Album



Miért az MTH?

2014. március 01.

Ez egy tipikusan olyan képeslap, amelyiknél leginkább az izgat, hogy ebből a fotóból miért lett képes postai levelezőlap. Mert, ha a jobb szélén látható Hasznos-házat letakarnánk, azt hiszem, sokan nehezen jönnének rá, hogy az egykori fotós Szolnokon dolgozott. Az MTH-t örökítette meg.

Ezt a soha fel nem adott képeslapot, ahogy a Kádár-kor valamennyi ilyen kiadványát, a Képzőművészeti Alap jelentette meg. Tehát valószínűsíthető, hogy viszonylag nagy példányszámban látott napvilágot. Illetve kizárható, hogy valami illegális magánakció állna a kiadása mögött, hiszen a képeslapüzletben monopolhelyzetet élvező állami vállalat dobta piacra. Hátulján, a kiadón kívül annyi áll, hogy MTH iskola, Szolnok. Ami a megjelenés környékén se mondhatott sokat, még a helybélieknek sem. Ráadásul nem is egy közismert vagy tipikus szolnoki utcarészletet örökített meg a fotós. Azaz tényleg érdemes egy kicsit elgondolkodni azon, hogy vajon miért lett ebből a fotóból képeslap.

A megoldáshoz szerintem a fotó születésének időpontja vezethet közelebb. Mivel azonban ez nem szerepel a képeslapon, csak a fotó alapján tippelhetünk a kiadás időpontjára. Ha jól tudom, a jelenlegi ÉPFA, az én időmben pedig 633-asnak nevezett iskola épületét 1960-ban adták át. Azaz a fotós csak ezt követően állhatott meg a Petőfi Sándor utca túloldalán. Mivel az épületnek az erre az utcára benyúló szárnya alatt, az udvar felé még nyitottak - csak vasrácsok zárják - az árkádok, nagyon új lehetett az intézmény a fotózáskor. Ha nem tévedek, a földszint beépítésére majd csak az emelkedő gyereklétszám miatt, valamikor a hetvenes évek második felében kerülhetett sor.

A Petőfi, de különösen a Beloiannisz, azaz ma Baross utca forgalmát, illetve annak és a parkoló autók hiányát figyelve is arra tippelhetünk, hogy a fotós valamikor a hatvanas évek legelején dolgozhatott. Mert elég elképzelhetetlen, hogy később lett volna olyan pillanat ezen a helyen - a Baross utca ekkor a 4-es főút -, amikor egy Pannónia és két kerékpár minden jármű.

Arról nem is beszélve, hogy a Baross utca túloldalán lévő Hasznos-ház még egész jó állapotban van. Sajnos a földig érő utcai portálok fölött és oldalukon nem látszanak a felíratok. Az idősebbek azonban talán meg tudják mondani, hogy a hatvanas évek elején éppen milyen néven működött ott vendéglátóhely.

De visszatérve e képeslap egyetlen érdekességére azaz, hogy miért is lett e fotóból képes levelezőlap, egyetlen magyarázattal tudok szolgálni. Az MTH iskola - aminek a nevében lévő rövidítést nem tudom feloldani - épülete a hatvanas évek első felében annak az iskolaépítési hullámnak az előhírnöke, ami aztán a nyolcvanas évekig jellemző volt Szolnokra is. Nézzük végig a jelenlegi iskolaépületeinket, és látni fogjuk, hogy azok, amelyek a háború után készültek, mind fiatalabban az ezen a képeslapon megörökített iskolánál. És, ha arra gondolunk, hogy a háború előtt készült középületeink szinte mindegyike feltűnik képeslapon, akkor a szocialista fejlődés miatt érzett büszkeségen túl, a hagyományok ápolása is indokolhatta e képeslap kiadását.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A meghosszabbított sétányon
A zöld nyáriruhát viselő hölgyet a szolnoki Zalka Máté sétányon örökítették meg 1963 után, amikor már működött a Tisza-parti iskolasor első eleme, a város harmadik gimnáziuma. A modern épületen túl még állt a rendőr- majd tűzoltólaktanya, ami ekkoriban már napköziként működhetett.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnoki bivaly, avagy 424.320
"Szoborrá" lett ipari emlék, amire vigyáznunk kellene, hiszen tizennyolc, még nagyjából épségben lévő példányt tartanak belőle nyilván, és talán kilenc olyat, ami bármikor megtekinthető. A Szolnokon 1982 óta kiállított "bivaly" a sorozat és a magyar gőzmozdonygyártás egyik utolsó darabja.

A Szoborpark további képei