Album



Régi fotó, sok rokon

2015. szeptember 29.

E képeslaphoz használt fotó készítése és az anziksz tényleges feladása között akár negyedszázad is eltelhetett, de a minimum 14-15 év. A kép a még mindig pusztuló víztornyunk mellett sokat elárul az egykori fiúiskoláról is. A kézzel írt szöveg pedig a Trianonnal szétszakított családokról.

A mai Eötvös térről a jelenlegi Ady Endre úti kereszteződés környékéről ilyen fotót valamikor 1925-26 táján lehetett utoljára készíteni. Egyszerűen azért, mert azokban az években már látszania kellett volna a képen a Fémipari iskola, azaz a Gépipari építkezésének. Az az épület ugyanis, amit a víztorony mögött látunk, nem a Gépipari, hanem az egykori Polgári Fiúiskola, ami jelenleg megyei rendőrkapitányságként funkcionál.

A Baross utcai iskolasor első darabját 1910 és 1912 között építették, párhuzamosan a Belvárosi Nagytemplom mellett található leányiskolával. Ám egyik esetben sem a diákok voltak az épületek első használói, hiszen a világháború eseményei más szerepet adtak az iskoláknak. Így csak a fegyverek elhallgatása után kezdődhetett meg bennük a tanítás, és mint talán ismert, a képen látható épületben Móra Ferenc is többször megfordulhatott, hiszen az intézmény első direktora sógora volt, akiknél az író édesanyja is lakott néhány évig.

Érdemes alaposabban megnézni ezt a 10 tantermes, tornatermes és szolgálati lakással épített, kétemeletes iskolát, aminek a tetején egykor egy kis nyitott torony is volt. Jól mutatja, hogy a Monarchia utolsó éveiben mit gondoltak egy városi oktatási intézmény méreteiről, külleméről és felszereltségéről. Nem véletlen, hogy a múlt század tízes és húszas éveiben viszonylag sok kép örökítette meg a szolnoki Magyar Királyi Állami Polgári Fiúiskolát. Ma már csak az épület körvonalai vannak meg, a tornaterem helyén pedig a kapitányság új szárnya áll, tetején a fogdákkal.

A kép előterében látható, 1910-ben átadott és a várost hat évtizeden át szolgáló víztorony természetesen ma is a helyén áll, bár a lassan fél évszázados elhagyatottsága miatt ez lassan csak a csodának köszönhető. A körülötte látható, tényleg szép park helyén hosszú évtizedeken keresztül - így e fotó készítésekor is - állatvásárokat tartottak, mai mérete pedig leginkább a város gyarapodása miatt lett egyre kisebb. A tér túloldalán, a mai Baross, a kép készítésekor talán még Vasúti fasornak nevezett utcán álló házak közül talán csak a bal szélen lévők lehetnek még meg, a fiúiskolával szemben lévő raktár helyén viszont négy és fél évtizede a Jólét ABC áll.

Kideríthetetlen, hogy 1940 júniusában miként kerülhetett forgalomba egy ilyen régi fotót használó képeslap. Már csak azért is, mert a hátulján semmi nem utal a lap kiadójára, ami azért jó egy évtizeddel korábban még elképzelhetetlen volt ebben a szakmában. Talán a háború lehetett az oka a gyenge kiadásnak, esetleg a könnyű pénzkereset. Az mindenesetre tény, hogy e lap feladóját ez legkevésbé sem érdekelhette, ugyanis ő csak üzenni akart Aradon maradt szüleinek. Mégpedig a nagy, magyarországi családlátogató körútjáról. Aminek köszönhetően a Sebők Márton úrnak címzett lapot nemcsak fiuk, János írta alá, de számtalan, a határ ezen oldalán rekedt vagy ide telepített rokon is.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Háború és béke Szolnokról
Egy frontra tartó vagy onnan hazatérő német katona küldte a mellékelt képeslapot Szolnokról Berlinbe 1915. szeptember 21-én. "A hadra kelt seregtől" bélyegzővel ellátott, Budapesten katonailag felülvizsgálták képeslap a még békés Szolnok korzóját mutatja, talán a háború előtti nyáron.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szomorú (?) Krisztus
Szomorú, búsuló, merengő, bánkódó, ülő? Valószínűleg ez az a szobrunk, aminek több neve van, mint amennyi tényszerű adatot ismerünk a születéséről. Az biztos, hogy nem a legöregebb köztéri alkotásunk, ugyanakkor a legrégebb óta ugyanazon a helyen álló.

A Szoborpark további képei