Album



Nők az út mellett

2011. október 23.

A képet nézve két dologban lehetünk biztosak. Az egyik, a fotó Szolnokon készült. A másik pedig, hogy a képet 1964 után exponálták. De azt hiszem, azt is nagy biztonsággal kijelenthetjük, hogy mit is keres a négy hölgy az út mellett.

A korabeli fotós az SZTK előtt lévő Hősök tere szélén állhatott, amikor exponált. Hogy pontosan mit is akart fényképezni, az nem derül ki a képről, hiszen sem a szemben lévő ház, sem az utca nincs a középpontban, az autók sem láthatók teljesen, a hozzánk legközelebb állók pedig mind háttal vannak nekünk. A kép minőségéből ítélve, gyakorlott vagy profi fotós lehetett az illető, aki talán egy sorozatot készített a fejlődő város főutcájáról.

A kép bal oldalán létható, egykor modernnek számító épület ma is ott áll a Mária és a Baross utcák sarkán. Igaz, amikor ez a fotó készült, akkor a TIT-székház - Tudományos Ismeretterjesztő Társulás - még a Beloiannisz (nevét Nikosz Beloianniszról, a görög kommunista mozgalom jelentős alakjáról kapta) és a Május 1. út sarkán volt.

Érdemes egy pillantást a Mária útra vetni, amelyik bő négy évtizeddel ezelőtt is a város egyik legárnyasabb utcája lehetett. Azt is érdemes persze észrevenni, hogy a fotózás pillanatában még nem sok személyautó lehetett a városban, hiszen ott, ahol ma napközben alig lehet parkolót találni, kora délután egyetlen autót sem látni.

Miből gondolom, hogy kora délután készült a kép? Vessenek egy pillantást a kép közepén, az épület sarki frontjára. Egy fa árnyéka látszik, ami csak délután fordulhat elő. A fák lomkoronájából és a hölgyek nyárias öltözetéből pedig arra következtethetünk, hogy egy szép késő nyári, kora őszi napon készült a felvétel, 1964 után. Miért? Mert a képbe balról érkező Trabant 601-eseket 1964-től árusították Magyarországon.

És ne hagyjuk, hogy a négy, nekünk háttal álló hölgynek rossz hírét keltse az utókor! Azért állnak a Beloiannisz utca szélén, mert a Kossuth tér felől érkező, helyi buszra vártak. Ugyanis a főtér utáni buszmegálló ekkor még a Mária (Május 1.) utca torkolatánál volt. Ezt a feltevést igazolja a két szélen álló hölgy is, akik láthatóan a belváros felé fordulva állnak.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Boldog békeidők
"Jöjjenek, mert itt a fotográfus" - terjedhetett futótűzként a hír 1894 nyarán a 68-as gyalogezred újonnan elkészült szolnoki laktanyájában, és mire Szigeti Henrik felállította masináját a főépülettel és tiszti körlettel szemben, már vagy két tucat ember nézett a kamerájába.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Konstantin püspök a magasban
Szolnok legrégebbi, valós személyről mintázott szobra Schuster Konstantin püspök portréja, amely a róla elnevezett és a Baross utca sarkán álló iskolaépület emeleti fülkéjében látható. A XX. századi magyar történelem ismeretében talán meg se lepődünk azon, hogy körülbelül negyven éven keresztül nem volt a helyén a szobor. Szerencsére Kaposvári Gyula megmentette.

A Szoborpark további képei