Album



Lakótelepi festmény

2011. december 18.

Szerintem nemcsak a régi épületeket, városrészeket lehet festményeken megörökíteni. Semmi bajom nincs azokkal a szocializmus évei alatt készült, már-már fotószerű képekkel, amelyek az adott pillanatot realista módon örökítették meg. Ráadásul, ha a festő a színekkel és a fényekkel is tudott játszani, és abból egy vidám kép született, még akár azt is mondhatom, jól esik ránézni az ilyen képekre. Ezért sem értem, hogy a Móra Ferenc út környékét megörökítő festményt miért a Fiumei úti iskola pincelejárójában tárolják. Ott, ahol csak akkor láthatja az ember, ha valaki nyitva felejti a portásfülke melletti faajtót.

Nem tudom, ki vagy kik készítették ezt a képet, abban viszont egészen biztos vagyok, hogy 1975 előtt mártogatták festékbe az ecsetet. A festmény jobb szélen ugyanis még nincs ott a Fiumei - akkori Ságvári úti - Általános Iskola új szárnya, aminek építését a gyermeklétszám felduzzadása indokolt az új lakótelepi iskola 1967-es átadása után szűk nyolc évvel. Feltételezhetjük, hogy a festő - vagy festők - az iskola első emeleti rajz tantermének ablakánál állhatott, ezért látszik az óvoda és a bölcsőde mögött a főiskola ma üresen álló - akkor talán épp a Vízügyi Szakközépiskolának otthont adó - épülete is. Bal kéz felől ott az orvosi rendelő épülete. Mellette viszont látható egy olyan sátortetős, sárga ház - valahol a későbbi Szövetség ABC mögött -, ami ma már nincs ott, viszont minden bizonnyal a környék egyik utolsó régi háza lehetett a hetvenes évek közepén.

Egy dologgal nem tudok mit kezdeni: a tízemeletes tömbök előtt látható, hat-nyolc emelet magas lámpákkal. Ezek kicsit túlméretezettnek tűnnek. De ez legyen a legnagyobb baj. A kép ezekkel vagy ezek nélkül is Szolnok hetvenes években kialakuló új arcának egy jellegzetes, az adott kort is jellemző ábrázolása.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Eltűnt egy állomás
Elsőre azt is gondolhatnánk, hogy háborús képet látunk. Akinek azonban van némi köze Szolnokhoz, az pontosan tudja, hogy a fotón látható rombolást valamikor 1973-74 környékén végezték el.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A mi József Attilánk
Lehet azon vitatkozni, hogy a szolnoki József Attila szobor hasonlít-e a költőről ismert portrékra, bennünk élő képre vagy sem. Azt azonban ne vonjuk kétségbe, hogy az egyik legtöbbször megmintázott költőnknek Szolnokon is helye van. Azt meg fogadjuk el véleményként, hogy a mainál talán jobb helyen is állhatna a mi József Attilánk - de hozzá ne nyúljon valaki!

A Szoborpark további képei