Album



Pancsolás a Damiban

2021. április 24.

Ma már minimum hatvanévesek lehetnek azok, akik az ehhez a szolnoki képeslaphoz felhasznált fotón a Damjanich uszoda gyerekmedencéjében pancsoltak. Mivel nem lehet pontosan megmondani, mikor készült ez a kép, még az is lehet, bőven hetven fölöttiek az egykori pancsolók.

Az 1949 tavaszán átadott Damjanich uszodáról viszonylag kevés képeslap készült, és azok is inkább 1967 utániak, amikor már a lelátóval fedett sportmedence is állt. Damjanich 1849-es szolnoki csatájának 100 éves évfordulóján megnyitott, és ezért a tábornok nevét kapó létesítmény belsejéről persze több fotót ismerünk már az ötvenes-hatvanas évekből is, de talán csak kettő van, amelyekből a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata képeslapot csinált. Az egyik ez a 60 filléres, felirata szerint "Szolnok Strandfürdő"-t ábrázoló nyomtatvány, amelyen nem látszódik a fedett medence, így a képes oldalán lévő fotó 1949 és 1967 között szinte bármikor készülhetett.

Mivel lassan felnő egy generáció, akiknek nem lehetnek személyes emlékeik a Damiról, talán érdemes elmondani, hogy az egykori fürdőnek - a fedetten kívül - négy medencéje volt. Ezek közül három látható ezen a szerintem az ötvenes években készült fotón: az előtérben a gyerekmedence, tőle jobbra, hátul a termál, balra, fent pedig az 50 méteres sport vagy hideg. A negyedik medence az 50 méterestől még balra, a bejárat mellett volt, és szintén remek meleg vízben lehetett benne ücsörögni. Bevallom, nem tudom, hogy az ezen a képen nem látható negyedik medence már az 1949-es nyitáskor készen volt, vagy csak valamivel később, a Dami saját kútjának a megnyitása után adták át. Az azonban biztos, hogy telente azt a termált, az 50 méterest és a lelátó alatti medencét lehetett használni, az ezen a fotón lévő pancsoló és másik meleg csak május 1-je és október eleje között várta a vendégeket.

Azt gondolom, hogy ez a kép a ma is álló Lengyel Légió utcai társasház falához épített öltözők fölötti kabinsor "gangjáról" készült. És, ha nem lennének személyes emlékeink a Damiról, akkor a felirat hiányában nehezen jönnénk rá, honnan is dolgozhatott a korabeli fotós. Nem is igazán értem, hogy az ilyen teljesen település-semleges felvételekből miért adott ki képeslapot a monopolhelyzetben lévő szocialista vállalat. Mert, ha már képeslapot akartak a szolnoki strandról csinálni, talán olyan beállítás is születhetett volna, ami a közvetlenül mellette lévő megyeházát is mutatja. Hogy legalább egy picit azonosítani lehessen a helyszínt. De ez persze csak egy utólagos okoskodás. Amihez azért annyit még hozzátennék, hogy a lap kiadói nem nagyon ismerhették Szolnokot, különben a magyarázó feliratba azért beteszik a Damjanich nevet. Még akkor is, ha simán készülhetett abban az időben ez a kiadvány, amikor a MÁV strand éppen nem működött, a Tiszaligeti meg még nem volt kész.

A képen látható jellegzetes - iszonyatosan kényelmetlen - padok, az üresnek tűnő szemétgyűjtő, vagy éppen a pocakig húzott hatalmas fürdőnadrág egy kor vizuális emlékei. Amik olyan apró részletek, amikre minden bizonnyal kevesen emlékeznek, szemben a Damiban töltött napokkal, azok hangulatával. A gyerekmedencében megörökített két tucat gyerek ma már minimum hatvan, de szerintem inkább hetven-hetvenöt éves lehet. És nincs kétségem afelől, hogy sokan közülük, kinőve a Dami gyerekmedencéjét, a többiben is sok időt eltöltöttek. Sőt, abban is biztos vagyok, hogy többük a gyerekeit és még az unokáit is hordta a Damiba. Ami lassan másfél évtizede bezárt, majd eltűnt. Ám nem az emlékeinkből.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A szolnoki Gorove úton 1929-ben
A szolnoki Gorove - ma Kossuth Lajos - útra 1929 kora tavaszán kiért a piac a város főteréről. A Népbank tetején álló Hermész-szobor elégedetten tekinthetett le a zsúfolt főutcán hömpölygő tömegre, a szódás lovaskocsijára, a szénás szekérre, az épülő Nerfeld- palotára és Madas-házra.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnok Kossuthja
Negyedszázada helyezték át a szolnoki Kossuth-szobrot a város főteréről a Városháza előterébe. A két évvel korábban felállított szobor szabadtéri élete során rongálások és a ráhelyezett feliratok miatt sokszor szerepelt a hírekben. Első példánya ma is a szabadban áll Nagypaládon.

A Szoborpark további képei