Album



Portálok a téren

2010. április 27.

Szolnok főterét az elmúlt bő száz esztendőben rengeteg képeslapon megörökítették. Az így ránk maradt fotók arról is árulkodnak, hogy miként változott a Kossuth tér.

Az itt látható képeslap megjelenésének évét nehéz meghatározni sérülései miatt. A térről készült korábbi és későbbi lapokkal összevetve azonban nem tévedünk nagyot, ha azt gondoljuk, hogy a két világháború között tehette le a fotós a kameráját a tér és a Magyar utca kereszteződésébe.

A képeslap Szolnok két meghatározó, és egy, a hatvanas években elbontott épületét ábrázolja. Bal oldalon a Múzeum látható, majd az elbontott épület, a sort pedig a mai megyei könyvtár épülete zárja. A kép igazi érdekessége számomra az üzletek sora, amelyek ott sorakoznak a téren. Élelmiszerbolt, festékbolt és ki tudja még mi minden a három épület földszintjein. A tér felé portálok és ajtók. Sok cégéren a tulajdonosok nevei - Solti Miklós, távolabb valamilyen Lajos és Ede -, akik minden bizonnyal így is jót álltak üzleteik kínálatáért.

A képeslap még Piac térként említi a teret. Hogy a két háború között itt működött-e a városi piac, nem tudom, tény, hogy néhány 1914 előtt született képeslap piaci forgatagot ábrázol ezen a helyen. Későbbről azonban én ilyen fotót még nem láttam. Az azonban biztos, hogy a városházának is helyet adó térén számtalan bolt és kávéház várhatta az egykori szolnokiakat. Ezt bizonyítják azok a lapok is, amelyek a tér városháza felőli oldalát mutatják, és látszik, hogy még annak az épületnek a földszintjén is üzletek voltak kialakítva.

E kép születésekor, aki Szolnokon valamit el akart intézni, vagy vásárolni akart, és mindeközben esetleg összefutni a telefonon még elérhetetlen ismerősökkel, no meg egy kis helyi pletykát begyűjteni, annak ezen a téren rendszeresen meg kellett fordulnia. A képet nézegetve úgy gondolom, talán nem is bánták ezt a régi szolnokiak, hiszen számtalan ajtón léphettek be, ha a térre érkeztek.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Móra a Várkonyiról
A Móra Ferenc úti lakótelepet ábrázoló fotót Pogány Gábor Benő szolnoki szobrászművész édesapja készítette valamikor a hetvenes évek közepén a Várkonyi téri toronyház tizenhatodik emeletéről. A kép érdekessége nemcsak a szinte még új lakótelep látványa, hanem a még felfedezhető régi Tabán és a Zagyva túloldalán álló különös épület.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A világ egyetlen Baumhorn-szobra
A világ egyetlen Baumhorn Lipótot ábrázoló szobra Szolnokon áll, holott a magyar zsinagógaépítészet legkiemelkedőbb alakjaként tartják számon, templomai pedig szerte az egykori Monarchia területén megtalálhatóak. Simon Ferencnek köszönhetően 2005 óta figyeli szolnoki alkotását.

A Szoborpark további képei