Album



Országos regatta a Tiszán

2024. október 19.

A Tisza mozi sarkánál kellene a Templom utcán a Sóház utca felé fordulnunk, ha ezt a közel 120 éves szolnoki fotót szeretnénk reprodukálni. Ám nem sikerülne, hiszen arról a helyről ma már nem látszik a református templom. Természetesen nem ez az egyetlen érdekessége ennek a képeslapnak.

E képeslap kiadója, Szüsz Lipót, 1895-ben már olyan komoly könyvkereskedője volt Szolnoknak, hogy még a Magyar Könyvkereskedők Egylete is tagjai közé fogadta, így az az évi címtárba is bekerült. Igaz, mindösszesen annyi szerepel ott róla, hogy Szolnokon működött az üzlete, ám annak pontos - utca, házszám szerinti - helyét nem adták meg. Az azonban bizonyos, hogy Szüsz Lipót a könyvkiadás mellett képeslapok megjelentetésével is foglalkozott, amire nem csak a mellékelt kisnyomtatvány a bizonyíték, hanem további három-négy, az ő nevével megjelent anziksz is. A Templom utcát, előterében a Szolnoki Zsinagógával mutató képeslapját valamikor 1904 és 1905 nyara között dobta piacra.

A kiadás dátumát ebben az esetben is e képeslap postára adása jelöli ki, ami 1905. július 17-én történt Szolnokon. A lapot a Zentán élő Szilágyi Gyulánénak küldték oly módon, hogy a szövegét a nagymama diktálhatta Idus nevű unokájának. A szolnoki család arról érdeklődött, hogy Szilágyi néni háza körül rendben van-e minden és Szilágyi bácsi elment-e a fürdőbe. Illetve beszámolnak arról, hogy a képeslap írását megelőző napon "szép látványosságban" volt részük, hiszen országos regatta - evezős - versenyt rendeztek a Tiszán. Ez nekem egyébként arra is utal, hogy a lapot küldő család - a nagymama és Idus mellett Mari, Vali és Irénke - valahol a belvárosban lakhatott, ahonnan előző nap szépen felöltözve, talán napernyőket forgatva sétáltak le a Tiszához.

A ránk maradt fotó legkorábbi készítésének dátumát - szerintem - egy éppen csak látszó ház adja meg. Azt nem nehéz észrevenni, hogy a mai Tiszai hajósok tere sarkán még nem áll a Barta-palota - azt majd csak 1912-ben húzzák fel -, ami most már kitakarja az 1895-ben elkészült református templomot ebből az irányból. Ugyanakkor kivehető a tér második háza, amit a bejárata padlóján lévő kőberakás szerint 1904-ben adtak át. Tehát, ha a fák mögötti tető a Tiszai hajósok terén ma is álló oldalkapus, egyemeletes, sárga épülethez tartozik, akkor az ismeretlen fotós csak annak átadása után, a fák lombkoronája alapján, az év nyarán dolgozhatott.

Bár az anziksz felirata alapján a kép a Templom utcát ábrázolja, igazság szerint annak első telke, az ott 1899-ben elkészült Szolnoki Zsinagóga van a fókuszban. Ezen a képen is jól kivehető a zsinagóga egykori kovácsoltvas kerítése, aminek lábazaton álló magasságát jól érzékeltetik az előtte ácsorgó gyerekek. Akik természetesen az ismeretlen fotóst figyelik, aki valahol a Sütő utca torkolatában, a mai Tisza mozi sarkánál állva dolgozhatott. És biztosak lehetünk abban, hogy nem csak ezt az egy képet készítette a környékről.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Reklám a Nemzeti tűzfalán
Böske és Józsi között némi, vízbefojtás ígéretét is belengető differencia támadt 1911 áprilisában, aminek szerencsénkre egy olyan szolnoki képeslapon maradt nyoma, ami a város feltörekvő papírkereskedőjének, és első ?reklámgurujának?, a Szapáry utcai Nemzeti Szálloda tűzfalára ?festett? hirdetését is megörökítette. Meg egy rakás téglát és néhány konflist.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Nagy Lajosra emlékezve
Az egykori Nemzeti Szálló - ma két bank - falán, a Szapáry utcában van egy emléktábla, ami Nagy Lajosra, a neves íróra emlékeztet, aki 1932-ben három hetet töltött városunkban. A tábla helye és szinte minden sora magyarázatra szorul.

A Szoborpark további képei