Album



Sörösládák Szolnok közepén

2017. október 21.

Folytassuk a Nagy Zsolt fotóriporter gazdag életművéből szemezgető sorozatunka! Ezt a felvételt valószínűleg egykori otthona hátsó részéről készíthette, valamikor a hetvenes években. Igen, a mai Árkádok és az úgynevezett Árkád-parkoló helyén járunk, Szolnok közepén.

E legalább negyvenéves fotó helyszínének azonosításában elsősorban a felvételen látható legtávolabbi épület, azaz a színház melletti tízemeletes segít. Ha azt felismerve betájoljuk magunkat, akkor könnyen beláthatjuk, hogy az előtte lévő "modern" épület nem más, mint a néhai Osztrák-Magyar Bank, azaz a fotózáskor a Nemzeti Bank szolnoki székháza, amit évekig díszített a szocialista igénytelenségű ráépítés. Tőle jobbra pedig azok a Magyar utcai társasházak láthatóak, amelyek ma is ugyanígy néznek ki, és a hetvenes évek fordulóján, Szolnok első ilyen típusú épületei voltak. Természetesen a fotó bal szélén látható az a Kós Károly-stílusú ház is, ami valahogy megúszta az elmúlt évtizedek átépítéseit, és bár ma nincs a legjobb állapotban, mégiscsak az egyik legszebb, régi szolnoki ház.

Ami mellett a mai is áll két magányos kapufélfa, aminek megmaradt, jellegzetes díszítése azt is elárulja, hogy mit is látunk Nagy Zsolt képén. Ez bizony a Kőbányai Sörgyár szolnoki lerakata, ahol valószínűleg palackoztak, elosztottak és göngyöleget tároltak a folyékony kenyér mellett talán üdítőkből is. Nem túl praktikusan, nem túl higiénikusan és minden bizonnyal rettentő zajosan működhetett ez a telephely.

Mert, aki emlékszik a fotón látható szovjet ZIL-ek hangjára, vagy a fa platókra feltornyozott rekeszek csörömpölésére, az el tudja képzelni, micsoda zajjal járhatott, amikor egy-egy ilyen szerelvény a képen látható apró udvaron forgolódni kezdett, majd a Magyar utcára egyesbe kihajtott, aztán komótosan gyorsítani kezdett. A fogyasztást és az autó nyomában maradó bűzt most nem is említsük. Nem sokkal volt csendesebb a dupla fülkés Skoda/LIAZ sem, amit nagyjából a fotó közepén látunk lenyitott platóval és felkapcsolt pótkocsival. El nem tudom képzelni, milyen forgalom lehetett ezen a telepen - és emiatt a környező utcákban -, ha ezen az őszi felvételen is hét teherautó van éppen az udvaron.

Érdemes egy pillantást vetni a teherautók ajtajára is. Az ott látható csigavonalas nyíl a hajdani Volán vállalatok remek logója, ami éppúgy díszítette a teherautós "üzletág" járműveit, mint a helyi és helyközi autóbuszokat, illetve a városban szaladgáló taxikat. Az idősebbek azt is azonnal rávágják, hogy a fotón látható teherautók hátulján milyen szám volt a jel mellett. A 7-es, merthogy a Szolnok megyei szállítási cég a 7-es számú Volán nevet viselte hivatalosan, és mint e fotó is bizonyítja, tényleg szinte minden nagyvállalatnak ők szállítottak. Telephelye ma is áll a Nagysándor József utcában, jogutódja pedig a jelenleg már csak közösségi közlekedést bonyolító, most éppen KKMK néven dolgozó busztársaság.

Azt hiszem, joggal feltételezhetjük, hogy Nagy Zsolt ezt a fotót vagy a Nerfeld-palota belső udvarából, a gangról készített, vagy a mellette lévő - ma is álló - banképület emeletéről. Az előbbi talán azért valószínűbb, mert Nagy Zsolt szülei a Nerfeld-palotában laktak, és egykori otthona ablakaiból nagyon sok fotót készített a hatvanas-hetvenes években, az átalakuló Szolnok belvárosáról. Mondhatjuk, hogy ez a fotó is szinte az utolsó pillanatban született, hiszen nem sokkal később nemcsak a Nerfeld-palotát szanálták, de a körülött lévő kisebb épületeket is, hogy a mai Árpád felépülhessen. Ami a Szolnok belvárosában működő sörös telephely bezárását is magával hozta.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Eltűnt Szolnokot őrző nem ritka kép
A napokban került fel az egyik közösségi oldalra ez a fotó, mint ritkán látható szolnoki kép. A mai Szapáry és Baross utca torkolatát 1962-63 körül ábrázoló képeslapban azonban nem az az érdekes, hogy szerintem tízezres példányszámban jelent meg egykor, hanem az a sok apró részlet, amiket megőrzött.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Lefegyverzett, utált, megszokott
Az első határozattól a szobor avatásáig közel négy év telt el. A hatvan évvel ezelőtti átadó után még évekkel is írtak arról, hogy a szolnokiaknak mennyire nem tetszik a Kovács Ferenc Kossuth téren felállított Munkásmozgalmi emlékműve. Aztán megszoktuk. 27 évig állt. A talapzata meg 2+17-ig.

A Szoborpark további képei