Piac tér a városházzal
2011. szeptember 04.
A harmincas években készült képeslapon még Piac térként jelölik a mai Kossuth teret. A városháza alatt még üzletek sorakoznak, és ott az a szentháromság szobor is, amit néhányan meg ismét méltó módon szeretnének felállítani.
A mellékelt képeslapot 1933. november 18-án küldték Szolnokról ?Tekintetes Medgyes Pál úr? részére, Budapestre. Talán nem tévedünk nagyot, ha azt gondoljuk, hogy a felhasznált fotó sem készülhetett sokkal korábban, maximum a múlt század húszas éveinek közepén. Érdemes körülnézni az akkori Kossuth téren a Brasits gondozásában megjelent lap jóvoltából.
A kép bal oldalán a városháza látható. Akkoriban még nem ügyfélszolgálat, házasságkötő terem és irodák foglalták el a földszintet, hanem a térre nyíló portálok mögött működő üzletek. Talán mert a még harmad ekkora lakosú várost kevesebb hivatalnok is el tudta irányítani. Érdemes egy pillantást az épület tetejére is vetni, és felidézni a mai tetőszerkezetet. Az ezen a képeslapon még látható, egykori sarki és főhomlokzati kupolák már nincsenek a helyükön, gondolom, vagy a második világháborúban, vagy a későbbi tér ?rehabilitáció? során pusztultak el.
Ha tovább megyünk a városháza előtt, akkor még ugyancsak hiányzik az a hatalmas, szocreál épület, amely alatt ma gyógyszertár és ruhaüzlet található. Viszont a ronda alumínium dobozzá változtatott egykori Népbank - későbbi tiszti klub, még későbbi Sztár áruház - épülete már ott magasodik a villanyoszlop takarásában. Ha jobban megnézzük, az oszloptól balra áll még a Szigethy Henrik fotográfus műtermének is otthont adó banki épület, illetve a Piac vagy Kossuth teret lezáró, csak a hatvanas évek végén elpusztított Steiner Jakab féle épület is. A mai Kossuth és Baross utcák folytatásában viszont látszik egy ház, valahol a mai nagyposta környékén, amit nem tudok beazonosítani, és nem is láttam még másik felvételen.
Jól látható, hogy az egykori Kossuth tér valóban piacként funkcionált. A fotó jobb oldalán kivehetők az árusok, akik még a tér keleti oldalán, nagyjából a mai zászlórudak helyén álló Szentháromság szobrot is körbe pakolták.
Őszintén megmondom, e szobor miatt vettem elő ezt a képet. Pogány Benő Gábor, a Szolnoki Művészeti Egyesület elnök említette a hamarosan felállítandó Mária-szobor kapcsán, hogy lenne még Szolnokon olyan régi köztéri emlékmű, ami megérdemelné a helyreállítást és a méltó helyen való ismételt felállítást. Például az egykori Kossuth téri Szentháromság szobor, amelynek maradványa évtizedek óta mohásodik a belvárosi nagytemplom oldalában, szemben az ülő krisztus szoborral. Sajnos a tetején és a középső szintjén álló alakok már nincsenek meg.