nagyobb városi házaknak. A legtávolabbi a gimnázium, majd következik a bíróság, a soron utoljára felépített bérház, az egykori gyönyörű mezőgazdasági bank, aztán két kisebb épület. Végül pedig?

Sajnos egyetlen olyan régi képeslapot vagy fotót sem találtam eddig, amelyik az ötvenes évek előtt mutatná a Jókai és a Kossuth utcák sarkát. Feltételezem, hogy nem túl szép építmény állhatott ezen a telken, hiszen ellenkező esetben nem maradt volna le egyetlen korabeli képről sem. Ahogy az 1. számú irodaház helyéről is csak azt követően jelentek meg az első képes ábrázolások, amikor elkészült a szolnoki szocreál egyik legjelentősebb alkotása. Addig csak képeslapok sarkán tűnt fel az itt álló, földszintes, valamilyen üzletnek otthont adó épület.

Tehát nem zárom ki, hogy a szolnoki palotasor Kossuth tér felőli végén a hatvanas évek elején vagy egy foghíj vagy egy ronda épület állt. Ami ráadásul a városi tanács és a megyei tanács között kiválóan alkalmas volt arra, hogy a korabeli közigazgatásban a két szint között elhelyezkedő járási tanács székházának helyet adjon. (Hogy 1950-től hol székelhetett?)

Igazán nem lenne helyénvaló fél évszázad távlatából Ducza Anna és Kovács József építészeken bármit is számon kérni, de az ízlésükkel talán vitatkozhatnánk. Tudom, hogy ez volt a korabeli stílus, de akkor sem tiltotta senki egy építésznek a gondolkodást. Avagy! És ez a szörnyűbb gyanú. A hatvanas évek elején, amikor egyébként is készültek Szolnok belvárosának az átépítésére, esetleg felvetődött valakiben olyan gondolat, hogy a palotasor helyén sokkal jobban mutatna egy szocreál kockasor? Nem tudom.

Mindenesetre a dinamikusan fejlődő megyeszékhely - négysávos út három autóval - éppen készült a felszabadulás ünnepére - zászlók a házakon, éppen lombosodó fák -, amikor a fotós kihajolt a ?lordok háza? egyik erkélyéről, és megörökítette, amint egy iszonyatosan megpakolt Volga M21-es kikanyarodik a Jókai utcából. Vajon mivel lehetett telepakolva ennek az állami autónak a csomagtartója, hogy az egyébként szép tartású járgány feneke majdnem a földet verte?

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Régi fotó, sok rokon
E képeslaphoz használt fotó készítése és az anziksz tényleges feladása között akár negyedszázad is eltelhetett, de a minimum 14-15 év. A kép a még mindig pusztuló víztornyunk mellett sokat elárul az egykori fiúiskoláról is. A kézzel írt szöveg pedig a Trianonnal szétszakított családokról.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Tisza Antal mellszobra
Minden bizonnyal kevesen tudnák megmondani elsőre, hogy hol is áll Tisza Antal mellszobra. Azt hiszem, a szobor nem a megmintázott személy miatt, hanem az alkotó révén érdemelne több figyelmet, hiszen Petri Lajos műveit a mai napig keresik a gyűjtők.

A Szoborpark további képei