Album



Könyvnyomda

2011. január 11.

A Kossuth téren állt egykor a kép előterében látható épület, amit valamikor a hatvanas években bontottak el. Ahogy a képen kivehető, a századfordulón könyvnyomda is működött a városban.

Ha a XX. század első felében nem sérült meg, és nem építettek a helyére újat - ezt nem hinném -, akkor a képen látható ház ugyanaz az épület, amiben később a Steiner és Fia kereskedés működött. Ez nagyjából a Kossuth tér mai rendezvényterén, a kőszínpad helyén állhatott, körülbelül a mai színházi jegyiroda előtt. Nem tudom, hogy elhelyezkedése, szépsége, netán a tulajdonosok okán, de körülbelül annyi képeslapon bukkan fel, mint a megyeháza vagy a városháza. Általában szemből, a Kossuth tér másik vége felől mutatják a fotók. Ezen a képeslapon azonban oldalról, az egykori Gorove, ma Kossuth utca felőli homlokzat látható. Az épülettől jobbra, a nagy emeletes épület, az egykori szálloda, a mai múzeum.

A képnek két érdekessége van számomra. Egyrészt az épület előtt várakozó fiáker, azaz korabeli taxi. Formája ugyanolyan, mint amiket a korabeli pesti képeslapokon lehet látni. Valószínűsíthető, hogy nem ez az egy darab volt belőle a városban.

A másik a könyv- és papírkereskedés cégtábláján virító felirat: könyvnyomda. Úgy tűnik, hogy a város piactere mellett működő - ha jól olvasom a feliratot - Róth Dezső könyv- és papírkereskedő könyvek nyomtatásával is fogalakozott. Ehhez azonban nemcsak papír, hanem megfelelő szedő- és nyomdagép, továbbá az ezek működtetéséhez értő személyzet is kellett. Sőt, feltételezhető, hogy illusztrátor és könyvkötő is volt a közelben, hiszen a korabeli szállítási viszonyok között nehezen hihető, hogy ezeket a részmunkákat máshol végezték volna. És ami még kellett: megfelelő szerző és szerkesztő, no és olvasni vágyó közönség.

A képeslap láttán nem tévedhetünk nagyot, ha azt mondjuk, a XX. század első évtizedeiben mindezek rendelkezésre álltak Szolnokon. Nagyon kíváncsi lennék, vajon milyen könyvek - és milyen mennyiségben - hagyhatták el Róth Dezső üzletét.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Családi képből lap
A kép közepén, a fa alatt, az anyukája mellett álló kisfiú már biztosan nyugdíjas. Ha az apukája is él még, akkor az öreg közel van a százhoz, de talán el tudná mesélni, hogyan lett ebből a családi fotóból évtizedekig forgalmazott képeslap.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Mit üzen egy tábla?
Szerényen húzódik meg a Gutenberg tér legrégebbi lakóházának falán az az emléktábla, amely a Rákóczi-szabadságharc egyik szolnoki eseményét idézi. Ha akarom, akár érdekes üzenete is lehetett 62 éve a táblának, ami előtt ma már nem nagyon emlékezik senki.

A Szoborpark további képei