Album



Képnyomozás

2012. január 21.

A szolnoki képeslapgyűjtemények egyik gyakran felbukkanó darabja ez a valamikor a XX. század első évtizedében készült fotó, amely tipikus példája annak is, hogy ha bő száz éve nem írták volna rá a várost, nehezen lehetne azonosítani a képet. Elsőre így sem egyszerű.

Ez a képeslap két példányban van meg a gyűjteményemben. A kettő között csak annyi a különbség, hogy az egyiket 1915-ben, a másikat pedig 1923-ban adták postára. És ez utóbbi jóval rosszabb minőségű papírra, jóval halványabban lett nyomva.

Minden bizonnyal azért vettem meg kétszer ugyanazt a képet, mert nagyon nehezen lehet beazonosítani, hogy a város melyik részét ábrázolja. Már csak azért is, mert a fotó előterében földszintes, néhol még nádfedeles házak láthatók, és csak a háttérben tűnik fel egy-két emeletes vagy polgári ház. Nagyon sokáig töprengtem, mire rájöttem, hogy hol is állhatott a korabeli fotós.

Ugyanis ez a ?hol is állhatott? kérdés segítetett a megoldásban. Egyértelmű, hogy valami magasabb ponton kellett felállítania a fotósnak a kamerát. Szolnok esetében, ez csak valamelyik több emeletes építmény lehetett, a XX. század elején vagy egy víztorony, vagy egy templomtorony. Ezt elfogadva hat helyre szűkíthető a lehetséges helyszínek száma. Az 1900-as évek elején a járműjavító és az Eötvös téri víztorony, illetve a református templom, a vártemplom, a zsinagóga és a belvárosi nagytemplom jöhetett szóba. Ezt elfogadva már csak egy olyan épületet kellett a képen találni, amelyik ma is áll, így némi támpontot ad a tájoláshoz.

Egyetlen ilyen van, a kép jobb felső sarkában a "Látkép" felirattól balra. A legmagasabb háztető, tetején valami torony félével. Az bizony a Szapáry úton álló egykori Nemzeti Szálló teteje. Aki nem hiszi, a szakszervezeti művelődési ház oldalában megállva nézzen fel a földszintjén ma két banknak otthont adó, vöröstéglás, gyönyörű épület tetejére!

Ha pedig ez a Nemzeti Szálló - márpedig fix, hogy az - és a magaslatokról szóló okoskodást is elfogadjuk, akkor az a fotó a belvárosi nagytemplom tornyának erkélyéről készült, és a mai Madách, Mészáros, Sütő utcák környéke látható az előtérben. Ezt két további - igaz kicsit bizonytalanabb - támpont is alátámasztja. Az egyik a kép felső szélén, középtájon látható, L-alakú emeletes ház, ami a Sütő és a Baross utcák sarkán álló, az egykori Postabank által szépen felújított banképület. A másik, a fotó jobb felső sarkában látható nagyobb emeletes ház, aminek teteje csak az ötvenes évek előtt készült képeslapok alapján azonosítható. Ez a Kossuth téri egykori Népbank épülete, ami az ötvenes-hatvanas években a tiszti klubnak adott helyet, hogy aztán megkapja a ma is látható, rettenetes alumíniumszínű borítását. Földszintjén ma papírbolt van.

Nézzenek rá erre a képre, és gondoljanak bele: ha száz év alatt ennyit változott Szolnok, milyen lesz 2112-ben? Mi marad támpontnak a mai házak közül?

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Gyors behívás, új templom
Úgy tűnik, a második világháborúban is sok katona küldött egy-egy gyors üzenetet Szolnokról, a város valamelyik részletét ábrázoló képeslapon. Az akkor éppen hétéves újvárosi, más néven Szentlélek templom fotóját Pál Berta kisasszony kapta Rákosligeten 1944. július elején.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnoki bivaly, avagy 424.320
"Szoborrá" lett ipari emlék, amire vigyáznunk kellene, hiszen tizennyolc, még nagyjából épségben lévő példányt tartanak belőle nyilván, és talán kilenc olyat, ami bármikor megtekinthető. A Szolnokon 1982 óta kiállított "bivaly" a sorozat és a magyar gőzmozdonygyártás egyik utolsó darabja.

A Szoborpark további képei