Album



Mici, mozi, kávéház és grill a Nemzetiben

2017. január 07.

Lehet, hogy a Szapáry úti Nemzeti nagyszállóban valamikor a harmincas évek végén egy Mici nevű zongorista szórakoztatta a vendégeket? Akik akár hajnali háromig is mulathattak a grillben, vagy moziba is mehettek, ami akkoriban a Nemzeti Mozgó nevet viselte.

Miciről csak annyit tudok, amennyit ennek a harmincas évek második felében feladott szolnoki képeslapnak a szöveges oldalára írt, meg amit én ahhoz hozzágondolok. Mindezek alapján úgy spekulálok, hogy a budai Várkerületből származó zongoristalány - aki özvegy édesanyjával élt és Székely lehetett a vezetékneve - egy nyárra szerződhetett a Nemzeti nagyszálló vendégeinek szórakoztatására, ahol egyébként remekül érezte magát. Ám szeptember 1-jére már feltétlenül Budapesten akart lenni, talán egy siófoki munka ügyében. És ezt a lapot is leginkább azért írta, mert a remélt találkozó tekintetében biztosra kellett mennie, hiszen ?a másik zongoristához idő kell?, azaz a helyettesítéséről nem lehetett egyik percről a másikra gondoskodni.

Mici egyébként nem véletlenül választotta éppen ezt a három fotós képeslapot az augusztus 14-én - tehát még időben indított - üzenetéhez, hiszen édesanyjának is meg akarta mutatni, hol dolgozik: "itt küldöm a nemzeti szállónkat (középen)". Őszintén szólva, én is leginkább a fotók miatt vettem meg ezt a lassan nyolcvan esztendős lapot, hiszen remek képet ad a harmincas évek Szapáry utcájáról, azaz az üzletekkel teli szolnoki korzóról.

A felső képen a Szapáry utca akkori páros, mai páratlan oldala látható, középpontjában a Szolnoki Hitelbank épülete, amit ma a 31. szám alatti "nagy OTP-ként" emlegetünk. A földszintjén üzleteknek helyet adó bankszékház miatt mondható, hogy ez az anziksz csak a harmincas évek végén születhetett, hiszen a bank ezen a helyen már második épülete 1937-ben készült el. Mellette a szűk tíz évvel korábban elkészült Nerfeld-palota, aminek utcafrontján szintén üzletek sorakoztak, az ezen a képen nem látható főbejárat mögött pedig a névadó, mai értelemben vett első, modern áruháza működött. Ennek helyén ma az Árkád áll, miként a bank másik oldalán sincs már meg egyetlen e képen látható ház sem, hiszen a távolabbiak helyére az ötvenes években a Ságvári Endre Művelődési Ház, a közelebbiek telkére pedig a nyolcvanas években a K&H helyi székháza került.

A középső fotón a Micinek is fontos Nemzeti nagyszálló látható, aminek földszintjén - ott ahol ma a Raiffeisen Bank működik - lehetett bejutni Szolnok akkori, feltételezem egyetlen filmszínházába, a Nemzeti Mozgóba, ahol ekkor már hangosfilmeket vetíthettek. Érdekes, hogy a mozi bejárata mellett egy nagykaput látni, ami minden bizonnyal a szálloda kiszolgálását segítette, esetleg a Mici által is említett grillbe, a hátsó udvarra vezethetett. A Szapáry utcának ez a ma már páros oldala egyébként az Iparkamara és a Tünde épületei között lévő háztól eltekintve megőrződött, igaz, maga a szálloda lassan negyedszázada már irodaházként sem funkcionál.

Az alsó kép a fentebb már emlegetett Nerfeld-palota Szapáry és Gorove utcai sarkát mutatja, ahol hat különböző cégtáblát lehet megszámolni. A leghosszabb felirat Kőszegi Ferenc budapesti bőröndös szolnoki lerakata fölött olvasható, aki mellett Róth Sándorné működtette cipőüzletét. Mindketten tagjai voltak annak a "Takarékosság" nevű hitelezési rendszernek, aminek kiajánlóját pár hónapja mutattam be a blogSzolnok 1xVolt rovatában. És ugye ők is abban a legendás házban működtették üzleteiket, amiben a világháború után előbb az Alföld nagyáruház majd a Centrum működött, hogy aztán 1969. április 11-én kitört tűz utat nyisson a palota elpusztításának.

Hogy Székely Mici járt ezekben az üzletekben, abban egészen biztosak lehetünk. Abban meg reménykedjünk, hogy a háborút túlélve visszatért még néhányszor Szolnokra, és ha valóban zenéléssel kereste a kenyerét, volt még pár évtizede, amikor ezt megtehette.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Iskola délután négy húszkor
A nagy világgazdasági válság idején készülhetett ez a fénykép Szolnokon. Nem a Templom, hanem a Baross utcában, tehát nem a mostanában megújult, a Belvárosi Nagytemplom mellett lévő polgári leányiskolát mutatja, hanem a fotózás idején már legalább egy évtizede működött polgári fiúiskolát. Amiben jelenleg a megyei rendőrkapitányság működik.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Közös siker emléke
Ha nem éppen egy újabb vészhelyzet elhárítása lenne a közös feladat, akkor minden bizonnyal ennél az emléktáblánál is lett volna koszorúzás. Meg előtte talán kicsit helyre is állítják a Városháza falán a 2000-es nagy árvíz elleni védekezés valamennyi résztvevőjének emléket állító táblát.

A Szoborpark további képei