Sok húsvét a Tisza partján
2021. április 02.
Lassan háromszáz éve tarthatnak húsvéti szertartásokat a szolnoki Tisza part közelében, a Belvárosi Nagytemplom több évtizeden át épülő falai között. Bő százhúsz éve a képeslapoknak köszönhetően a Szolnoktól távol élők is láthatták, milyen a város legnagyobb temploma. Három kép.
A sorban a legrégebbi képeslap Divald Károly munkája, amely még a XIX. században jelent meg Budapesten. Sajnos nem tudjuk, hogy a még hosszúcímzéses - tehát a hátlapját üzenetekre nem használható - képeslaphoz idősebb vagy ifjabb Divald Károly fotóját használták-e. Ugyanis, ha az előbbijét, akkor a Templom utcában készült képnek már 1897 előtt el kellett készülnie, hiszen a mester az év novemberében hunyt el. Mivel az itt bemutatott és tulajdonomban lévő anzikszot 1899. május 18-án küldték Szolnokról egy pesti úrleánynak, nemcsak a Belvárosi Nagytemplomot csodálhatjuk meg rajta, hanem felfedezhetjük annak a "parknak" a kerítését is, ahol egykor a Szomorú krisztus szobor állt, illetve ahová nagyjából a fotózás után másfél évtizeddel a Szegő Gábor Általános Iskolát építették. Az biztos, hogy a fotó csak 1896 után készülhetett, hiszen már villanypózna is látható a képen, a macskaköves út és a kialakított járda mellett. Sőt, a bonyolult villanypózna alapján inkább azt mondanám, a felhasznált fotó ifjabb Divald Károly munkája lehet, aki két testvérével együtt továbbvitte édesapja hivatását.
A második (a címlaphoz is használt) képeslap szintén szolnoki kiadású, Roth Dezső könyv- és papírkereskedő jelentette meg még az első világháború előtt. Maga a kép ismerős lehet, hiszen a mai Mészáros Lőrinc utca felől készített felvétel fekete-fehérben is megjelent, sőt ebből a szögből több kép is született a templomról. Ezeknek köszönhetően pedig azt is megállapíthatjuk, hogy az utcában van néhány ház, amelyek nemcsak az első világháború előtt épültek, de ma is állnak. Lásd a jobb oldali épületeket! És sirasd a bal oldalit, aminek a helyén ma már csak egy üres telek van! E képeslap érdekessége maga a színezés, ami a fotózás és a nyomtatás között készült kézzel. Roth Dezsőnek nagyon tetszhetett ez a stílus, hiszen a Verseghy gimnáziumról és a Baross utcai fiúi iskoláról is adott ki hasonló képeslapokat.
És, hogy teljesen körbejárjuk a Belvárosi Nagytemplomot, azaz a Szent Ferenc rendiek plébánia templomát, következzen egy újság képes mellékletében megjelent fotó, ami nagyjából a Mária utcai torkolattól örökítette meg az épületet. Az 1919 és 1944 között létezett Nemzeti Újság Képes Műmellékletében megjelent képeslap a templom főbejárata felőli oldalát mutatja, és hogy csak az első világháború utáni felvételről lehet szó, azt leginkább a belvárosi általános iskola távolban már feltűnő épülete mutatja. Ugyanakkor érdemes azt is észrevenni, hogy a fotó jobb szélébe belelóg az a kálvária, amit majd csak 2004-ben, a Szentháromság tér felújításakor helyeztek át a rendház kerítéséhez. A felvétel készítésekor már nemcsak szekerek döcöghettek a templom melletti macskaköves úton, de minden bizonnyal autón is érkeztek hívek a több évtizeddel ezelőtti húsvéti szertartásokra, Szolnok legnagyobb és legrégebbi templomába.