Album



Róth Dezső céges reklámja

2016. április 30.

Aki elsőre nem ismerné fel, hogy ezen a képeslapon Szolnok néhai Gorove utcájának 15. és 29. számú házai láthatóak, annak a város meghatározásában segít a bal alsó sarokban lévő felirat. Amire ráerősít a szöveges oldalra elhelyezett kiadói jelzés: Róth Dezső papír áruháza, Szolnok. Egy klasszikus, ám ritka reklámképeslappal van dolgunk.

Sajnos a postai bélyegző kibogarászhatatlan, a lap küldője meg elfelejtett dátumot írni, így nem lehet pontosan tudni, hogy ezt a lapot mikor is adták fel Szolnokon. Így az épületekből, a közművek állapotából, a képen látható emberek ruházatából, esetleg a bélyegből próbálhatjuk meg kikövetkeztetni, hogy körülbelül mikor is nézett ki így a szolnoki Gorove, ma Kossuth Lajos utca páratlan oldala. Amiről valamiért jóval ritkábban készült fotó, mint a szemközti oldalról, pedig úgy tűnik, a Gorove utca mindkét oldalán egymásba értek a helyi kereskedők nagy portálos üzletei.

A Szolnokon belüli helyszín azonosításában egyébként leginkább a kép bal szélén belógó fa mögött látható ház segít. Mert az nem más, mint a Szapáry utat a század elejétől az ötvenes évekig lezáró Kereskedelmi Bank szecessziós épületének hátsó, kevésbé elegáns traktusa. Amit általában szemből örökítettek meg a korabeli fotósok, illetve aminek az errefelé néző ablakaiból szívesen fényképezték a Gorove utcát és a Kossuth teret hosszában.

A másik azonosítási pont Róth Dezső üzlete, ami a Kossuth teret nyugatról lezáró, Steiner Jakab és fiai üzletházaként ismertebb épületben működött - ha jól gondolom - a tízes évektől kezdődően. Ez az a ház, amiben, a hatvanas években még Divatáru üzlet volt, és utoljára bontották el az itt látható épületek közül, és aminek a helyén ma rendezvénytér található. Mindebből pedig az is következik, hogy az ismeretlen fotós a mai Kossuth tér Magyar utcai torkolatából készítette Róth Dezső kereskedő megbízásából ezt a képet. A földszintes boltok helyén pedig a hatvanas évek eleje óta a színházi jegypénztárnak is helyet adó emeletes házat, mellette a korábban épült, kisebb társasházat, legtávolabb pedig a Ságvári körút utolsónak elkészült tömbjét találjuk.

Mivel a házak nem segítenek a fotó datálásában, nem marad más, mint a tippelés. Mivel az út aszfaltozottnak tűnik, a járdák pedig rendezettnek, legkorábban a húszas évek második felére tenném a fotózás időpontját. A Steiner-féle ház homlokzata is ezt az időszakot támaszthatja alá, hiszen az épület egészen másként nézett ki a századelőn, azaz itt már egy alaposabb renoválás után láthatjuk. És a húszas évek végét látszik alátámasztani a könyvesbolt előtt álló, és már-már a fotós felé néző két férfi - talán maga Róth - ruházata is, illetve a kép minősége és a képeslap papírja is.

Bár ez utóbbit lehet, hogy erősen befolyásolta a kiadó személye. Róth Dezső - neve ott látható az erkély alatt - ugyanis ezzel a reklámnak is beillő képeslappal mégiscsak a sokféle profilú üzletét kívánta hirdetni. Márpedig, aki nemcsak könyvesboltot, de lényegében kiadót, és nem csupán papíráruházat, de irodaszer ellátót - ennek felirata a név alatt a sarkon olvasható - működtetett, annak adnia kellett saját reklámhordozói minőségére. És, ha belegondolunk, hogy a papíralapon működő hivatalok milyen forgalmat generálhattak a város főterén, Szolnok talán egyik legelőkelőbb helyén működő üzletnek, akkor talán abban sem kételkedhetünk: Róth Dezső megengedhette magának a kiváló minőséget.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Naptáron megörökített lakóház
A szolnoki ÉPSZER vállalat illetékesei 45 éve úgy döntöttek, hogy nem meztelen nőt vagy valami érdektelen dolgot tetetnek az 1979-es kártyanaptárjukra, hanem azt valódi reklámeszköznek tekintve, saját tevékenységüket hirdetik rajta. Így őrződött meg a Pozsonyi úti társasház eredeti külseje.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A Gyermekév hercege
Negyven éve lesz 2019. május 26-án, hogy a Fiumei úti iskola előkertjében a kis herceg a rókával beszélget. Szöllőssy Enikő, Munkácsy-díjas szobrászművész pár évvel korábban készített alkotását a Gyermekek Nemzetközi Éve alkalmából állították fel az akkor még Ságvári úti iskola udvarán.

A Szoborpark további képei