Album



Sok húsvét a Tisza partján

2021. április 02.

Lassan háromszáz éve tarthatnak húsvéti szertartásokat a szolnoki Tisza part közelében, a Belvárosi Nagytemplom több évtizeden át épülő falai között. Bő százhúsz éve a képeslapoknak köszönhetően a Szolnoktól távol élők is láthatták, milyen a város legnagyobb temploma. Három kép.

A sorban a legrégebbi képeslap Divald Károly munkája, amely még a XIX. században jelent meg Budapesten. Sajnos nem tudjuk, hogy a még hosszúcímzéses - tehát a hátlapját üzenetekre nem használható - képeslaphoz idősebb vagy ifjabb Divald Károly fotóját használták-e. Ugyanis, ha az előbbijét, akkor a Templom utcában készült képnek már 1897 előtt el kellett készülnie, hiszen a mester az év novemberében hunyt el. Mivel az itt bemutatott és tulajdonomban lévő anzikszot 1899. május 18-án küldték Szolnokról egy pesti úrleánynak, nemcsak a Belvárosi Nagytemplomot csodálhatjuk meg rajta, hanem felfedezhetjük annak a "parknak" a kerítését is, ahol egykor a Szomorú krisztus szobor állt, illetve ahová nagyjából a fotózás után másfél évtizeddel a Szegő Gábor Általános Iskolát építették. Az biztos, hogy a fotó csak 1896 után készülhetett, hiszen már villanypózna is látható a képen, a macskaköves út és a kialakított járda mellett. Sőt, a bonyolult villanypózna alapján inkább azt mondanám, a felhasznált fotó ifjabb Divald Károly munkája lehet, aki két testvérével együtt továbbvitte édesapja hivatását.

A második (a címlaphoz is használt) képeslap szintén szolnoki kiadású, Roth Dezső könyv- és papírkereskedő jelentette meg még az első világháború előtt. Maga a kép ismerős lehet, hiszen a mai Mészáros Lőrinc utca felől készített felvétel fekete-fehérben is megjelent, sőt ebből a szögből több kép is született a templomról. Ezeknek köszönhetően pedig azt is megállapíthatjuk, hogy az utcában van néhány ház, amelyek nemcsak az első világháború előtt épültek, de ma is állnak. Lásd a jobb oldali épületeket! És sirasd a bal oldalit, aminek a helyén ma már csak egy üres telek van! E képeslap érdekessége maga a színezés, ami a fotózás és a nyomtatás között készült kézzel. Roth Dezsőnek nagyon tetszhetett ez a stílus, hiszen a Verseghy gimnáziumról és a Baross utcai fiúi iskoláról is adott ki hasonló képeslapokat.

És, hogy teljesen körbejárjuk a Belvárosi Nagytemplomot, azaz a Szent Ferenc rendiek plébánia templomát, következzen egy újság képes mellékletében megjelent fotó, ami nagyjából a Mária utcai torkolattól örökítette meg az épületet. Az 1919 és 1944 között létezett Nemzeti Újság Képes Műmellékletében megjelent képeslap a templom főbejárata felőli oldalát mutatja, és hogy csak az első világháború utáni felvételről lehet szó, azt leginkább a belvárosi általános iskola távolban már feltűnő épülete mutatja. Ugyanakkor érdemes azt is észrevenni, hogy a fotó jobb szélébe belelóg az a kálvária, amit majd csak 2004-ben, a Szentháromság tér felújításakor helyeztek át a rendház kerítéséhez. A felvétel készítésekor már nemcsak szekerek döcöghettek a templom melletti macskaköves úton, de minden bizonnyal autón is érkeztek hívek a több évtizeddel ezelőtti húsvéti szertartásokra, Szolnok legnagyobb és legrégebbi templomába.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Mintaképeslap
A Tisza szállót és az akkor még név nélküli parkot ábrázoló képeslapot nézegetve egészen biztosak lehetünk abban, hogy Weinstock Ernő - aki a második világháború után Nagyváradiként volt ismert - 1928-ban hosszabb időt tölthetett Szolnokon, sok mindent megörökített, és több helyre is eladta fotóit.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnoki bivaly, avagy 424.320
"Szoborrá" lett ipari emlék, amire vigyáznunk kellene, hiszen tizennyolc, még nagyjából épségben lévő példányt tartanak belőle nyilván, és talán kilenc olyat, ami bármikor megtekinthető. A Szolnokon 1982 óta kiállított "bivaly" a sorozat és a magyar gőzmozdonygyártás egyik utolsó darabja.

A Szoborpark további képei