Album



Korok találkozása

2024. november 23.

Négy korszak épített emlékei érhetők tetten, a valamikor ötezer embert foglalkoztató Állami Építőipari Vállalat, két évtizedes eredményeit összefoglaló fotósorozatból származó képen. Az akkori tanácsháza sarkáról, a hetvenes évek elején készült felvétel a szolnoki Kossuth tér keleti oldalát mutatja.

Azt, hogy ez a felvétel nem készülhetett 1970 előtt, a képre rákerült Skoda 100-as típusú gépkocsi rendszáma árulja el, hiszen attól az évtől kezdték kiadni a magánautókra az I betűvel kezdődő rendszámokat. De, ha jobban megnézzük ezt a felvételt, a szereplők ruházata és a növényzet állapota miatt nemcsak azt mondhatjuk, hogy az ismeretlen fotós egy szép nyári napon dolgozott a Táncsics utca és a Kossuth tér torkolatától, hanem azt is, hogy már erősen munkaidő után ügyködött. A Skoda háta mögött, a Jókai utca akkor már lezárt torkolatánál ugyanis egy olyan hirdetőoszlopot látunk, amin nemcsak az 1966-ban megszületett Centrum áruházak logója tűnik fel, hanem egy utcai óra is, ami azt mutatja, hogy az exponáláskor már negyed hat múlt öt perccel.

Ha visszafelé haladunk az időben, akkor a Kádár-kor építészetét egyrészt a fotó jobb szélén már látható járási tanácsi irodaház idézi meg, jellegzetes földszinti V pillérével. Ezt az épületet a Halászcsárda néhány évig működő kerthelyiségének helyére húzták fel, a Jókai és a Kossuth utcák sarkán. Ám ennél talán jellegzetesebb "alkotásai" a kornak a képen feltűnő fényreklámok, amelyek a hatvanas-hetvenes években "árasztották el" a várost. A sort az 1-es számú irodaház tetejére felszerelt OTP fényreklám nyitotta, amit a Neon KTSZ munkatársai 1963 tavaszán helyeztek el az épületen. Hogy aztán a jellegzetes zöld szín több évtizeden keresztül meghatározza Szolnok főterének esti fényeit, illetve megnyissa az utat az épület oldalára szerelt Néplap felirat, illetve a Táncsics utcával szemben, önálló villanyoszlopra szerelt Tisza szálló útbaigazító fényreklám előtt.

Az eggyel korábbi politikai korszakot, Rákosi Mátyás éveit amúgy éppen a Rimóczy Gyula, Kossuth-díjas építész által tervezett 1-es számú irodaház jeleníti meg, amit 1951 és 1953 között húztak fel egy Kossuth téri és egy Jókai utcai telekből kialakított területen. És itt persze újabb korszakokat is behozhatnánk a képbe, hiszen a város első, modern irodaházának alapozása közben Kaposvári Gyula megtalálta a szolnoki vár(os) külső falait. Illetve ugyanezen építkezés közben tűnt el a város Szentháromság-szobra, pedig ha megússza a Rákosi-kort, akkor ennek a Kádár-kori képnek a bal szélén emlékeztethetett volna a Monarchia, vagyis Ferenc József idejére. De hát a történelem nem ismeri a "ha" szót, így a szocializmus előtti időszakra csak a felvétel bal oldalán látható, ma már könyvtárépület emlékeztethet.

Igaz, ez mindjárt két korszak emlékét is magán hordozza, sőt. A Hofhauser Antal által tervezett, eredetileg egyemeletes, sarki házat ugyanis 1891-ben húzták fel Milkó Vilmos és Vaskovits Antal építőipari vállalkozók, az addigra már vállalhatatlan állapotban lévő, és a tér szabályos téglalap alaprajzába belelógó Fehér ló fogadó helyén. A Pénzügyigazgatóságnak, kis túlzással adóhivatalnak épült házat aztán az első világháború után bővíteni kellett, amit fölfelé, egy emelet ráépítésével oldottak meg a Horthy-korban. A fotó készítésekor már se pártbizottságként, se munkásőr központként nem funkcionált az épület, hiszen 1965-től városi, középiskolai leánykollégiumként szolgálta elsősorban a Szolnok gimnáziumaiba vidékről érkező diákokat. Igaz, a másodikvilágháború után a tetejére épített lőtorony még ekkor is a Kossuth tér 2. része volt.

A profi fotó, illetve a sorozat többi képe szerintem a 43-as számú Szolnok megyei Állami Építőipari Vállalat fennállásának huszadik évfordulójára készült 1971-ben. A megemlékezéshez akkor már elég sok képre volt szükség, hiszen az 1951-ben létrejött vállalat a város minden jelentősebb építkezésében közreműködött. Sőt, nyugodtan mondhatjuk, hogy miként Szolnok mai arculatát az eredetileg az 1-es számú irodaház legfelső szintjén működő megyei tervezővállalat álmodta meg, úgy a megvalósítás az ÁÉV közel ötezer munkavállalójára maradt, akik e fotó készítése után még húsz évig dolgoztak a város (át)építésén.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Két férfi a Zagyva-gáton
Két férfi sétál a Zagyva-gáton, a Tabán mögött, valamikor a hatvanas évek végén. Ha akarom, akkor ebből a fotóból egy falusi és egy városi képet is tudok vágni. Illetve mellé tehetek egy pár hónappal későbbi fotót is, amikor már gépek túrták az árteret.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kandó Kálmán emléktábla?
A róla elnevezett téren álló épület falán találjuk Kandó Kálmán szolnoki emléktábláját. Tudja, hogy merre keresse ezt a teret? A közterületet megtalálva sem biztos, hogy észreveszi az emléktáblát. Ha pedig elolvassa, talán önben is felmerül néhány kérdés.

A Szoborpark további képei