Album



Országos regatta a Tiszán

2024. október 19.

A Tisza mozi sarkánál kellene a Templom utcán a Sóház utca felé fordulnunk, ha ezt a közel 120 éves szolnoki fotót szeretnénk reprodukálni. Ám nem sikerülne, hiszen arról a helyről ma már nem látszik a református templom. Természetesen nem ez az egyetlen érdekessége ennek a képeslapnak.

E képeslap kiadója, Szüsz Lipót, 1895-ben már olyan komoly könyvkereskedője volt Szolnoknak, hogy még a Magyar Könyvkereskedők Egylete is tagjai közé fogadta, így az az évi címtárba is bekerült. Igaz, mindösszesen annyi szerepel ott róla, hogy Szolnokon működött az üzlete, ám annak pontos - utca, házszám szerinti - helyét nem adták meg. Az azonban bizonyos, hogy Szüsz Lipót a könyvkiadás mellett képeslapok megjelentetésével is foglalkozott, amire nem csak a mellékelt kisnyomtatvány a bizonyíték, hanem további három-négy, az ő nevével megjelent anziksz is. A Templom utcát, előterében a Szolnoki Zsinagógával mutató képeslapját valamikor 1904 és 1905 nyara között dobta piacra.

A kiadás dátumát ebben az esetben is e képeslap postára adása jelöli ki, ami 1905. július 17-én történt Szolnokon. A lapot a Zentán élő Szilágyi Gyulánénak küldték oly módon, hogy a szövegét a nagymama diktálhatta Idus nevű unokájának. A szolnoki család arról érdeklődött, hogy Szilágyi néni háza körül rendben van-e minden és Szilágyi bácsi elment-e a fürdőbe. Illetve beszámolnak arról, hogy a képeslap írását megelőző napon "szép látványosságban" volt részük, hiszen országos regatta - evezős - versenyt rendeztek a Tiszán. Ez nekem egyébként arra is utal, hogy a lapot küldő család - a nagymama és Idus mellett Mari, Vali és Irénke - valahol a belvárosban lakhatott, ahonnan előző nap szépen felöltözve, talán napernyőket forgatva sétáltak le a Tiszához.

A ránk maradt fotó legkorábbi készítésének dátumát - szerintem - egy éppen csak látszó ház adja meg. Azt nem nehéz észrevenni, hogy a mai Tiszai hajósok tere sarkán még nem áll a Barta-palota - azt majd csak 1912-ben húzzák fel -, ami most már kitakarja az 1895-ben elkészült református templomot ebből az irányból. Ugyanakkor kivehető a tér második háza, amit a bejárata padlóján lévő kőberakás szerint 1904-ben adtak át. Tehát, ha a fák mögötti tető a Tiszai hajósok terén ma is álló oldalkapus, egyemeletes, sárga épülethez tartozik, akkor az ismeretlen fotós csak annak átadása után, a fák lombkoronája alapján, az év nyarán dolgozhatott.

Bár az anziksz felirata alapján a kép a Templom utcát ábrázolja, igazság szerint annak első telke, az ott 1899-ben elkészült Szolnoki Zsinagóga van a fókuszban. Ezen a képen is jól kivehető a zsinagóga egykori kovácsoltvas kerítése, aminek lábazaton álló magasságát jól érzékeltetik az előtte ácsorgó gyerekek. Akik természetesen az ismeretlen fotóst figyelik, aki valahol a Sütő utca torkolatában, a mai Tisza mozi sarkánál állva dolgozhatott. És biztosak lehetünk abban, hogy nem csak ezt az egy képet készítette a környékről.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Kilenc kis szolnoki
A kilenc szolnoki képből négyen csak olyan épületek láthatók, amelyeket a szocializmus idején húztak fel. Kettőn feltűnnek az "első aranykor" épületei is, de kontrasztként ott vannak a hatvanasévek lakó- és irodaházai is. Templom vagy háború előtti emlékmű nem fért a válogatásba.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Lefegyverzett, utált, megszokott
Az első határozattól a szobor avatásáig közel négy év telt el. A hatvan évvel ezelőtti átadó után még évekkel is írtak arról, hogy a szolnokiaknak mennyire nem tetszik a Kovács Ferenc Kossuth téren felállított Munkásmozgalmi emlékműve. Aztán megszoktuk. 27 évig állt. A talapzata meg 2+17-ig.

A Szoborpark további képei