Régi légi felvétel
2011. szeptember 10.
A bő száz évvel ezelőtt élt fotósok egyik kedvenc helye lehetett... Hát igen. Vagy a belvárosi templom tornya, vagy a belvárosi iskola teteje. Ahonnan több "légi felvétel" is készült a múlt század elején Szolnokról.
A szolnoki Faragó Sándor papíráruháza által forgalmazott, festett képeslaphoz használt felvétel egészen biztos, hogy a 1899 után készült, hiszen a kép jobb oldalán már ott látható a zsinagóga. A festett technikából viszont arra lehet következtetni, hogy a korabeli színes képeslap az 1910-es évek vége előtt készült. Mivel a zsinagóga bal sarka mögött még nem látható a Barta-palota - ami felújítva ma a Tiszai hajósok tere és a Sóház utca sarkán díszeleg -, pontosabban is be lehetne lőni a kép keletkezésének időpontját, ha tudnám, hogy azt mikor építették. (Ha valaki tudja, kérem, árulja el!)
Bizonytalan vagyok abban is, hogy a bő száz évvel ezelőtt dolgozó fotós hol is állíthatta fel a kameráját. A nézőpont alapján ez lehetett a belvárosi iskola teteje, de lehetett a belvárosi templom tornyán körbefutó erkély is. (De jó lenne oda felmenni, és onnan nézni a várost!). Talán ez utóbbi mellett szól, hogy a kép előterében álló ház mellett, valahol a mai Tisza mozi helyén még fákat lehet látni. Tehát vagy még nem állt az iskola, vagy már állt, és akkor a mozi épülete volt a mainál kisebb. Nem tudom.
Ami miatt érdekes ez a képeslap, az a távolban álló házak. Nekem úgy tűnik, hogy a mai Sóház utca zsinagógával szembeni épületsora már látható ezen a képen. Azok a házak, amelyekről nem nagyon veszünk tudomást. Pedig, ha egyszer arra járnak, érdemes egy pillantást vetni a Szapáry és a Madách utca közötti házakra, amelyek a polgárosodó Szolnokra emlékeztetnek. Jól kivehető a képeslap bal szélén a mai múzeum, akkori szálloda épülete, a városház kupolás teteje, a zsinagóga mellett pedig a Verseghy gimnázium ma is álló épülete. A gimi mögötti kémény viszont nem a Tisza Szállóhoz tartozik, hiszen az a kép születésekor még biztosan nem állt. Inkább a helyén, illetve a Verseghy park területén egykor működő malmoknak a része lehetett.