Album



Színes Baross utca

2014. december 21.

Akár festmény is lehetne ez az 1915-ben postára adott képeslap. Ám a reklámtáblák és a le nem mázolt feliratok miatt tűnik egyértelműnek, hogy egy fekete-fehér fotót próbáltak utólag színessé varázsolni. Hinni szeretném, hogy a piktor a házak színét illetően nem hazudott.

Valamikor a múlt század tízes éveinek az elején dolgozott az a fotós, aki a Baross utcában, nagyjából a mai parkoló végén állva készítette az ehhez a képeslaphoz felhasznált fotó eredetijét. A megörökített házak közül három a mai napig áll: a Sütő utca sarkán lévő bank épület, az 1-es ABC háza, illetve a Szapáry sarkán a Kindlovics-bazár. A kép előterében lévő, földszintes épület helyén legalább negyedszázada az a kék borítású irodaház található, ami volt már bank, aztán APEH, SZÜV és ismét bank. A régi utca bal oldalán, a fák mögött álló házakból természetesen régen semmi sincs már. Részben azért, mert a bal sarokban lévő, talán földszintes ház helyére a harmincas években a Madas-házat építették, hogy aztán a hetvenes évek elején az oldal többi házával együtt elbontsák, hogy ma a főút fusson a helyükön.

A szolnoki Róth Dezső kiadásában megjelent "Levelező-Lap" fotója azért tanúskodik arról is, hogy ez az alföldi város elég nagy utat tett meg a megyeszékhellyé válásától a XX. század első évtizedéig. Sok településsel ellentétben ugyanis Szolnok belvárosának jelentős részén ekkor már volt vezetékes áram, amint a jobb oldalon látható póznák is mutatják. Kellett lennie városi kertészetnek vagy valamiféle közterület gondozó társaságnak is, hiszen az ugyancsak jobb oldalon látható fák gondosan metszettek, illetve karózottak. De említhetném a járdát is, ami a fasor és az épületek között látható. Úgy tudom, ekkor már a Kossuth teret és a vasútállomást összekötő Baross utca kövezett volt, bár ezt ezzel a képeslappal nem lehet egyértelműen alátámasztani.

Nagyon sajnálom, hogy a kép jobb szélén, az első ház tűzfalán lévő reklámok lemaradtak a fotóról. Mintha fölül egy kerékpár- és járműkereskedés, alatta pedig valami vasbolt hirdetné magát. A Sütő utca sarkán, a ház emeletén azonban kivehető a gazdák bankja felirat. Kár, hogy így kideríthetetlen, hol is lehetett bő száz esztendeje az a bank. A Sütő utcában, a sarki házban vagy valahol egészen máshol, de a belvárosba vezető út mentén itt lehetett a legjobban elhelyezni a korabeli reklámot. A kép előterében lévő sárga épület homlokzatán egyébként még egy felirat vehető ki: étterem. Sajnos a teljes neve nem olvasható, pedig a földig érő, kilenc portálablak alapján talán nem tévedünk, ha azt mondjuk, komoly vendéglátóipari műintézmény lehetett.

Jó lenne hinni, hogy a fekete-fehér fotóból divatos színes képeslapot varázsló festő nemcsak az ég és a fák színeiben volt következetes, hanem a házak falait illetően is. Igaz, ebben az esetben elmondhatjuk, hogy az elmúlt évtizedek rombolását túlélő három ház közül kettőnek biztos, nem eredeti színe látható ma. Mert a sarki bank, ma erősen sárga, az 1-es ABC épülete pedig inkább vörös.

A lapot egyébként katonád adhatták postára Szolnokon. Legalábbis a rengeteg aláírásból, a kibogarászhatatlan nyelvből és a "Morava" címzésből következtetek. Gondolom, egy keletei frontra induló transzport, szolnoki állomáson várakozó bakái üzenhettek haza, hogy úton vannak, jól vannak. Legalábbis 1915. július 1-jén.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Eötvös tér 1980 körül
A város egyik legjellegzetesebb terét ábrázolja ez a sokszor és sok helyen felbukkanó fotó, amit nem lehetne úgy vágni, hogy ne maradjon rajta valami nagyon szolnoki. A kép nagyjából harmincéves, de körülbelül ma is ezt látjuk itt.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Dózsa György domborműve
Dózsa képzelt portréja 42 éve került a bíróság falára, az akkor ötszáz éve született parasztvezér emlékére. Mivel a Dózsa György nevéhez köthető parasztfelkelésnek idén ünnepelhetnénk a félezredik évfordulóját, talán érdemes szót ejteni Nagy István bronz munkájáról.

A Szoborpark további képei