Album



Melánka és az új Zsinagóga

2017. január 21.

Bár Violics Melánka úrleánynak csak 1903. szeptember 28-án küldték Budapestre, az Alsó Erdősor utca 36. szám alá ezt a szolnoki képeslapot, nekem nem sok kétségem van afelől, hogy Szigeti Henrik az új zsinagóga elkészülte után azonnal, tehát még 1899-ben elkészítette ezt a felvételt.

Szolnok máig egyik legmeghatározóbb épülete a Templom utca és a Tiszai Hajósok tere sarkán álló, a hetvenes évek eleje óta a helyi múzeumhoz tartozó, galériaként funkcionáló Zsinagóga. Ami a város vallási türelmét és sokszínűségét szimbolizáló folyóparti, három különböző felekezethez tartozó templomok közül utolsóként, 1899-ben készült el. És miként a többi templom, ez is azonnal a helyi fotográfusok - többségében egyben képeslapkiadók is - érdeklődésének középpontjába került, így a következő évtizedekben sorra jelentek meg az épületet mutató fotók.

Ezt a felvételt Szigeti Henrik, a műtermét ekkor a Szapáry utcában fenntartó udvari fényképész készítette, aki egyébként a múlt század első évtizedéből talán a legtöbb szolnoki fotót hagyta ránk. A többi képét nézegetve hajlamos vagyok azt gondolni, hogy Szigeti mester már alig várta, hogy masináját felállíthassa a Szapáry és a mai Sóház utca sarkán, ahonnan a legjobban befoghatta a helyi mértékkel nézve hatalmas épületet. Nekem úgy tűnik, hogy a fotózás pillanatában még épült a kerítés, de az udvar is elég csupasznak látszik. Mindezekre alapozom, hogy ez a felvétel legalább négy évvel azelőtt készült, hogy a kiolvashatatlan aláírású feladó képeslapként a fővárosba küldte.

Érdemes kicsit alaposabban megnézni ezt a képeslapot is, mert találni rajta néhány apró érdekességet. Az épületbe kicsit beletakaró, lényegében a fotó közepén álló villanypózna például arra utal, hogy a város 1896-ban indult villamosítása jó ütemben haladhatott, ha három évvel később már ide is elért. A zsinagóga kovácsoltvas kerítéséről többször írtam, így itt csak annyit érdemes megjegyezni, hogy az ezen a fotón látható elemeknek a többsége jelenleg a Művésztelep kerítésének - főleg a Zagyva felőli oldalon - részeként lelhetők fel. Hozzátéve persze, hogy maximum az elemek fele maradhatott meg, de az épület történetének elmúlt 118 évére gondolva ez is kisebbfajta csoda.

A képet nézegetve nem hagyhatjuk szó nélkül azt sem, hogy ilyen felvétel ma már nem készülhetne, elsősorban a háttér miatt. Mert, ha jobban megnézik a képet, észrevehetik, hogy a Zsinagóga és a Nagytemplom közül hiányzik két, ma már ott álló épület. Az egyik a belvárosi iskola 1912-14 között készült épülete, a másik pedig a vagy húsz évvel fiatalabb imaház, amiben ma a Tisza mozi működik. Tehát, ha ugyanarról a helyről és ugyanabban a szögben fotóznánk, mint tette Szigeti Henrik 1899-ben, a két épület annyira kitakarná a Nagytemplomot, hogy talán csak a torony sapkája látszódna.

De hát lássuk be, régen volt az, amikor a mai Szolnoki Galéria épületét még "Szolnoki új zsinagógaként" lehetett jelölni. Sok víz lefolyt azóta a közeli Tiszán.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnoki üdvözlet 4,50-ért
Szolnokról ezzel az ötképes anziksszal küldte szívélyes üdvözletét 1980-ban Békéscsabára Farkas Béla, aki saját névbélyegzővel rendelkezett. De hát ki és miért is küldött képeslapot egy ipari szövetkezet elnökének? Nem fog kiderülni. Viszont az öt szolnoki részletről újra leírok pár ismert dolgot.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

68-as obeliszk
Közel száz évig állt a Kossuth téren, majd legalább négy évtizeden keresztül az Eötvös tér sarkában, bokrok között bújt meg. Ma is csak az veszi észre ott, aki nagyon figyel, pedig a 68-as gyalogezred obeliszkje világtörténelmi eseményekre is emlékeztet. Idén 140 éves.

A Szoborpark további képei